İndis Kaçıncı Formülü​

Indis Kaçıncı Formülü isimli içerik, konuyla ilgili olarak ihtiyacı olanlara rehber olmak ve destek sağlamak amacıyla eklenmiş bir içeriktir.

/assets/images/editor/image-20210715205057-1.png


İndis ve Kaçıncı Formül Kullanımı​

İNDİS ve KAÇINCI formülleri, geleneksel Excel formülleri içerisinde oldukça önem arz eden ikilidir diyebiliriz. Her ne kadar popülerlik ve bilinirlik olarak DÜŞEYARA formülü kadar olmasalarda, aslında işlevsellik ve sağladığı fayda açısından DÜŞEYARA'dan çok daha yararlıdırlar. Her iki formülün en temel özelliği de, tek başına çok fazla işe yaramaması, bahsettiğimiz işlevsellik ve faydanın ancak birlikte kulanılmaları halinde işe yaramaktadır.

İNDİS temel olarak bir dizi içerisinde belirtilen satır ve sütun numarasına göre ilgili değerin sonucunu vermeye yaramaktadır. Yani İNDİS kullanırken "Arama Değeri" kavramına ihtiyaç duyulmaz. Satır ve Sütunun kesiştiği numaralara denk gelen hücredeki rakam yazılır. Dosyamızı indirenler üstte belirttiğimiz açıklamaları anlamak adına C21:C26 hücre aralığındaki formülleri inceleyebilirler.

KAÇINCI ise temel olarak satır ya da sütunların sayı numarasını vermeye yarayan bir formüldür. Tam olarak ne işe yaradığını anlamak için dosyamızdaki D21:D26 hücre aralığını tek tek inceleyiniz.

Şimdi her iki formülün temel yapılarını göz önünde bulundurduğumuzda, dikkat ederseniz İNDİS'e yazacağımız satır ve sütun numaralarını her formülde tek tek yazmak mümkün olamayacağından, işte burada devreye KAÇINCI formülünü sokuyoruz.

Aslında oldukça basit bir kullanımı olan bu iki formülü birlikte kullanarak aramalarınızda değer kullanmadan sonuca gidebilirsiniz.

Faydalanmanız temennisiyle.

Bu Dosyada Kullanılan Excel Özellikleri​

Üst
Konuşma Başlat
Sitemiz ile ilgili tüm soru(n)larınız için hızlı iletişim kurabilirsiniz. Excel sorularınız cevaplanmayacaktır.
Ekip üyelerimizden ilk müsait olan cevap verecektir.