Hücre İçindeki Sayıları Toplama isimli dosyamızda, bir hücre içerisindeki sayıların birbiri ile nasıl toplanabileceğini öğreten bir örnek içermektedir.

Hücre İçindeki Sayıları Toplama


Excel'de bir hücre içindeki sayıları toplama ihtiyacınız varsa, bunun en kolay ve kısa yöntemi, Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon (KTF) kullanmak olacaktır. Bu Excel özelliği, Excel Formüllerinin yeterli kalmadığı durumlarda oldukça başarılı sonuçlar verir. Kullanımları da aynı formüller gibidir. Dosyamızda da, üst resimde gördüğünüz hücre içindeki sayıların toplaması için ilk seçenek, KTF ile toplama işlemidir.

Yazılmış olan VBA kodunda, For-Next döngüsü ile seçili olan hücrenin uzunluğu Len özelliği ile sayılmış, döngünün bu uzunluk sonucu kadar dönmesi sağlanmıştır. C8 hücresindeki sayılar için örnek verecek olursak, döngü aşağıdaki gibi oluşmaktadır:

For i = 1 To 5

Buradaki 5 değeri Len özelliği ile gelmektedir.

Bu işlemden sonra yapılan şey, döngü her döndüğünde, hücredeki değerin üzerine yeni değeri toplatmaktır. Peki bu o kadar kolay mıdır? Tabiki burada da Val ve Mid özellikleri kullanılmıştır.

Sonuç olarak E5 hücresine aşağıdaki formülü yazdığımızda, bize hücre içindeki sayıları toplama işlemini yerine getirmektedir.

=HucreTopla(C5)

Hücre içindeki sayıları toplama işlemi için ikinci yöntem olarak Excel Formüllerini kullandık. Bu yöntem KTF ile yapılan ilk yönteme göre biraz daha karmaşıktır. Ama Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon yerine formülleri tercih edenler için iyi bir seçenektir. Burada, TOPLA, EĞER, ESAYIYSA, PARÇAAL, SATIR, DOLAYLI ve UZUNLUK formülleri iç içe kullanılmıştır.

Hücre içindeki sayıları toplama yaparken her iki yöntemde de kritik olan formül olarak PARÇAAL ve UZUNLUK, özellik olarak Mid ve Len'dir. Biri formül ile diğeri VBA kodu ile işlev olarak aynı sonuçları sağlarlar.
  • Beğen
Tepkiler: PriveT ve kmlzdmr
Yazar
ExcelDepo
İndirilme
38
Görüntüleme
9,540
İlk Yayınlama
Son Güncelleme

Derecelendirmeler

5.00 Oylama 1 İnceleme

Son Güncellemeler

  1. Excel 365 Fonksiyonları ile olan yöntem eklendi

    Dosyaya, Excel 365 fonksiyonları ile yazılan formül seçeneği eklenmiştir.

Son incelemeler

Paylaşımınız için teşekkürler.
Üst