• DOSYALAR modülümüzdeki VIP Dosyalar'ı indirmek için,
    FORUM'da konu açabilmek için,
    FORUM'da açılan konulardaki dosyaları indirmek için,
    FORUM'da herhangi bir konuya dosya yüklemek için üyelik hesabınızı VIP Üyelik seviyesine yükseltmeniz gerekir. "Normal Kullanıcı" seviyesindeki üyeler, Ücretsiz Dosyalar kategorisinden dosya indirmek haricinde, farklı bir alandan dosya indiremez, Forum alanında soru soramazlar.
Yazım Denetimi

Yazım Denetimi

Excel'de yazdığınız metnin doğru olup olmadığını Yazım Denetimi özelliğini kullanarak kontroledebilirsiniz. Ayrıca, özel sözlüğünüze veya Otomatik Düzeltme listesine sözcükler ekleyerek kendi listelerinizi de oluşturabilirsiniz.

1. Bazı yazım hataları yapacak şekilde birkaç veri girdiğiniz bir çalışma sayfası oluşturun.

yd1.jpg


2.Gözden Geçirsekmesinde, YazımDenetleme, Yazım Denetimi'ne tıklayın.

yd2.jpg


3. Bir öneri seçin ve A1 hücresindeki yazım hatasını düzeltmek için Değiştir'e tıklayın.

yd3.jpg


4.A1:A7 aralığındaki tüm yazım hatalarını düzeltmek için Tümünü Değiştir'i tıklayın.

yd4.jpg


5. A1 hücresindeki yazım hatasını yok saymak için Bir Kez Yoksay'ı tıklatın. Bu yanlış yazımın tüm her yerdeki yazımlarını yok saymak için Tümünü Yoksay'ı tıklayın.

6A. Bu kelimeyi kendi özel sözlüğünüze eklemek için Sözlüğe Ekle'yi tıklayın.

yd5.jpg


6B. Bu listeyi düzenlemek için, Seçenekler'i tıklayın (eğer bu ekranı açmadıysanız, Dosya, Seçenekler, Yazım Denetleme'yi tıklayın) ve ardından Özel Sözlükler'i tıklayın.

yd6.jpg


7A. Bir kelimeyi Otomatik Düzeltme listenize eklemek için Otomatik Düzelt'i tıklayın (bu işlem sonrasında, her yanlış yazdığınızda Excel anında değiştirir)

yd7.jpg


7B. Bu listeyi düzenlemek için, Seçenekler'e tıklayın (eğer bu ekranı açmadıysanız, Dosya, Seçenekler, Yazım Denetleme'yi tıklayın) ve ardından Otomatik Düzeltme Seçenekleri'ni tıklayın.

yd8.jpg


Not: Ayrıca Otomatik Düzeltme listenize kısaltmalar da ekleyebilirsiniz. Örneğin, ed.com yazarsanız, Excel bunu www.exceldestek.com ile değiştirebilir.
 
Geri
Üst