S

Çözüldü Dosya salt okunursa makro çalışmasın

SilinenUye8231

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, hayırlı cumalar.

Herkesin kullandığı ortak klasörümüzde bir tane excel dosyamız mevcut, bu dosyayı ilk açana dosya normal olarak açılıyor,
bu dosya başkası tarafından açıkken, bir başkası açtığında ona salt okunur olarak açılıyor.
Yapmak istediğim dosya salt olarak açıksa makronun çalışmasını istemiyorum.

Böyle bi çalışma yapılabilir mi?

Hayırlı Cumalar.

Dosyanın salt okunur olup olmadığını da makro ile anlamak gerekeceği için, talebiniz makul değil gibi duruyor.
Ama "makrolar çalışmasın" talebinden ziyade, belki makrolara yazılacak şart ile işlevleri devre dışı bırakılabilir .
Tabi burada kodların şifreli olması gerekir.

Denemesini yapmadım ama ilk aklıma gelen yorumun bu şekildedir.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(9 satır)

Merhaba hayırlı akşamlar.

Aşağıdaki kodda şöyle bi sıkıntım var, eğer dosya salt okunur ise YedekAl kodu çalışmasın diğer kodlar çalışsın, eğer dosya salt okunur değil ise YedekAl ve DiğerKodların hepsi çalışsın istiyorum, bir türlü ayarlayamadım.

Yardımcı olur musunuz?

Private Sub Workbook_Open()
If ThisWorkbook.ReadOnly = True Then
YedekAl
DiğerKodlar
Else
YedekAl
DiğerKodlar
End If
End Sub

Aşağıdaki kodu butonla kullanıyorum, herhangi bir sıkıntı yok.

Kod:
(6 satır)

Dosyayı ilk açtığımda da eğer dosya salt okunur ise YedekAl makrosu çalışmasın, DiğerKodlar çalışsın, eğer dosya salt okunur değilse YedekAl ve DiğerKodlar çalışmasını istemiştim, yapamadım.

Sayın Ömer Bey, hayırlı geceler diliyorum.

Yapmak istediğim dosya salt okunur olduğunda sadece YedekAl makrosu çalışmasın, dosya salt okunur olsa dahi DiğerKodlar'ın çalışmasını ve dosya salt okunur olmadığında YedekAl ve DiğerKodlar'ın çalışmasını istemiştim.

Kodu aşağıdaki başlık altına eklemek istiyorum.
Böyle bir kurgu kurmak istiyorum ama yapamadım.

Private Sub Workbook_Open()

Eğer dosya salt okunur ise
YedekAl iptal
DiğerKodlar çalışsın

Eğer dosya salt okunur değil ise
YedekAl çalışsın
DiğerKodlar çalışsın

End Sub

Verdiğim kodun başlık ve end sub arasını,
Workbook_Open kodunun içine kopyalayıp (eskilerini silin veya satırların sol başlarına TEK TIRNAK ekleyerek etkisiz hale getirin)
yapıştırıp denediniz mi?
Tabi verdiğim koddaki MsgBox ların yerine ilgili makro kodlarının adlarını yazacaksınız.

.

Sayın Ömer Bey, kusura bakmayın gece gece sizi uğraştırmış oldum, bazan kafa duruyor işte.

Aşağıdaki gibi yapınca istediğim gibi oldu.

Kod:
(12 satır)