EYT Borçlanma Tablosu​

EYT Borçlanma Tablosu isimli içeriğimizde, ülkemizin en büyük gündemi olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili borçlanma rakamlarının yer alacağı bir dosya yer almaktadır.

EYT Borçlanma Tablosu

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Borçlanma Şablonu​

8 Eylül 1999 tarihine kadar sigortalılık süresini ve prim gününü tamamlayan çalışanlar emekli olabiliyordu. Fakat kanunda yapılan değişiklik ile bu iki kriterin yanına bir de yaş kriteri eklendi. Böylelikle 1999’da yürürlükte olan Sosyal Sigortalar Kanunu’nda yapılan değişiklikle emekli olma yaşı değişti.

Kanundaki değişiklik öncesinde kadınlarda 20 yıl, erkeklerde ise bu değişiklik öncesi 5000 gün prim şartı ve 25 yıl sigortalılık süresi yeterliydi. 5000 gün prim yaklaşık olarak 13.5 yıla denk düşerken 18 yaşında çalışmaya başlayan bir kadın 38, 18 yaşında çalışmaya başlayan bir erkekse 43 yaşında emekli olabiliyordu.

1999 yılında yapılan kanun değişikliğiyle, prim gün sayısı ve sigortalılık süresine ilave olarak yaş şartı getirilmiş oldu. Bu değişim ile birlikte 8 Eylül 1999 yılından önce sigortalı olmuş kişilerin de emeklilik haklarına dair mücadeleleri kapsamında, 2023 yılından geçerli olmak üzere tekrardan yaş şartı kaldırılmış oldu.

Bu bağlamda özellikle gün sayısında eksiği olan sigortalı çalışanlar için "borçlanma" oldukça elzem hale geldi. Biz de borçlanma tablosunu hazırlayarak küçük bir katkı sunmak istedik.

Yararlanılması temennisiyle.

Son incelemeler

Gündeme dair almış olduğunuz sorumluluklar ve ürettiğiniz içerikler takdire şayan. Çok teşekkür ederim.
Üst
Konuşma Başlat
Sitemiz ile ilgili tüm soru(n)larınız için hızlı iletişim kurabilirsiniz. Excel sorularınız cevaplanmayacaktır.
Ekip üyelerimizden ilk müsait olan cevap verecektir.