Fazla Mesai Hesaplama Excel​

Fazla Mesai Hesaplama Excel isimli bu dosya, İş Kanununda belirtilen kriterlere göre mesai hesaplamasının nasıl yapılacağını öğretmektedir.

Fazla Mesai Hesaplama Excel-1.webp


Fazla Mesai Nasıl Hesaplanır​

Fazla Mesai, Yönetmeliğe göre haftalık 45 saati aşan çalışmalardır. Ancak Ne 4857 sayılı İş Kanunu'nda ne de İş Kanunu'na İlişkin Fazla Mesai Yönetmeliği'nde günlük bir sınırlama yapılmamıştır. ... “Yıllık 270 saati geçen fazla mesainin ücreti ödenmelidir” ile “270 saati geçemez” aslında aynı cümleler değildir. İş hayatında yapılan en büyük yanlışların başında da fazla mesai hesaplamaları gelmektedir. Bizler bu basit Excel dosyasında, iş kanununda nasıl mesai hesaplanması gerektiğiniğ örneklendirmek istedik.

Öncelikle fazla mesai hesabı için kişinin saatlik ücretini bilmek en doğru hesaplamadır. İş kanununda saatlik ücreti bulmak için dikkate alınan aylık rakam 225 saattir. Yine iş kanununda fazla mesai oranı 1,5 katı ile ödenmesi gerektiğide net bir şekilde belirtilmiştir. Bu küçük ama önemli bilgiler ışığında, 1 saat çalışan işçinin saatlik ücretinin 10-TL olduğu varsayılırsa, alacağı fazla mesai ücreti de 15-TL olacaktır.

Üstteki resimde göreceğiniz üzere aynı maaş ve farklı çarpanlar ile 5 saatlik bir fazla mesai hesaplaması örneklendirilmiştir. 1,25 oranı iş kanunu limitinin altında kalıp, fazla sürelerle yapılan mesailere konu edilebileceğinden dosyaya eklenmiştir. 1,5 saatin üzerindeki çarpanlar ise işverenlerin inisiyatifinde olup, kanun limitlerinin üzerindedir.

İş kanununda 2 olarak geçen mesai çarpanı, sadece işçinin ihbar döneminde izin kullanmayı yaptığı çalışmaları kapsamaktadır.

İş hukuku konuları ile ilgili olarak buradaki siteyi takip etmenizi öneririm.

Dosyamızın faydalı olması temennisiyle.

Bu Dosyada Kullanılan Excel Özellikleri​

Yazar
ExcelDepo
İndirilme
37
Görüntüleme
6,746
İlk Yayınlama
Son Güncelleme

Derecelendirmeler

5.00 Oylama 1 İnceleme

Son incelemeler

Sağolun, oldukça faydalı bir dosya.
Geri
Üst