• DOSYALAR modülümüzdeki VIP Dosyalar'ı indirmek için,
    FORUM'da konu açabilmek için,
    FORUM'da açılan konulardaki dosyaları indirmek için,
    FORUM'da herhangi bir konuya dosya yüklemek için üyelik hesabınızı VIP Üyelik seviyesine yükseltmeniz gerekir. "Normal Kullanıcı" seviyesindeki üyeler, Ücretsiz Dosyalar kategorisinden dosya indirmek haricinde, farklı bir alandan dosya indiremez, Forum alanında soru soramazlar.

Rakamların Önüne Sıfır Ekleme​

Rakamların Önüne Sıfır Ekleme isimli içerikte, Excel formülleri ile sayısal olarak yazılı değerlerin önüne kolayca nasıl sıfır ekleneceği öğretilmektedir.

Rakamların Önüne Sıfır Ekleme

Sayısal Değerlerin Önüne Sıfır Ekle​

001256 gibi verileri Excel'e girmeye çalıştığınızda, Excel baştaki 0 ları otomatik olarak kaldıracak ve SAYI olarak giriş yapacaktır ve sonuçta da 001256 yerine 1256 olarak giriş yapacaktır. Eğer rakamların başında sıfırların bulunmasını istiyorsanız, birkaç yöntemle yapılabilmektedir.

Ancak, burada biçimlerin, Sayı görünümlü METİN (Matematiksel işlemler yapmak için sayıya çevrilmeleri gerekir) ya da SAYI olmaları önem kazanmaktadır.. Hücrede sağa dayalı yazılanlar SAYI, sola dayalı yazılanlar METİN dir. Örnek dosyada, farklı farklı Excel fonksiyonları ile hazırlanmış olan formülleri kullanarak, sayısal değerlerin önüne nasıl kolayca sıfır ekleneceğini öğreneceksiniz.

Ayrıca çok yakında, Office 365 Insider BETA kanalında Yeni bir ÖZELLİK olarak devreye alınacaktır. Bu özellik, Seçenekler >>> Gelişmiş ayarlarında, Kes, kopyala yapıştır ayarlarının hemen altına gelecek olan Automatic Data Conversion (BETA) ayarlarındaki Remove Leading Zeros and Convert to a Number (Öndeki Sıfırları kaldır ve Sayıya Çevir) kutucuğundaki işaret kaldırıldığında sayılar METİN olarak önlerinde 0 bulunacak şekilde yani 001256 şeklinde girilerek yazılabilecektir.

Faydalanmanız temennisiyle.
  • Muhteşem
Tepkiler: admin
Resul Kurt Danışmanlık

Son incelemeler

Elinize sağlık hocam, üyelerimize fayda sağlayacaktır. Devamını da bekleriz :)
Geri
Üst