O

Çözüldü 4 Ayrı Dilime Denk Gelecek Rastgele Tarihler

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan odevci
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

odevci

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Excel'de bir sütuna ait atıyorum 20 satıra, 4 ayrı çeyrek dilime de denk gelecek şekilde rastgele tarihler yazabilir miyiz? 20 satır olduğu için her çeyrekten 5 tarih olacak şekilde mesela.

Çok teşekkürler şimdiden.

Çözüm
Selamlar,
Ne zaman, RASGDİZİ işlevini diğer dizi işlevlerinde kullansam, bende sürekli #TAŞMA ve #HESAPLA hataları veriyor.
Ya da ben beceremiyorum.
O nedenle, bu işlevi diğer dizi işlevlerine sarmadan, ayrı ayrı hesaplattım. Kaldı ki, zaten Çeyrek adedi de 4, diğer dizi işlevlerine gerek yok bence..

Soruya gelince,
** 20 adet tarih, 4 çeyreğe güzel ve Eşit dağılır. Ya 30 adet tarih olsaydı nasıl dağılacaktı.
** Tarihler Benzersiz mi olacaktı. (Benzersiz ise, RasgDizi işlevini hem Benzersiz ve hem de İndis işlevine sarmak gerekir. Bende hemen hatalar oluşuyor...)... Bu durumda, çözüm bende henüz yok...

Neyse bendeki çözüm resimdeki gibi...

A00.webp
Selamlar,
Ne zaman, RASGDİZİ işlevini diğer dizi işlevlerinde kullansam, bende sürekli #TAŞMA ve #HESAPLA hataları veriyor.
Ya da ben beceremiyorum.
O nedenle, bu işlevi diğer dizi işlevlerine sarmadan, ayrı ayrı hesaplattım. Kaldı ki, zaten Çeyrek adedi de 4, diğer dizi işlevlerine gerek yok bence..

Soruya gelince,
** 20 adet tarih, 4 çeyreğe güzel ve Eşit dağılır. Ya 30 adet tarih olsaydı nasıl dağılacaktı.
** Tarihler Benzersiz mi olacaktı. (Benzersiz ise, RasgDizi işlevini hem Benzersiz ve hem de İndis işlevine sarmak gerekir. Bende hemen hatalar oluşuyor...)... Bu durumda, çözüm bende henüz yok...

Neyse bendeki çözüm resimdeki gibi...

A00.webp

Ekli dosyalar

Çözüm
Başlıkları bir sonrakine ekleyelim...
Alternatif bir çözüm daha vereyim.
Aynı dosyadaki hücre referanslarına göre,,

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Hocam boşluk satırını bile formülle oluşturmuşsunuz, şapkamı çıkarttım, selamlıyorum sizi.
Eksik olmayın, sayenizde Excel 365 ile formüllerde çığır açılıyor.