Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

delidadas

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Eğer forum kurallarına uymayan bi başlıksa şimdiden kusura bakmayın. Genelde kendim deneme yanılma yolu ile exceli buraya kadar öğrenmeyi tercih ettiğim için çok vakıf değilim foruma..

Ekteki dosyamı kendim analiz için kullanmaktayım.
4. Satırdaki "Eğer" formülünde şöyle bir şey yapmak istiyorum.

Ekran-g-r-nt-s-2022-12-22-005619.webp
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
bu formüle eklemek istediğim ek özellik; normalde mevcut formülde aynı sütundaki 5 ve 6 hücrelerdeki sayıların virgülden sonraki ondalık kısımları mesela 1.2x (1.22 ve 1.24 gibi) veya 1.3x veya 1.4x ise bunu bana N.NX diye göstersin istiyorum ama, virgülden sonraki ondalık kısımlar 1.0X ve 1.1X ile başlıyorsa eğer o zaman bunu bana N.XX olarak göstermesini istiyorum.
Normalde parçaal fonksiyonunu kullanıyorum ama aynı hücredeki değerler için kullanınca ilki hangisi ise onu baz alıyor. Benim istediğim değer 1.0X ve 1.1X ise N.XX diğerlerinde 1.2X , 1.3X ... gibi bir sayı ise bu hücreye N.NX değerini vermesi.

Forumda biraz bakındım ama buna yakın bişi göremedim. Eğer yardımcı olacak birisi çıkarsa beni çok büyük zahmetten kurtaracak.

Çözüm
Eğer, sayılarda bir kural / düzen varsa formüllerde ne denli bir iyileşme olacağına dair örnek olması açısından....

Kural :
** Sayılar daima Pozitif
** Tamsayı kısmı : 1 hane
** Ondalık kısım : 2 hane (Metin değil de sayı olduğunda hane adedi fark etmez, değerlendirme yuvarlama ile 2 hane üzerinden yapılır)
** Ayraç : Nokta ya da virgül fark etmez.
** Sonuçtaki ayraç : istenilen ayraç uygulanabilir. (Çözümde Nokta uygulandı)

1671917053668.webp
Verdiğiniz resimdeki ondalık ayracı nokta olarak kullanılmış. Hücrelerin biçimi de Sayı değil Metin değeri olarak görünmekte.
Velhasıl, noktadan sonra gelen sayısal rakam 0 veya 1 ise "N.XX", 1'den büyükse "N.NX" yazdırmak için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.
Kod:
(1 satır)
Yerler falan değişikse siz düzeltirsiniz sanırım

Selamlar,
Öncelikle söylemeliyim...
İstenilen NET gibi görünse de, soruda EKSİK noktalar var... Açıklamayı aşağıda yapmaya çalışacağım.

Ekli dosyalar

• 1671887340902.webp
    1671887340902.webp
    46 KB · Görüntüleme: 6
  • Basamak_N_X.xlsx
    Basamak_N_X.xlsx
    12.4 KB · Görüntüleme: 0
Çözüm için açıklama :

1671889546834.webp

Sorudaki eksik noktalar
Sayılarda belirli bir düzen var mıdır?
a - Sayılar daima POZITIF midir?
b - Her ne kadar formülünüzde PARÇAAL(..;1;3) şeklinde bir kullanım ,yani sayılar Tamsayı kısmı 1 hane ve ondalık kısmı 2 hane şeklinde olmasına rağmen bu düzen standart mıdır?. Tamsayı kısmı 1 haneden fazla olabilir mi?
c - Ondalık kısım daima 2 hane midir?
d - Sistem, ondalık ayracınız ın eklediğiniz resimden anladığım kadarıyla Virgül olduğunu düşünüyorum.
Sayılarınızda, ondalık ayraç daima Nokta mıdır?
e - Sonuç, daima, NN.XN gibi, ondalık ayraç olarak Nokta şeklinde mi olacak.

Sayılardaki ritim, düzen standart ise, formül kısaltılabilir.

Çözüm olarak,
Öncelikle bu sayı düzenlemelerindeki eksik taraflara düzenleme getirildi. O nedenle de formül biraz uzun...
Eklediğim resimde, renklendirilen L5 ve L6 hücrelerine dikkat ediniz.
a - Sayılar NEGATİF de olabilir.
ancak, değerlendirme sayıların MUTLAK değerlerine göre yapılır.
b - Sayıları TAMSAYI kısımlarındaki basamak adedi 1 veya daha fazla olabilir.
Ancak, değerlendirme Mutlak değer olarak Büyük sayının basamak adedine göre yapılır.
c - Ondalık kısımdaki basamak adedi 1 veya daha fazla olabilir. (en az 1 adet)
Ancak, çözümde, değerlendirme yuvarlama yapılarak 2 basamak üzerinden yapılmakta.
d - Sayılarda sistem ondalık ayraç olarak Virgül varsayımı yapılarak, çözüm bu yönde yapıldı.
e - Sonuçlarda, NN.XX örneğinde olduğu gibi ayraç olarak Nokta kullanıldı.

Excel 365 kullanıcısı olduğunuzdan çözüm bu yönde yapıldı.
** Kopyalamalı çözüm Excel2021 için de geçerlidir.
** Dökülmeli çözüm Excel365
** Klasik DİZİ Formül : 365 çözümünde kullanılan değişken tanımlamalarının, formülde yerlerine konulması ile elde edildi.
ARALIKBİRLEŞTİR işlevinden dolayı minimum Excel2019 için geçerlidir. Daha düşük versiyonlar için makrolu çözüm arayınız.

Umarım açıklayabilmişimdir...
Yararlı olmasını umarım...

Eğer, sayılarda bir kural / düzen varsa formüllerde ne denli bir iyileşme olacağına dair örnek olması açısından....

Kural :
** Sayılar daima Pozitif
** Ondalık kısım : 2 hane (Metin değil de sayı olduğunda hane adedi fark etmez, değerlendirme yuvarlama ile 2 hane üzerinden yapılır)

1671917053668.webp

Çözüm
Verdiğiniz resimdeki ondalık ayracı nokta olarak kullanılmış. Hücrelerin biçimi de Sayı değil Metin değeri olarak görünmekte.
Velhasıl, noktadan sonra gelen sayısal rakam 0 veya 1 ise "N.XX", 1'den büyükse "N.NX" yazdırmak için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.
Kod:
(1 satır)
Teşekkürler, birkaç gündür evde yoktum ancak denemek fırsatım olacak. deneyip duruma göre dönüş yapacağım.

Selamlar,
Öncelikle söylemeliyim...
İstenilen NET gibi görünse de, soruda EKSİK noktalar var... Açıklamayı aşağıda yapmaya çalışacağım.

Çözüm için açıklama :

1671889546834.png

Sorudaki eksik noktalar
b - Her ne kadar formülünüzde PARÇAAL(..;1;3) şeklinde bir kullanım ,yani sayılar Tamsayı kısmı 1 hane ve ondalık kısmı 2 hane şeklinde olmasına rağmen bu düzen standart mıdır?. Tamsayı kısmı 1 haneden fazla olabilir mi?
d - Sistem, ondalık ayracınız ın eklediğiniz resimden anladığım kadarıyla Virgül olduğunu düşünüyorum.

Çözüm olarak,
Öncelikle bu sayı düzenlemelerindeki eksik taraflara düzenleme getirildi. O nedenle de formül biraz uzun...
Ancak, değerlendirme Mutlak değer olarak Büyük sayının basamak adedine göre yapılır.
Ancak, çözümde, değerlendirme yuvarlama yapılarak 2 basamak üzerinden yapılmakta.
d - Sayılarda sistem ondalık ayraç olarak Virgül varsayımı yapılarak, çözüm bu yönde yapıldı.

** Klasik DİZİ Formül : 365 çözümünde kullanılan değişken tanımlamalarının, formülde yerlerine konulması ile elde edildi.
ARALIKBİRLEŞTİR işlevinden dolayı minimum Excel2019 için geçerlidir. Daha düşük versiyonlar için makrolu çözüm arayınız.

Kural :
** Sayılar daima Pozitif

1671917053668.png
Size de teşekkürler, birkaç gündür evde yoktum ancak denemek fırsatım olacak. deneyip duruma göre size de dönüş yapacağım.

Kod:
(1 satır)
Evet ondalık ayracı olarak nokta kullanıyorum. Genelde sistem ayarlarından bu düzenlemeyi de yaparım ama bilgisayarı yeni formatladığım için henüz yapmamışım.
Sizin yazdığınız formül, anlamadığım kadarı ile sadece virgülden sonraki kısmın 0-1 veya 1.01-99 gibi bi değer alınca ne yapacağını söylüyor.
Benim burada aradığım daha farklı birşey, yine de emek vermişsiniz teşekkürler.

Benim formülümde normalde alt alta gelen satırların karşılaştırlmasında virgülden sonra gelen kısımlar örneğin 1.23 ve 1.24 ise buraya N.NX değeri veriyorum, ama burada, virgülden sonraki kısımları 1,0 ve 1,1 olan alt alta gelen kısımların karşılaştırmasında, bu değer 1.11 ile 1.12 ise N.XX olarak vermeli diye bir kural koymak istiyorum. yoksa formülüm 1.0x ve 1.1x değerleri haricinde yine aynı şekilde işlesin istiyorum.

Çözüm için açıklama :

1671889546834.png

Sorudaki eksik noktalar

Çözüm olarak,

Hepsini tek tek açıklayarak ilerlemek mantıklı geldi bana. hem kendim anlamam açısından hem de sizin de konuyu kafanızda sadeleştirmeniz açısından.

a - Sayılar daima POZITIF midir? - Evet her zaman pozitif
b - Her ne kadar formülünüzde PARÇAAL(..;1;3) şeklinde bir kullanım ,yani sayılar Tamsayı kısmı 1 hane ve ondalık kısmı 2 hane şeklinde olmasına rağmen bu düzen standart mıdır?. Tamsayı kısmı 1 haneden fazla olabilir mi? Tamsayılar kısmı %75 tek haneli, %20 çift haneli, %5 de maksimum 3 haneli oluyor, bana tek ve 2 haneliler yetiyor.
c - Ondalık kısım daima 2 hane midir? - ondalık kısım her zaman 2 haneli
d - Sistem, ondalık ayracınız ın eklediğiniz resimden anladığım kadarıyla Virgül olduğunu düşünüyorum. Sayılarınızda, ondalık ayraç daima Nokta mıdır? -Evet ondalık ayracı olarak nokta kullanıyorum. Genelde sistem ayarlarından bu düzenlemeyi de yaparım ama bilgisayarı yeni formatladığım için henüz yapmamışım. O çok sorun değil, hangisi olursa ya sistemi ya da eldeki datayı ona göre düzenleyebilirim.
e - Sonuç, daima, NN.XN gibi, ondalık ayraç olarak Nokta şeklinde mi olacak. - Burada 4 tane değişmez değerim var sonuç kısmı için
- 5 ve 6 hücrelerin hepsi aynı değerde ise ;
N.NN
- 5 ve 6 hücrelerin, tam sayı kısmı ve ondalık kısmında virgülden sonraki ilk sayı aynı virgülden sonraki 2. sayı farklı ise ; N.NX
-5 ve 6 hücrelerin tam sayı kısımları aynı, ondalıklı kısımlar farklı ise ; N.XX
-5 ve 6 hücrelerin tam sayı kısımları farklı ise (ondalık kısımlarının aynı veya farklı olması önem arz etmiyor burada) ; X.XX

verdiğiniz şekilde bir deneme yapacağım şimdi. belki biraz da kendi eklemelerimle aradığım şeydir. Çok teşekkür ederim zahmetiniz için.

b - Her ne kadar formülünüzde PARÇAAL(..;1;3) şeklinde bir kullanım ,yani sayılar Tamsayı kısmı 1 hane ve ondalık kısmı 2 hane şeklinde olmasına rağmen bu düzen standart mıdır?. Tamsayı kısmı 1 haneden fazla olabilir mi? Tamsayılar kısmı %75 tek haneli, %20 çift haneli, %5 de maksimum 3 haneli oluyor, bana tek ve 2 haneliler yetiyor.
Bu cümle zaten tek başına, belirli bir kural ifadesini bozmaya yetiyor. Yani standart bir kural olmayıp, değişkenlik arz ediyor...
Dolayısıyla formülde ilk önce, sayıların nasıl değerlendirileceğine karar verilip standart kural yaratmak gerekiyor.
Bu da formülde ilk önce bu düzenlemelerin yapılmasını gerektiriyor. Ve formül bu düzenlemelerden dolayı da gitgide uzun oluyor demektir.

Sayıların tamamının sizin sistem ondalık ayracınıza göre SAYI olduğunu (METİN değil) varsayarsak
Kural nasıl olacak
...
Örnek
1.sayı : 1.6
2. sayı : 121.678
ise değerlendirme ve sonuç ne olacak.
(ilk sayıya göre (ya da küçük sayıya göre) N.N mi olacak, son sayıya göre (ya da büyük sayıya göre) XXN.N mi olacak, ya da XXN.NXX mi olacak, yoksa ondalık kısım hep 2 hane diyorsak XXN.NX mi olacak ...vs)

Ayrıca, çözüm 365 işlevleri kullanarak olabilir mi? Komple dökülmeli ya da hücrelere kopyalamalı...
(İlk yazdığım formüllerdeki MUTLAK işlevlerini kaldırsanız (ya da bırakın dursun) işinizi görecektir diye düşünüyorum)

Ekleme :
Daha önce yazdığım formüllerde, DİZİ Formül dediklerimde (Excel 365 / 2021 hariç diğer versiyonlarda)
Formülün hücreye girişi, normal ENTER ile değil, CTRL + SHIFT+ ENTER tuşlarının 3 üne aynı anda basılarak yapılmalıdır. Formül doğru şekilde girildiğinde, formül otomatik olarak {....} parantezleri içerisine alınır. Eğer {} parantezleri yoksa formül doğru girilmemiş demektir. Düzgün çalışmayacaktır. Ayrıca, {} parantezlerini manuel yazarsanız da formül düzgün çalışmayacaktır...

Son düzenleme:
Bu cümle zaten tek başına, belirli bir kural ifadesini bozmaya yetiyor. Yani standart bir kural olmayıp, değişkenlik arz ediyor...
Dolayısıyla formülde ilk önce, sayıların nasıl değerlendirileceğine karar verilip standart kural yaratmak gerekiyor.
Bu da formülde ilk önce bu düzenlemelerin yapılmasını gerektiriyor. Ve formül bu düzenlemelerden dolayı da gitgide uzun oluyor demektir.

Sayıların tamamının sizin sistem ondalık ayracınıza göre SAYI olduğunu (METİN değil) varsayarsak
Kural nasıl olacak
...
Örnek
1.sayı : 1.6
2. sayı : 121.678
ise değerlendirme ve sonuç ne olacak.
(ilk sayıya göre (ya da küçük sayıya göre) N.N mi olacak, son sayıya göre (ya da büyük sayıya göre) XXN.N mi olacak, ya da XXN.NXX mi olacak, yoksa ondalık kısım hep 2 hane diyorsak XXN.NX mi olacak ...vs)

Ekran-g-r-nt-s-2022-12-26-225119.webp

Resimde de göreceğiniz üzere öyle çok afaki değişimler olmuyor aslında. Örneğin, Z13 ve Z15 hücrelerindeki gibi birisi 9 iken diğeri 10 olabiliyor yoksa bir değer 1.20 iken diğer değer 134.56 gibi bir değer olmaz asla. Siz daha karmaşık sayılar bakımından düşünüyorsunuz o kısmı anladım. Ama ben bu şekilde olayı basite indirgemeyi kendi çapımda başarmış, çok daha basitleştirme amacıyla zaten çözüm arıyorum. O kadar komplike bi olaya girme gereği olsa zaten bunu excel ile çözmek yerine python ile çözdürürüm yazılımcı arkadaşlara.

Ayrıca, çözüm 365 işlevleri kullanarak olabilir mi? Komple dökülmeli ya da hücrelere kopyalamalı...
(İlk yazdığım formüllerdeki MUTLAK işlevlerini kaldırsanız (ya da bırakın dursun) işinizi görecektir diye düşünüyorum)

Çözüm için illa 365 veya 2021 falan farketmez, ikisini de çalıştırabilirim diyerek ben 365 i işaretledim. Söz konusu olayı 2021 çözüme kavuşturuyorsa, 365 i kaldırıp onu kurarım. 365 işimi görüyorsa zaten kurulu.
Diğer mesele bende her hücrede bu formül ayrı ayrı çalışıyor zaten, yani tek bir formül üzerinden gitmiyorum... aşağı bıraktığım resimlerde göreceğiniz üzere. Bu şekilde hem excel bilgisayarı yormuyor, hem de bazı zamanlar formülümde bazı hücrelerde değişiklik yapmam gerektiğinde yapabiliyorum.

1.webp

2.webp

Ekleme :
Daha önce yazdığım formüllerde, DİZİ Formül dediklerimde (Excel 365 / 2021 hariç diğer versiyonlarda)
Formülün hücreye girişi, normal ENTER ile değil, CTRL + SHIFT+ ENTER tuşlarının 3 üne aynı anda basılarak yapılmalıdır. Formül doğru şekilde girildiğinde, formül otomatik olarak {....} parantezleri içerisine alınır. Eğer {} parantezleri yoksa formül doğru girilmemiş demektir. Düzgün çalışmayacaktır. Ayrıca, {} parantezlerini manuel yazarsanız da formül düzgün çalışmayacaktır...
bunu deneyeceğim

Sanıyorum, bir konuda açıklama yapmalıyım.
Çözüm için illa 365 veya 2021 falan farketmez, ikisini de çalıştırabilirim diyerek ben 365 i işaretledim. Söz konusu olayı 2021 çözüme kavuşturuyorsa, 365 i kaldırıp onu kurarım. 365 işimi görüyorsa zaten kurulu.

Excel 365 için açıklama yapmalıyım.
En üst versiyon Excel 365 tir.
2. sırada ise 2021 gelmekte.
(2021 in çözüme kavuşturduğu şeyi, 365 daha performanslı bir şekilde çözüme kavuşturacaktır)

ve bu 2 versiyonun da dizi formüllerde dökülme özelliği mevcuttur. O nedenle de dizi formüllerde CTRL + SHIFT + ENTER ile girişlere gerek yoktur. Sadece ENTER ile girilebilir.

Diğer versiyonlara gelince
Excel 2019
Excel 2016
.....
daha düşük versiyonlar olmaktadır. Bunlarda dökülme özelliği yoktur. Her bir hücreye formül girilmesi gereklidir. Dizi formüllerin girişleri ise CTRL + SHIFT + ENTER ile yapılmalıdır.

Diğer taraftan,
anlamlandıramadığım bir olayda, yardımcı olmayı da tercih etmiyorum.
Devamlı, böyle mi olmalı, yoksa şöyle mi olmalı diye tahmin yürütmek yerine nasıl değerlendirilmeli ve sonuç ne olmalı diye sordum.

Üstteki mesajınız ise, bana hiç bir anlam ifade etmiyor.

Sonuç olarak, bence siz gidin PYTHON ile neyi yaptıracaksanız, onu yaptırın. Exceli de unutun ve bilgisayarınızdan kaldırın derim....

Sanıyorum, bir konuda açıklama yapmalıyım.

Excel 365 için açıklama yapmalıyım.
En üst versiyon Excel 365 tir.
2. sırada ise 2021 gelmekte.
(2021 in çözüme kavuşturduğu şeyi, 365 daha performanslı bir şekilde çözüme kavuşturacaktır)

ve bu 2 versiyonun da dizi formüllerde dökülme özelliği mevcuttur. O nedenle de dizi formüllerde CTRL + SHIFT + ENTER ile girişlere gerek yoktur. Sadece ENTER ile girilebilir.

Diğer versiyonlara gelince
Excel 2019
Excel 2016
.....
daha düşük versiyonlar olmaktadır. Bunlarda dökülme özelliği yoktur. Her bir hücreye formül girilmesi gereklidir. Dizi formüllerin girişleri ise CTRL + SHIFT + ENTER ile yapılmalıdır.

Diğer taraftan,
anlamlandıramadığım bir olayda, yardımcı olmayı da tercih etmiyorum.
Devamlı, böyle mi olmalı, yoksa şöyle mi olmalı diye tahmin yürütmek yerine nasıl değerlendirilmeli ve sonuç ne olmalı diye sordum.

Üstteki mesajınız ise, bana hiç bir anlam ifade etmiyor.
Teşekkürler zaman ayırdığınız için.
Hakkınızı helal edin baya bi zamanınızı aldım.

Sonuç olarak, bence siz gidin PYTHON ile neyi yaptıracaksanız, onu yaptırın. Exceli de unutun ve bilgisayarınızdan kaldırın derim....

Çok da alıngan olmanın bi manası yok. Siz bilmiyorsunuz gider onlara yaptırırım gibi bir cümle kurmadım ki bu denli alınganlık ediyorsunuz....
Verileri çektiğim program pythonla yapıldı ve bir çok işlevi görüyor, benim derdim bu olayı excelde ne derece ileri götürebiliyorum onu anlamak.
Yoksa şimdiye çoktan yaptırmıştım...

İyi çalışmalar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...