Hafta Sonlarını Renklendirme dosyası, hafta sonuna denk gelen tarihlerin Koşullu Biçimlendirme özelliği ile nasıl renklendirileceğini öğretmektedir.

Hafta Sonlarını Renklendirme


Excel'de, tarihlerin hafta sonuna denk geldiğinde farklı renklerde olmasına oldukça ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gibi durumlarda, Excel'in Koşullu Biçimlendirme özelliğinden faydalanılmalıdır. Peki bu özellik ile renklendirme nasıl yapılmalıdır?

Dosyamızda, üst resimde görüleceği üzere basit bir tablo hazırlanmıştır. B sütununda aktiviteler, C sütununda ise tarihler yazılıdır. İstenen, hafta tatili olan Cumartesi ve Pazar günlerine denk gelen tarihlerin farklı bir renkte gösterilmesini sağlamaktır. Bunun için uygulalan çözüm ise, Koşullu Biçimlendirme özelliğini açıp, Yeni Kural demektir. Daha sonra, ekrana gelen pencereden "Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan" seçeneğini seçilecektir. Hemen akabinde, YADA ve HAFTANINGÜNÜ işlevleri ile yazılan formül istenilen renklendirmenin yapılmasını sağlayacaktır.

Sonuç olarak, Hafta Sonlarını Renklendirme işlemi için yazılan formül, uygulanan aralıktaki tarihlerin hafta sonu olması halinde satırları renklendirecektir. Dosyamıza ulaşmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Faydalanılması temennisiyle.

Bu Dosyada Kullanılan Excel Özellikleri​

Yazar
ExcelDepo
İndirilme
33
Görüntüleme
6,454
İlk Yayınlama
Son Güncelleme

Derecelendirmeler

5.00 Oylama 1 İnceleme

Son incelemeler

Faydalandığım bir içerik oldu, teşekkür ederim.
Geri
Üst