ExcelDepo

Farklı Formüller ile Aynı Sonuca Ulaşmak

Farklı Formüller ile Aynı Sonuca Ulaşmak​

Farklı Formüller ile Aynı Sonuca Ulaşmak isimli dosyamızda, bir veri aralığında aranan değerin farklı yöntemlerle nasıl bulunacağı öğretilir.

/assets/images/editor/image-20201224213815-1.png

Farklı Formül Yöntemleri ile Arama​

Dosyamızda, üst resimde B ve C sütunlarında gördüğünüz alan veri tablomuzdur. Bu tabloda yer alan meyvelerden herhangi bir tanesinin (Muz) miktarını bulurken, farklı formüller ile aynı sonuca ulaşmak istiyoruz. Biz aklımıza gelen yedi ayrı yöntem belirledik. Eminim üzerinde durulursa bu yedi yöntem çok daha fazlaya çıkabilir.

Şimdi adım adım kullandığımız formüllerin yapılarını inceleyelim.

Sonuca ETOPLA ile Ulaşmak​

ETOPLA formülünün diziliş yapısını aşağıya bırakarak formülün çalışma mantığı üzerinden gidelim.Üstte gördüğünüz şekilde üç argümana ihtiyaç duyan ETOPLA formülünde, ilk argüman olan aralık kısmı için meyve isimlerinin olduğu sütun seçilecektir. Ölçüt argümanı içinde sonucunu vermesini istediğimiz meyve ismini ya iki tırnak arasında ("muz") ya da hücreyi referans göstererek (E3) yazıyoruz. Üçüncü argüman olan toplam aralığında da miktarların yazılı olduğu sütunu seçiyoruz.

/assets/images/editor/image-20201224215421-2.png


Gördüğünüz şekilde sonuç elde edilmiştir.

Burada bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken husus, eğer veri aralığında birden fazla aynı değer tekrarlanmışsa, o zaman sonuç hatalı olacaktır.

Sonuca İNDİS ve KAÇINCI ile Ulaşmak​

İNDİS ve KAÇINCI formüllerinin diziliş yapıları aşağıdaki gibidir:

İNDİS​

KAÇINCI​

İNDİS ve KAÇINCI formülleri, birbirine iktiyaç duyan iki formüldür desek yanlış bir tabir olmayacaktır. Özellikle İNDİS'in, KAÇINCI formülü olmadan kullanım alanı oldukça sınırlıdır. Bu yöntemimizde de iki formülü birlikte kullanarak sonuca ulaştık.

İNDİS'in üstte gördüğünüz diziliş yapısının dizi biçimini kullanıyoruz.

/assets/images/editor/image-20201224222403-3.png


Üstte İNDİS'in dizi argümanı için meyvelerin olduğu alanı seçiyoruz. Buradan aradığımız meyve olan Muz'un satırını bulmak için ise içerisinde KAÇINCI formülünü kullanıyoruz.

/assets/images/editor/image-20201224222607-4.png


Gördüğünüz gibi KAÇINCI formülü, Muz meyvesinin sırasını bulup, İNDİS'in satır sayısı argümanı oldu.

Sonuca DÜŞEYARA ile Ulaşmak​

DÜŞEYARA formülünün diziliş yapısı aşağıdaki gibidir:DÜŞEYARA formülü en popüler formüllerden olmasına rağmen, aynı şeyi işlevi için söylemek pek mümkün olmayacaktır. Aranan değer argümanının en solda olması koşulu ile formülü örneğimizde aşağıdaki gibi kullandık.

/assets/images/editor/image-20201224223733-5.png


Büyük verilerde Düşeyara kullanımı isimli dosyamızı incelemenizi tavsiye ederim.

Sonuca VAL ile Ulaşmak​

VAL formülünün diziliş yapısı aşağıdaki gibidir:VAL formülü, eski nesil bir formül olup, fazla bilinir nitelikte değildir. Formülün en bilinir özelliği, alan argümanının verilerin olduğu alandan alınmasıdır.

/assets/images/editor/image-20201224225244-6.png

Sonuca EĞER ve TOPLA ile (Dizi) Ulaşmak​

TOPLA ve EĞER formüllerinin diziliş yapıları aşağıdaki gibidir:TOPLA formülü kriter bazlı olarak çalışma mantığına sahiptir. Burada bir Dizi oluşturur ve sonucu döndürür. Dizi oluşurken kriter olarakta EĞER formülü kullanılır.

2016 ve önceki versiyonlarda Dizi Formülü çalışması için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına birlikte basılması gerekir.

/assets/images/editor/image-20201224230516-7.png


Formülün çalışma yapısını incelerseniz, TOPLA formülünün argümanlarından sadece ilkinin kullanıldığını göreceksiniz. Formül aranan değeri bulduğu anda sonucu hücreye yazacaktır.

Sonuca DOLAYLI ve AD TANIMLA ile Ulaşmak​

DOLAYLI formülünün diziliş yapısı aşağıdaki gibidir:DOLAYLI formülünün başv_metni argümanı için Ad Yanımla özelliğini kullanıyoruz.

/assets/images/editor/image-20201224231214-8.png


Formülde dikkat ederseniz sadece E3 hücresi başvuru metni olarak yazılmıştır. Normal bir hücreye bu değeri yazdığınızda bir sonuç alamazsınız. Burada önemli olan husus, aslında E3 hücresinde bir Ad Yanımla yapılmış olmasıdır.

/assets/images/editor/image-20201224231718-10.png

Sonuca ÇAPRAZARA ile Ulaşmak​

ÇAPRAZARA formülünün diziliş yapısı aşağıdaki gibidir:Dinamik Dizi formülü olup, Dinamik Dizi Formülleri arasında yer alan ÇAPRAZARA formülünü anlatmaya kelimeler yetmez diyebiliriz.

/assets/images/editor/image-20201224232627-11.png


ÇAPRAZARA formülü, DÜŞEYARA, İNDİS ve KAÇINCI formüllerinin pabucunu dama atmıştır. Sadece kötü olan kısmı sadece Ofis 365 versiyonlarında kullanılıyor olmasıdır. Bu formül ile yapılmış bazı örnek dosyalarımız şu şekildedir:

Çaprazara ile Minimum Maksimum Değerleri Bulma
ÇAPRAZARA Tam Eşleşme Örneği
ÇAPRAZARA ile Son Tarihi Bulma
ÇAPRAZARA Formülü ile Çoklu Kriterli Arama
ÇAPRAZARA ile Harf Duyarlı Arama

Makale tadında eklediğimiz bu dosyamızdaki örneklerin kullanılması ve faydalanılması temennisiyle.

Bu Dosyada Kullanılan Excel Özellikleri​

Resul Kurt Danışmanlık

Son incelemeler

Sağolun, oldukça faydalı bir dosya.
Geri
Üst