Tarihleri Döneme Dönüştürme isimli dosyamızda, alt alta ve karışık şekilde yazılı olan tarih değerlerinden dönem oluşturulması örneklendirilmiştir.

Tarihleri Döneme Dönüştürme-1.webp


Dosyamız, özellikle İnsan Kaynakları bölümlerinde çalışanlar için faydalı bir örnek olacaktır. Zaten bir İK çalışanının talebi doğrultusunda hazırlanmış ve küçük bir örneği olarak eklenmektedir.

Talepte, elinde çalışanların olduğu bir maaş hareket listesinde üstteki resmin B:D aralığındaki gibi tarih değerleri olduğu, bu tarih değerlerinin maaş hareketlerinin İLK AY, SON AY, SON YIL, SON AY şeklinde dönüşümü istenmekteydi. Farklı farklı uygulama yöntemleri ile çözülebilecek talep, talep sahibinin bir Excel 365 kullanıcısı olmasına istinaden yeni nesil Excel fonksiyonlar ile çözülmüştür.

Dosyada kullanılan formül için adımlar şu şekilde olmuştur:

İlk olarak B sütununda karışık sırada olan sütunlar SIRALA fonksiyonu ile 0-9 stili ile sıralanmıştır. Daha sonra ise ELEMAN fonksiyonu ile 6 dizi oluşturulmuş, her dizi için İNDİS fonksiyonu ile bulma, tarih değerlerini ise YIL ve AY'a dönüştürme işlemi gerçekleştirilmiştir. En son LET fonksiyonu ile formül değişkenlere atanarak, bir dinamik dizi davranışı olan taşma özelliği sayesinde taşma aralığı gerçekleşmiştir. Son cümlemizin daha net açıkalaması, oluşturduğumuz formül sadece F3 hücresine uygulanmış, bahsettiğimiz özellikler kapsamında formül sağa ve alta doğru otomatik olarak dökülme sağlamaktadır. Yani B:D aralığına eklenen her yeni hareket otomatik olarak F:K aralığındaki satırların da artmasını sağlayacaktır.

Excel 365 kullanıcılarına, bir veritabanındaki bilgilerden nasıl yeni bir veritabanı oluşturabileceğini öğrenmeleri açısından mutlaka incelemelerini önereceğimiz bir çalışmadır.

Faydalanılması temennisiyle.

Bu Dosyada Kullanılan Özellikler

Resul Kurt Danışmanlık
Geri
Üst