F

Soru YATAYARA / Koşullu Eşleşen Değer

firat_kurt

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
arkadaşlar mrb koşullu elimde bi excel var basit bi förmüle ihtiyacım var ama bu konulara yabancı olduğum için yapamadım.
bir sayfamda veriler var bu verileri diğer tarafa yatay ara ile atmak istiyorum yalnız koşullu olması gerekiyor yapamadım yardımcı olursanız çok sevinirim

Sayın @fırat kurt , forumumuza hoşgeldiniz.

Açılış mesajınızın ekindeki örnek belgeyi sildim.
Zira, belgedeki TC Kimlik numaraları ve ad soyadların, gerçek bilgiler olduğu kanaati oluştu.

Örnek belgelerinizde, bu tür kişisel verilerin genel ortamda paylaşılmaması daha doğru olur.
Ayrıca, olmasını istediğiniz sonuçları formül kullanmadan,
olması konumlarına elle yazarak örneklendirmenizde ve bu sonuçlara nasıl ulaştığınıza dair kısa açıklama eklemenizde yarar var.

Örneklendirmelerde; en azından birkaç kişiye ait olması gereken sonuçların TÜMÜNÜ yazın bence.
1.yer, 2.yer derken örneğin sütun başlıklarındaki 8411 -TJK /// 4994 gibi sütun başlıklarının tümü YER midir onu belirtin.
Tablonuzda neredeyse tamamına aynı sonuç yazılması gerektiği gibi bir sonuç çıkartıyorum.
Örnek belgede, olması gereken durumu birbirinden farklı birkaç personele ait sonuçlar olursa iyi olur.

İyi çalışmalar dilerim.

.

Sayın @fırat kurt , forumumuza hoşgeldiniz.

Açılış mesajınızın ekindeki örnek belgeyi sildim.
Zira, belgedeki TC Kimlik numaraları ve ad soyadların, gerçek bilgiler olduğu kanaati oluştu.

Örnek belgelerinizde, bu tür kişisel verilerin genel ortamda paylaşılmaması daha doğru olur.
Ayrıca, olmasını istediğiniz sonuçları formül kullanmadan,
olması konumlarına elle yazarak örneklendirmenizde ve bu sonuçlara nasıl ulaştığınıza dair kısa açıklama eklemenizde yarar var.

Örneklendirmelerde; en azından birkaç kişiye ait olması gereken sonuçların TÜMÜNÜ yazın bence.
1.yer, 2.yer derken örneğin sütun başlıklarındaki 8411 -TJK /// 4994 gibi sütun başlıklarının tümü YER midir onu belirtin.
Tablonuzda neredeyse tamamına aynı sonuç yazılması gerektiği gibi bir sonuç çıkartıyorum.
Örnek belgede, olması gereken durumu birbirinden farklı birkaç personele ait sonuçlar olursa iyi olur.

İyi çalışmalar dilerim.

.

üstad öncelikle cevabınız için teşekkür ederim evet hepsi yer adı ve personelimizin gittiği yerler
ben gittiği yeri yazınca tutarın otomatik gelmesini istiyorum. yardımlarınız için şimdiden tşk ler

Ekli dosyalar

Yanlış düşünmüyorsam; isteğinizi karşılayacak formülde,
İNDİS - KAÇINCI işlev grubu veya KAYDIR - KAÇINCI işlev grubu (ben bu seçeneği tercih ettim) kullanılması gerekecek.
Tabi bir de hata kontrolü bakımından EĞER, YADA ve EĞERSAY işlevleri kullanıldı.
.
Formülü PUANTAJ sayfası E2 hücresine uygulayın ve aşağı doğru kopyalayın.
Formülde kırmızı işaretlediğim sütun harflerini (sütun adı olan D, formülde 3 yerde var),
F yaparak aynı formülü G2 hücresinde de kullanabilirsiniz.

PUANTAJ sayfasında;
-- C sütunundaki hücre boş veya VERİ EKLEME sayfası B sütununda yoksa,
-- D sütunu (formül G sütunu için değiştirildiğinde F sütunu) boş veya VERİ EKLEME sayfası 1'inci satırında yoksa
formül BOŞ sonuç döndürür, isim ve yer eşleştiğinde, VERİ EKLEME sayfasındaki ilgili değer sonuç olarak alınır.

NOT: Gerçek belgenizdeki formüllerdeki arama/sayma işlemlerinde;
ADI SOYADI yerine, benzersizlik garantisi olan TC Kimlik Numaralarını kullanın.

.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

.

Yanlış düşünmüyorsam; isteğinizi karşılayacak formülde,
İNDİS - KAÇINCI işlev grubu veya KAYDIR - KAÇINCI işlev grubu (ben bu seçeneği tercih ettim) kullanılması gerekecek.
Tabi bir de hata kontrolü bakımından EĞER, YADA ve EĞERSAY işlevleri kullanıldı.
.
Formülü PUANTAJ sayfası E2 hücresine uygulayın ve aşağı doğru kopyalayın.
Formülde kırmızı işaretlediğim sütun harflerini (sütun adı olan D, formülde 3 yerde var),
F yaparak aynı formülü G2 hücresinde de kullanabilirsiniz.

PUANTAJ sayfasında;
-- C sütunundaki hücre boş veya VERİ EKLEME sayfası B sütununda yoksa,
-- D sütunu (formül G sütunu için değiştirildiğinde F sütunu) boş veya VERİ EKLEME sayfası 1'inci satırında yoksa
formül BOŞ sonuç döndürür, isim ve yer eşleştiğinde, VERİ EKLEME sayfasındaki ilgili değer sonuç olarak alınır.

NOT: Gerçek belgenizdeki formüllerdeki arama/sayma işlemlerinde;
ADI SOYADI yerine, benzersizlik garantisi olan TC Kimlik Numaralarını kullanın.

.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Üstad çok tşk ederim dediğinizi yaptım çok güzel oldu.
tek sorun toplama yaparken değer hatası veriyor bu konud da yardımcı olabilireniz çok sevinirim

Ekli dosyalar