Çözüldü Korumalı Sayfanın Sayfa Korumasının Istemsiz Kalkması

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Sayfa1(Personel_Servis_Planı) sayfamda N5 hüçresi hariç işlem yapılmadığından tüm hüçreler kilitli ve Sayfa korumalı
bu sayfada herhangi bir hüçrede tıklamada birkaç tıklmada ısrarcı olmak sayfa korumsını kaldırıyor. sorun çözümü destek rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Worksheet Change olayından kaynaklanan bir durum. Açılır listenin her aktif olmasında bu devreye girdiği için, bir aşamada koruma kapalı kalıyor. Change olayını kaldırıp buton ile işlem yapmanız daha uygun olacağını düşünüyorum. Tabi sorun ile ilgili farklı çözüm yolları olabilir.

Aşağıdaki dosyada koruma iptal olmuyor. Fakat buton ile işlem yapmanız gerekiyor.

Ekli dosyalar

Merhaba,
Alternatif olarak GUZERGAH_DURAKLAR içerisindeki ilk if sorgusunu aşağıdaki şekilde değiştirip deneyiniz.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Merhaba,
Alternatif olarak GUZERGAH_DURAKLAR içerisindeki ilk if sorgusunu aşağıdaki şekilde değiştirip deneyiniz.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Merhaba @ Sayın @ÖmerBey
Öcelikle destek olduğunuz için teşekkür ederim
Bu Öneriyi daha önce Sayın @okutkan da vermişti bu şekilde değişiklik yapınca Worksheet_Activate() kodu hata veriyor.
farkı çözüm eneriniz varsa değerlendirmek isterim.

Worksheet Change olayından kaynaklanan bir durum. Açılır listenin her aktif olmasında bu devreye girdiği için, bir aşamada koruma kapalı kalıyor. Change olayını kaldırıp buton ile işlem yapmanız daha uygun olacağını düşünüyorum. Tabi sorun ile ilgili farklı çözüm yolları olabilir.

Aşağıdaki dosyada koruma iptal olmuyor. Fakat buton ile işlem yapmanız gerekiyor.
Merhaba Sayın @okutkan
Konuya yine duyarsız kalmayıp çözüm ürettiğiniz için teşekkür ederim Var olan yapıda çözüme kavuşmazsa kesinlile kullanacağım bir çözüm olmuş
ben bu forumda kullanıcının istediği gibi çözüme kavuşmayan çok az konu gördüm

Merhaba Akif Bey,
Herhangi bir yere tıklamadan dosyanızda n5 hücresi seçiliyken Delete tuşuna basıp deneyiniz. Sayfa korumasının kalktığını göreceksiniz. Yani sadece tıklamayla kalkmıyor. Bunun sebebi de oradaki if sorgunuz. Çünkü kodun başında korumayı kaldırıp yeniden aktifleştirmeden koddan çıkılmasını sağlıyorsunuz.
Velhasıl koruma istemsiz kalkmıyor, yazılan kodlarla kaldırılıyor.

Merhaba Akif Bey,
Herhangi bir yere tıklamadan dosyanızda n5 hücresi seçiliyken Delete tuşuna basıp deneyiniz. Sayfa korumasının kalktığını göreceksiniz. Yani sadece tıklamayla kalkmıyor. Bunun sebebi de oradaki if sorgunuz. Çünkü kodun başında korumayı kaldırıp yeniden aktifleştirmeden koddan çıkılmasını sağlıyorsunuz.
Velhasıl koruma istemsiz kalkmıyor, yazılan kodlarla kaldırılıyor.
Sayın @ÖmerBey evet delet yapıncada kalkıyor.
peki nasıl aşabiliriz bu sorunu.bir çözüm öneriniz varsa faydalanmak isterim.

Önerimi yukarıda belirttim, Worksheet_Activate() kodunun hata vermemesi için yukarıdaki önerime ilave olarak Worksheet_Activate() içerisindeki başlarda yer alan [N5] = "" kodunu sondaki [N5].Activate kodunun devamına taşıyabilirsiniz.
İlave not: Worksheet_Activate() içerisindeki [N5] = "" kodunun yerini değiştirmek istemiyorsanız hemen altına ikinci bir koruma kaldırma kodu ekleyerek hatayı engelleyebilirsiniz.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bu konudaki sorunu çözdünüz mü? ilk mesajımdaki dosyadaki gibi buton mu kullandınız yoksa Ömer Bey in yöntemini mi uyguladınız?
Bunu kendim çözdüm Ömer beyin dediğini uygulayamadım
bu şekilde
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Intersect(Target, [N5]) Is Nothing Then ActiveSheet.Unprotect "1007": Exit Sub
GUZERGAH_DURAKLAR
ActiveSheet.Protect "1007"
End Sub