• DOSYALAR modülümüzdeki VIP Dosyalar'ı indirmek için,
    FORUM'da konu açabilmek için,
    FORUM'da açılan konulardaki dosyaları indirmek için,
    FORUM'da herhangi bir konuya dosya yüklemek için üyelik hesabınızı VIP Üyelik seviyesine yükseltmeniz gerekir. "Normal Kullanıcı" seviyesindeki üyeler, Ücretsiz Dosyalar kategorisinden dosya indirmek haricinde, farklı bir alandan dosya indiremez, Forum alanında soru soramazlar.
Combobox Nesnesinde Birbiri ile Bağlantılı Veri Listeleme isimli içerikte, UserForm üzerinde birden fazla bağlantıların yapılması öğretilmektedir.

Combobox Nesnesinde Birbiri ile Bağlantılı Veri Listeleme


Dosyamızda, bir Excel sayfasının A sütununa tıklandığında otomatik olarak üst resimde göreceğiniz şekilde baçılan bir UserForm bulunmaktadır. Bu nesnenin üzerinde de, 3 ComboBox ve 1 TextBox nesneleri bulunmaktadır. Dosyamızdaki öğreti, 3 ComboBox'un birbiri ile bağlantılı olarak kullanılmasını sağlamaktır.

İlk olarak, İL ADI isimli başlığın altında bulunan ComboBox'ta, ülkemizin şehirleri listelenmektedir. Buradaki veriler, sayfadan Scripting.Dictionary yöntemiyle alınmaktadır.

İl İsimleri ComboBox


Bu listeden seçilen bir ilimizin ilçeleri, İLÇE ADI başlığı altındaki ComboBox'ta listelenmektedir. İki ComboBox arasındaki bağlantı da yine Scripting.Dictionary yöntemiyle kurulmaktadır.

İlçe İsimleri ComboBox


Görüldüğü üzere, İL ADI olarak İstanbul seçilmiş ve İstanbul'a ait İlçeler listelenmiştir.

Hemen akabinde ise, İlçe seçiminden sonra, İlin plaka kodunun bağlantılı olarak listelenmesi yerine getirilmektedir. Burada da aynı şekilde bağlantının sağlanması Scripting.Dictionary yöntemiyle yapılmaktadır.

Plaka Kodları ComboBox


Böylece, son bağlantı da yerine getirilmiştir. ADET başlığının herhangi bir işlevi olmayıp, örnek olması açısından eklenmiştir.

Kaydet dediğinizde, toplam 4 sütunlu bir veri Excel sayfana aktarılmaktadır.

Meraklılarının ve işine yarayacak olanların faydalanması temennisiyle.

Bu Dosyada Kullanılan Özellikler

Resul Kurt Danışmanlık

Son incelemeler

Muhteşem bir dosya, çok teşekkürler.
Geri
Üst