Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ssavas

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar.
İki tarih arası hesaplama için basit bir form tasarladım. Ekran görüntüsünden de görüleceği üzere bir yıl 364 gün çıkıyor. Normalde bir yıl 365 gündür.
Kod bloğunda nasıl bir düzenleme yapmalıyım ki gün farkı 365 ve katları gün olsun, ay farkı da 12 ay ve katları olsun.
Ekran görüntüsü 2023-04-05 114735.webp

CPP:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(19 satır)

Ekli dosyalar

Çözüm
Ekteki dosyayı inceleyiniz.
Not : İkinci tarih dahil edilerek istenilen sonuca ulaşılır. İkinci resminiz yanlıştır. 2 yıl 0 ay 2 gün olmalıdır. şubat 2024 29 gün çekmektedir.
DateDiff kullanmayı deneyin. İki tarih arasındaki farkı verir. Tırnak içindeki harfler d gün, y yıl, m, ay..
DateDiff("d", tarih1, tarih2)

DateDiff kullanmayı deneyin. İki tarih arasındaki farkı verir. Tırnak içindeki harfler d gün, y yıl, m, ay..
DateDiff("d", tarih1, tarih2)
Üstat teşekkür ederim ilginize.
Kod blouğunda DateDiff kullanmışım.
Kod:
(1 satır)
İşlem sonucunu 11 ay 30 gün olarak hesaplıyor. Benim istediğim 30 gün'ü de 1 ay olarak değerlendirip 12 ay olarak hesaplaması.

Bilgisayarda değilim ama fikrimi yazayım.
-- öncelikle ilgili tarihlerin hesaplamaya dahil olup olmadığının kararı verilmelidir.
-- kullandığınız kodda +30 şeklinde bir yer var. Bu kısım sorunlu bence.
-- olması gereken sonuçların netleşmesi bakımından excel hücreleri üzerinde örneklendirme yaparsanız iyi olur.

"Sen de hep link veriyorsun" diyeceksiniz muhtemelen ama... bu tür sorunlar düşünülerek hazırlanmış onlarca hazır dosyamız var.

Üstteki dosya sanırım tam istediğinizin cevabı.

1680715347458.webp

Ve makrolar ile sonuç alınıyor..
İncelemeniz faydalı olacaktır.

Kod:
(113 satır)
Zaten yapmışsınız, tam olarak istediğiniz revizyonu anlayamadım. Üstteki kodları UserForm'a yapıştırın.

Ekteki dosyayı inceleyiniz.
Not : İkinci tarih dahil edilerek istenilen sonuca ulaşılır. İkinci resminiz yanlıştır. 2 yıl 0 ay 2 gün olmalıdır. şubat 2024 29 gün çekmektedir.

Ekli dosyalar

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...