Ücret Artış Matrisi Oluşturma, İnsan Kaynakları çalışanlarına Ücretlendirme ve Yan Haklar işlemleri için fayda sağlayacak bir örnektir.

Excel'in iş hayatında sağladığı kolaylıklardan daha önceki birçok yazımızda bahsetmiştik.

Bu dosyamızda biraz daha belirgin bir örnek üzerinden kullanabilirliği hakkında sizlere yardımcı olacağız. Konu Excel olunca, "acaba bunu da Excel ile yapabilir miyiz?" diye düşünmek ve ilk kıvılcımı kafada ateşlemek bize göre en önemli adımdır.

Kendiniz hayal ettiğiniz formülü yada makroyu bulamasanız da bu işe uzun yıllardır gönül vermiş profesyonellerden yardım alarak kolaylıkla çözebilirsiniz. Birçoğumuzun Excel ile tanışması zaten iş hayatında başlıyor ve başlangıç düzeyinde kalıyor. Farklı dosyalar ve formüller gördükçe, biraz da merak varsa o zaman işin seyri değişiyor.

İK'nın ücret bölümlerinde çalışanlar maaş hesaplama dönemlerinde birçok versiyonda maaş dosyası oluşturur. Bunlar içinde elle yapılan değişiklikler ve kişiye özel dokunuşlar geriye dönüp baktığınızda en çok hatırlamakta zorlandığınız konular olur. Bunun önüne geçebilmek için biz de ücret artış matrisimizden verileri nasıl olur da çalışma sayfamıza alabiliriz diye düşünürken İNDİS (INDEX) ve KAÇINCI (MATCH) formüllerini anımsadık ve uygulamaya aldık.

Dosyada, çalışanın performans notuna ve grade'ine bağlı olarak 30 ayrı alandan ücretinin hesaplanması işlemi yerine getirilmektedir. Tablonuzu kendinize göre oluşturduktan sonra, seçilen kriterlerin hangi ücret alacağı kolayca bulunacaktır.

Saatlerce süren çalışmalar dakikalara kadar düştü. Benzer çalışmaları brütten nete, netten brüte maaş hesaplama ve maliyet hesaplamalada rahatça kullanabilirsiniz. Sitemizde yer alan örnekleri inceleyip soruların varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

Yararlı olması temennisiyle.
  • Beğen
Tepkiler: bilal
Yazar
ExcelDepo
İndirilme
112
Görüntüleme
3,430
İlk Yayınlama
Son Güncelleme

Derecelendirmeler

5.00 Oylama 1 İnceleme

Son incelemeler

Çok teşekkür ederim, elinize sağlık.
Üst