Tarihlerden Ay ve Yıl Tablosu Oluşturma​

Tarihlerden Ay ve Yıl Tablosu Oluşturma, tarihleri otomatik ay ve yıl kadar tabloya dönüştürmeyi öğretmektedir.

Tarihlerden Ay ve Yıl Tablosu Oluşturma

Yıl ve Ay Bazlı Gruplandırma​

Sütunda yer alan tarih değerlerinin, yıl ve ay bazlı gruplandırma işleminin nasıl yapıldığı dosyamızda öğretilmektedir. Bu gruplandırmanın yıl ve ay dağılımındaki beklenti ise, sayma işleminin yapılmasını sağlamaktır. Yani alt alta yazılı binlerce tarih değerinin hangi ay ve yıldan kaçar tane olduğu sayılmaktadır. Dosyamızda bu işlemi iki ayrı yöntemle formülize etmiş bulunmaktayız. Böylece tarihlerden ay ve yıl tablosu, hangi versiyona sahip olursa olsun tüm kullanıcılara hitap etmektedir.

Geleneksel Excel Formülleri​

İlk olarak geleneksel diye adlandırdığımız, yani Excel 365 dışındaki versiyonlarda sorunsuz çalışan formüller ile sonuca ulaşılmıştır. Bu yöntemde ilk olarak tarih değerleri EĞERHATA, İNDİS, KAÇINCI, EĞERSAY, AY fonksiyonları ile aylara dönüştürülmüştür. Buradaki sıkıntımız, ayların sıralanmasının zorluk derecesi olduğundan, sistemin kendi belirlediği yapıya göre 12 ay listelenmiştir. Ama formülün 12 aylık sayıları listelemesi için, ihtiyaç duyulduğu kadar aşağı kopyalanması zorunludur. Yıl bilgilerini listelemek içinde, EĞERHATA, İNDİS, KAÇINCI, EĞERSAY, YIL fonksiyonlarından oluşan bir formül hazırlanmıştır. Lakin bu formülümüzü de, ihtiyaç duyulan yıl sayısı kadar sağa doğru elle çoğaltmamız gerekmektedir. Tarihlerden ay ve yıl tablosu oluşturmanın son adımında, TOPLA.ÇARPIM ve METNEÇEVİR fonksiyonlarını kullanarak sonuca ulaştık.

Tarihlerden Ay ve Yıl Tablosu Oluşturma

Dinamik Excel Formülleri​

İkinci olarak, dinamik diye adlandırdığımız ve sadece Excel 365 versiyonlarında çalışacak fonksiyonlardan oluşan bir formül ile tarihlerden ay ve yıl tablosu oluşturduk. Formülümüzde kullandığımız fonksiyonlar, LET, DEVRİK_DÖNÜŞÜM, YIL, SIRALA, BENZERSİZ, DİZİOLUŞTUR, BAĞ_DEĞ_SAY, LAMBDA, TOPLA.ÇARPIM, METNEÇEVİR, İNDİS, DÜŞEYYIĞ, YATAYYIĞ şeklindedir. Böylece bir hücreye eklenen formül ile istediğimiz işlemini gerçekleştirmiş olduk.

Dinamik Excel Formülleri

Tarihlerden Ay ve Yıl Tablosu Oluşturma Amaç​

Dosyamızı oluşturmamızdaki amacımız, öncelikle hemen hemen herkesin benzer bir ihtiyacına çözüm sunma isteğimizdir. Lakin, üstteki açıklamalarımız okunduğunda ya da dosyamız indildiğinde, Excel 365'in nasıl faydalı olduğunu da göreceksiniz. Geleneksel Excel yapısındaki fonksiyonlar, bir sonuca ulaşmamız için işlerimizi oldukça zorlaştırmaktadır. Ama Excel 365 versiyonu kullanıyorsak, sadece tek bir hücrede başlıklar dahil istediğimiz verilerin listelenmesi mümkün olmaktadır.

Dosyamızı indirip faydalanmanızı temenni ederiz.

Bu Dosyada Kullanılan Fonksiyonlar

Son incelemeler

Emeklerinize sağlık, muhteşem bir örnek.
Üst
Konuşma Başlat
Sitemiz ile ilgili tüm soru(n)larınız için hızlı iletişim kurabilirsiniz. Excel sorularınız cevaplanmayacaktır.
Ekip üyelerimizden ilk müsait olan cevap verecektir.