H

Çözüldü ComboBox İle Seç TextBoxta Ara

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Hsn55
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hsn55

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İyi akşamlar;siz değerli hocalarımın katkılarıyla kurumumla ilgili işlerimin kolaylığı ve takibi açısından bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Ekli dava dosyasında Userform1 deki (Suç tutanağı) kaydet butonu ile verileri kayıtlar sayfasına kayıt yapılıyor. Benim yapmak istediğim
1-ComboBox14 ile KAYITLAR sayfasından B3:AJ3 başlıklarından herhangi birini seçtiğimizde ( Örneğin :Şüphelinin Adı ve Soyadı ) TextBox24 e herhangi bir ismin 1,2,3 harfini girdiğimizde o harflerle bulunan verileri LisTtBox1'de listeleyecek. Listbox1' gelen satırı seçtiğimde veriler Userform1 de ilgili yerlere gelecek (ComboBox ve TextBoxlara)
2-TextBox25 arama yaptığım zaman ise tüm kriterlere göre verileri kayıtlar sayfasında arayacak. Listbox1' de ilgili satırı seçtiğimde veriler Userform1 de ilgili yerlere gelecek (ComboBox ve TextBoxlara)
3-Listbox1 in ilk satırı sabit veriler gelecek (Kayıtlar sayfasında B3:AJ3)
Saygılarımla .

Ekli dosyalar

@Hsn55

Belgedeki UserForm'da ne Combobox14, Ne TextBox24 ve ne de Listbox1 ile ilgili hiçbir kod yok.
Neyi düzelteceğiz anlayamadım. Açılışta Combobox'a başlıklar dahi gelmiyor.
UserForm_Initalize kodlarında da sadece userForm'un boyutlandırılmasıyla ilgili kodlar dışında bir kod yok.

Neyi yapamadınız?
Burası forum olduğuna göre belge ya da userform üzerindeki tüm sorunlar/ihtiyaçlar için tek bir konu açılıp,
belge/userform bazlı olarak devam edilmesi forum mantığı açısından pek doğru gelmedi bana.

Nesne ya da belge bazlı değil de; uygun konu başlığı kullanılarak işlem bazlı konu açılırsa benzer ihtiyacı olacak diğer forumdaşların da işine yarayacak bir şeyler ortaya çıkar diye düşünüyorum.

Bence; combobox'a sayfadaki başlıkların alınması/combobox listesinde başlıkların görüntülenmesi ayrı bir konu,
bu seçime bağlı olarak Texttbox'a yazarken arama yaptırmak ayrı bir konu.

Anlayışınız için teşekkürler.

Haklısınız Ömer bey ; ben başlık olarak değil de belgenin tümünün yapılmasını talep ettim. Userformdaki ComboBoxları içerinin doldurulmasını daha sonraya bırakmıştım. Combobox14' başlıkları aldım. Fakat arama ,bulunan satırın Listbox1 de listelenmesi, ve Listboxta ilgili satırın seçilerek verilerin Userformda Combobox ve TextBoxlara getirilmesi işlemleri beni aşıyor.

Ekli dosyalar

İşte onu diyorum.
Anlıyorum siz belgeye odaklısınız ve bir an önce tamamlayarak istediğiniz özellikler kazandırılmış olarak belgeyi kullanmak istiyorsunuz.
Ancak forum açısından bakınca, bir belgedeki tüm ihtiyaçların/işlemlerin tek konu başlığında devam edilmesi doğru değil.

Bütün olarak bir proje gibi, tasarım/işleyiş vs, eksiksiz tüm isteklerin sıralanması ve bunların tümünü karşılayacak
işlemlerin yapılması istekleri için forumumuzun üst menüsünde göreceğiniz ÜCRETLİ DESTEK bölümü mevcut.
Bu yöntem tercih edildiğinde, üyemiz baştan sona tüm isteklerini/olması gereken nelerse artık madde madde sıralar, vakti uygun olan ve öngörülen (karşılıklı mutabık kalınan) bütçe karşılığında da forum yönetim ekibimizden bir arkadaşımız, zamanını bu işe hasreder ve tamamlar, eksiksiz işlemin tamamlandığı mutabık kalındıktan sonra da bitmiş/kullanıma hazır belge üyemize teslim edilir.

Yok eğer üyemiz, forum genel ortamında konu/konular açarak kendi projesini tamamlama yolunu tercih etmişse, artık belge/userform bazlı ve tüm işlemleri kapsayacak şekilde değil, işlem türü kriterine göre ayrı ayrı konular açıp belgesini işler hale getirmeye çalışır, takıldığı her işlem/durum için ayrı konu açar ve forum yöneticisi veya üyelerimizden destek olmak isteyen arkadaşlarımızda destek olmaya çalışır.
Konu sahibi de bu şekilde adım adım projesini tamamlamaya çalışır.

Ben açtığınız bu konuyu (combobox'u hayata geçirdiğinize göre), sağındaki textboxa yazılan harf/kelimeye göre ve combobox'ta seçilen başlığa göre, bu başlığın sütununda İÇERİR mantığıyla arama yapılmasından ibaret olarak yorumluyorum.
Uygun vakit (o zamana kadar başka arkadaşımız çözüm önerisinde bulunmazsa) bu kapsamla sınırlı olarak sorunuzu cevaplamaya çalışırım.

Belirttiğim gibi konularınızı işlem türü/sorun bazlı açarsanız diğer forumdaşların da işine yarayacak şeyler ortaya çıkacaktır.
Yoksa sadece sizin bir belgenizin çözümünün bulunmasından başka bir sonucu olmaz, hiçbir arkadaşımızın da ilgisini/dikkatini çekmez.
Anlayışınız için tekrar teşekkürler.

@Hsn55
Bu art arda yazdığım ikinci mesajım oluyor, önce bundan önceki cevabımı okuyunuz.
Adım adım, parça parça konular açarak ilerlemek istediğinizi varsayıyorum,

İlk önerim UserForm'daki nesnelerin isimleri (asında numaraları) ile ilgili olacak.

İstediğiniz sonuca ulaşıldığında. sayfadan Listbox'a ve nesnelere, listboxtan nesnelere ve sayfaya şeklinde gerçekleştirilecek işlemlerin kodlamasında kolaylık olacağı gibi, daha anlaşılır bir dosya oluşturmuş olursunuz.

Örneğin TextBox1 aslında B sütunuyla (sütun no:2) ilişkisi olacak bir nesne, ya da Combobox1 D sütunuyla (sütun no:4) .
Dolayısıyla TextBox1'in adının sonundaki sayıyı 2, Combobox1'in adının sonundaki 1'i 4 olarak değiştirirseniz, her türlü kodlama aşamasında çok yararlı ve zahmetsiz kodlama yapılmasını sağlayacak bir şey yapmış olursunuz.

Tabi 2 nesneyi örnek verdim, sayfadaki B sütunundan başlayıp, hangi nesne o sütunla ilişkili olacaksa isminin sonundaki sayının bu sütun numarasına denk gelmesini sağlayacak şekilde örnek belgenizi yenilerseniz, daha işlemlerin/kodlamaların en başında iyi bir başlangıç yapmış olursunuz.
Naçizane ilk tavsiyem bu.

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...