ExcelDepo

Pazar Günlerini Renklendirme

Pazar Günlerini Renklendirme​

Pazar Günlerini Renklendirme isimli dosyada, bir tarihin Pazar gününe denk gelmesi halinde renginin farklılaştırılması öğretilmektedir.

/assets/images/editor/image-20201223122952-1.png

Pazar Günlerini Renklendirme Adımları​

Excel'de bir tarihin Pazar gününe gelmesi halinde, o güne ait bilginin renklendirilmesi için genellikle Koşullu Biçimlendirme özelliği kullanılır. Lakin biz dosyamızda, çok daha farklı ve basit bir yöntemi tercih ettik. Elimizde olan bir tarihin hangi gün olduğunu bulmak için, hemen bir yan hücresine HAFTANINGÜNÜ formülü ile gün adını getirdik. Bu formül, bir tarihteki gün değerini, 1-7 arasında sonuç olarak döndürmektedir. Yani hücrede olan tarih Pazar gününe denk geliyorsa, formül sonucu 1 olarak verecektir. Hemen sonraki aşamada ise, günün olduğu hücreyi, Hücre Biçimlendir özelliği ile seçip, İsteğe Uyarlanmış biçimi ile dosyamızda göreceğiniz şekilde renklendirme uyguladık.

Benzer renklendirme işlemi için Koşullu Biçimlendirme kullanmak isterseniz, Koşullu Biçimlendirmede Formül Kullanımı isimli makalemizi okumanızı öneririm. Pazar Günlerini Renklendirme işlemi Koşullu Biçimlendirme özelliği ile de oldukça kolay yapılabilmektedir.

Bu Dosyada Kullanılan Excel Özellikleri​

Resul Kurt Danışmanlık

Son incelemeler

Emeğinize sağlık.
Geri
Üst