• DOSYALAR modülümüzdeki VIP Dosyalar'ı indirmek için,
    FORUM'da konu açabilmek için,
    FORUM'da açılan konulardaki dosyaları indirmek için,
    FORUM'da herhangi bir konuya dosya yüklemek için üyelik hesabınızı VIP Üyelik seviyesine yükseltmeniz gerekir. "Normal Kullanıcı" seviyesindeki üyeler, Ücretsiz Dosyalar kategorisinden dosya indirmek haricinde, farklı bir alandan dosya indiremez, Forum alanında soru soramazlar.

Türev Hesaplayıcı​

Türev Hesaplayıcı dosyası ile Excel'de Türev Hesaplama işleminin nasıl yapılacağını kolayca öğrenebilirsiniz.

Excel ile Türev Hesaplama​

Türevin grafik ve geometrik uygulamalarına bakıldığında;

  1. Fonksiyonun türevinin değerini 0 yapan X değeri, fonksiyonun minimum ya da maksimum yaptığı noktadır. y = f(x) ise y' = 0 olduğundaki X değerini y =f(x) fonksiyonunda yerine koyduğumuzda bulunacak olan Y değeri olsun. Noktamız olan (X, Y) Noktası f(x) fonksiyonunun Minimum ya da maksimum noktasıdır.
  2. Geometrik olarak, Türevin herhangi bir (a, b) noktasındaki değeri, f(x) fonksiyonunun eğrisine (a. b) Noktasındaki Teğet doğrusunun eğimini vermektedir. Bu anlamdan bakıldığında, dosyamızda, herhangi bir x değeri için f(x) fonksiyonunun türevinin hesaplamaları yapılmakta olup türev uygulamalarında kullanılmasında çok yararlı bir dokumandır.
Excel ile matematiksel işlemler yapanların rahatlıkla anlayabilecekleri ve kullanabilecekleri bu faydalı dökümanın yararlı olması temennisiyle....

Dosya yabancı bir kaynak olup, vba kodları şifrelidir. Biz üzerinde durmadık, ihtiyacı olanlar şifrenin çözülmesi için iletişime geçebilirler.

Bu Dosyada Kullanılan Excel Özellikleri​

Resul Kurt Danışmanlık
Geri
Üst