H

Çözüldü Kısaltmalar Sayfasındaki Kodlarla İsimleri Otomatik Düzeltme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hakki83
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

hakki83

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamlar

KISALTMALAR sayfasında isimlere verdiğim kısaltma kodları var.

VERİLER sayfasında B2:K500 aralığında hücreye kısaca kodu girip otomatik düzeltmesini istiyorum.

Örnek
53 yazınca FATİH CAN olarak düzeltsin
A yazınca ALİ VELİ olarak düzeltsin
gibi..

Ekli dosyalar

Sayın hocam emeğinize sağlık, teşekkürler.

Henüz tanımlanmamış olan bir kısaltma yazılırsa “Bulunamadı” gibi bir msgbox ekleyebilir miyiz kodlara?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın Ömer Baran hocam birden fazla hücreyi seçip sildiğimde hata veriyor.
Kodun başına On Error Resume Next ilave etsem uygun mudur, yoksa başka bir öneriniz var mıdır?

O zaman If Intersect.... satırının üstüne
If Selection.Count > 1 Then Exit Sub
diye bir satır ekleyin ancak bu kod eklemesi sadece SİLME işlemindeki sorunu çözer.

Başka alandan kopyalanarak sayfaya toplu veri yazma durumu hala ortada bence.

.

Evet hocam silme sorunu çözüldü, tek kopyalamada otomatik düzeltme işlemini yapıyor, fakat birden fazla hücre kopyalarsam yapmıyor.
Yani tek bir A hücresini kopyalayıp sayfaya yapıştırınca A harfi ALİ VELİ olarak otomatik düzeliyor. Birden fazla kopyalayınca düzelmiyor.

Eğer size zahmet olmaz ise kopyalama sorununu da gideren kodu denemek isterim.

Sn. @Ömer BARAN hocam, bu iki kodu birlikte kullanmak istiyorum, yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkürler
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(14 satır)

Sn. ANARAT yapılmak istenileni bir örnek belge üzerinde örneklendirerek yeni bir konu açmanız daha doğru.
Tabi konuyu açarken, sadece "iki kodu birleştirmek" değil de, yapılması istenilen işleme (hangi alanda vs) dair açıklama, örneklendirme olursa iyi olur. Zira verdiğiniz kodlardaki işlemleri birbirinden farklı olarak görüyorum. Siz kendi belgenizde, hangi durumda hangi işlemin yapılmasını istiyorsunuz onu net olarak ortaya koyun.