V

Çözüldü Formülleri yavaşlatmak mümkün mü acaba

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan vurkan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

vurkan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba. Ekte Sayın Sabri AKDENİZ üstadın hazırladığı 1. Sınıflar İçin Kura Çekme programı var. Ben bu dosyaya SINIFLAR adlı bir sayfa ekleyerek kuradan sonra sınıfları listeleyeceğim bir sayfa ekledim. Bu sayfada sınıfları Öğrenci Listesi sayfasından dizi formülleriyle çekiyorum. A1 hücresine sınıfın adını yazdığımda liste anında doluyor. Velilerin Kura çekimini hissedebilmeleri için bu sayfadaki formülleri yavaşlatmak mesela her satırı 3-5 saniye aralıkla doldurmak istiyorum. Acaba istenilenin aksine exceli bu konuda yavaşlatmak mümkün mü? Saygılar sunuyorum.

Ekli dosyalar

Arkadaşlar merhaba. Yukarıdaki mesajımda Sayın ASRİ AKDENİZ Üstadın ismini yanlışlıkla "Sabri" olarak yazmışım. Özür dilerim.
Yukarıdaki formülleri yavaşlatmanın mümkün olmaması durumunda aynı işlem kodlarla nasıl yapılabilir acaba? Saygılar sunuyorum

Sayın @Vurkan , belgede bir sürü kod, formül, kullanma talimatı vs var.
İstediğiniz yavaşlama hangi sayfadaki hangi formüllere ilişkindir.
Tüm dosya yerine, sadece konuyla ilgili olan kodlar/sayfalar/bölümler olacak şekilde
örnek belgeyi yenileyip, işlem hakkında açıklayıcı bilgi verirseniz makrolu çözüm yoluna bakılabilir.
.

Sayın BARAN üstadım. İstediğim yavaş gösterim dosyaya sonradan eklediğim SINIFLAR adlı sayfada olacak . Bu sayfa; bilgileri, kura çekimi bittikten sonra "Öğrenci Listesi" isimli sayfadan dizi formülleriyle alıyor. İstediğim değişiklik bu sayfayla sınırlı. Yani proğramın diğer sayfalarında veya kodlarında hiçbir ilave ve değişiklik olmayacak. Bu sayfa elbette dizi formüllerinin yerini alacak bir kodla doldurulabilir. Ve o kodlar istenilen oranda yavaşlatılabilir. Ancak malumunuz üzere benim excel bilgim kod kunusunda sıfır. Burada kullandığım dizi formülünü de kendim kurgulamadım. Onu da yıllar önce sizin gibi değerli bir üstad benim bir dosyam için hazırlamıştı. Ben ancak üzerinde yapabildiğim küçük uyarlamalarla birçok dosyamda kullandım. Hala da kullanıyorum.

Aslında bu programa yakışan kura çekimini velilerin ekrandan izleyebileceği; hastahanelerdeki hastaların muayene sırasını gösteren ekran benzeri bir sayfa. Ancak ben kendi çapımda yukarıdaki gibi bir çare düşünebildim. Yani kura çekilip bittikten sonra da olsa izleyenlere kura hissini verebilmek.

İsteğiniz doğrultusunda dosyayı ekledim. Saygılar.

Ekli dosyalar

Kura dediğiniz şey nerede gerçekleşiyor onu anlayamadım.
1D sınıfında zaten 33 kişi var (Sınıf Listesi sayfası I sütunu), bunlar da üstten aşağı doğru sırayla
SINIFLAR listesine formülle çekilmiş.

Rastgele (random) bir işlem/sıralama vs göremiyorum formüllerde.

Evet üstadım. doyanın orjinalinde Öğrenci listesi kurallara uygun doldurulup menüden öğrencileri yerleştir bıtonu tıklanınca I sütunu kriterlere göre otomatik oluşturuluyor. Oralarda sıkıntı yok. Ancak bu yerleştirme 3 saniyede tamamlanıyor. Öğrenciler sayfası kuradan sonra devreye girecek. Kura zaten çekilmiş olacak. Çekilen kura izleyicilere gösterilirken bu sayfa yavaş bir hızda dolarsa onlar zaten çekilmiş kurayı sanki o anda çekiliyormuş heyecanını duyacaklar. Öbür türlü 3 saniyede biten kuranın çekilgiğini bile anlamıyorlar. Kura bitti işte liste deyince ne zaman çekildi diye şaşırıyorlar.

@Vurkan

Dosyanız ekte.
Dosyaya uygulanan ve SINIFLAR sayfasının kod bölümünde yer alan,
oluşturduğum kodlar aşağıda gösterilmiştir.
İlgili hücreden sınıf seçip XD simgesine tıklanması yeterli olur.
Öğrenci Listesi sayfasındaki sonuçları, seçilen sınıf bilgisine göre ve rastgele sırayla
isim döndürme (bekleme) ve sonuç şeklinde SINIFLAR sayfasına listeler.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(40 satır)

Ekli dosyalar