Metin Biçimindeki Tarih Değerlerini Tarih Biçimine Çevirme​

Metin Biçimindeki Tarih Değerlerini Tarih Biçimine Çevirme isimli dosya, metin olarak yazılmış ve tek seferde düzeltmesi zor olan verileri tarihe dönüştürür.

Excel'de özellikle farklı programlardan alınan değerler ile ilgili çok fazla biçim sorunları yaşanmaktadır. Bunun sebebi, kullanılan yazılımların veritabanındadaki türleri ile alakalı olmasından kaynaklanır. Örneğin bir çalışan için Sicil numarası alanının tamamı sayısal değerlerden oluşsa bile, program veritabanında bu alan biçimi metin olarak tanımlanmış olabilir. Aynı şey tarih değerleri içinde geçerli olabilir.

Bu dosyamızda üyelerimize, tarih gibi görünen ama aslında metin biçiminde olan değerlerin Excel Formülleri ile nasıl kolayca tarih biçimine dönüştürüleceği öğretilmektedir.

/assets/images/editor/image-20201016095819-3.png


Üst resimde göreceğiniz üzere, B sütununda tarihe benzer veriler yazılı. Lakin bu sütundaki verileri tarihsel bir analiz ya da işlemde kullanmanız biçimi nedeniyle pek mümkün değil. Örneğimizde sadece 10 tane veri var, tek tek düzeltme oldukça kolay bir seçenek. Ama bu türde binlerce veri olduğunu düşünün...

İşte biz de bu tür bir ihtiyaca bağlı olarak, aşağıdaki özellikler listesinde göreceğiniz bir kaç Excel Formülü ile işin üstesinden nasıl kolayca gelebileceğinizi öğretmek istedik.

Faydalanılması temennisiyle.

Bu Dosyada Kullanılan Excel Özellikleri​

Üst
Konuşma Başlat
Sitemiz ile ilgili tüm soru(n)larınız için hızlı iletişim kurabilirsiniz. Excel sorularınız cevaplanmayacaktır.
Ekip üyelerimizden ilk müsait olan cevap verecektir.