Combobox Nesnesinde Birbiri ile Bağlantılı Veri Listeleme isimli içerikte, UserForm üzerinde birden fazla bağlantıların yapılması öğretilmektedir.

Combobox Nesnesinde Birbiri ile Bağlantılı Veri Listeleme


Dosyamızda, bir Excel sayfasının A sütununa tıklandığında otomatik olarak üst resimde göreceğiniz şekilde baçılan bir UserForm bulunmaktadır. Bu nesnenin üzerinde de, 3 ComboBox ve 1 TextBox nesneleri bulunmaktadır. Dosyamızdaki öğreti, 3 ComboBox'un birbiri ile bağlantılı olarak kullanılmasını sağlamaktır.

İlk olarak, İL ADI isimli başlığın altında bulunan ComboBox'ta, ülkemizin şehirleri listelenmektedir. Buradaki veriler, sayfadan Scripting.Dictionary yöntemiyle alınmaktadır.

İl İsimleri ComboBox


Bu listeden seçilen bir ilimizin ilçeleri, İLÇE ADI başlığı altındaki ComboBox'ta listelenmektedir. İki ComboBox arasındaki bağlantı da yine Scripting.Dictionary yöntemiyle kurulmaktadır.

İlçe İsimleri ComboBox


Görüldüğü üzere, İL ADI olarak İstanbul seçilmiş ve İstanbul'a ait İlçeler listelenmiştir.

Hemen akabinde ise, İlçe seçiminden sonra, İlin plaka kodunun bağlantılı olarak listelenmesi yerine getirilmektedir. Burada da aynı şekilde bağlantının sağlanması Scripting.Dictionary yöntemiyle yapılmaktadır.

Plaka Kodları ComboBox


Böylece, son bağlantı da yerine getirilmiştir. ADET başlığının herhangi bir işlevi olmayıp, örnek olması açısından eklenmiştir.

Kaydet dediğinizde, toplam 4 sütunlu bir veri Excel sayfana aktarılmaktadır.

Meraklılarının ve işine yarayacak olanların faydalanması temennisiyle.
Yazar
ExcelDepo
İndirilme
32
Görüntüleme
2,482
İlk Yayınlama
Son Güncelleme

Derecelendirmeler

5.00 Oylama 1 İnceleme

Son incelemeler

Muhteşem bir dosya, çok teşekkürler.
Geri
Üst