V

Çözüldü UserForm | Sil , Yazdır , Kaydet , Raporla , Topla

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

vvebtasarim

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Arkadaşlar ,
Ben bir çalışma yaptım çalışma ektedir.
Daha önce kullanmış olduğum excel dosyası vardı ve bu dosya artık çalışmadığından böyle bir çalışma yaptım ama bilgim yetersiz kaldığı için sizin yardımınıza ihtiyacım var Dosya ektedir ve eksikler dosyanın içinde dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.
Şimdiden yardımcı olacak herkese tşk ederim.
Eksik biraz fazla o yüzden herkes bir konuda en azından yardımcı olabilirse sevinirim.

Dosya : exceldestek.com

Öncelikle sitemizde dosya eklemek için vip üye olmanıza gerek yok, dosya yüklemek ücretsiz.
Dosyanızdaki açıklamalerı zemin rengi yeşil olanlar tamam, Sarı renk olanlar için ise dosyanızdaki kod yapısının değişmesi gerek veya listbok sütün başlıkları kullanmakyacaksınız basit yöntemle halledilir listbox başıklarınıda label ile yaparsınız, Kırmızı zemin renkli olanlar ise şahsen ben anlamadım olayı ve geri kalanlara da forumda ki arkdaşlar yardımcı olur umarım aksi halde geniş zamanda bakabilirim.

Ekli dosyalar

Merhaba, Sayın @Feyzullah 'ın müsadesiyle;

1) frmkayitekrani isimli belgedeki GÜNCELLEme işlemiyle ilgili sorun için;
-- a = Nothing ve h = Nothing kısmını Set a = Nothing ve Set h = Nothing şeklinde düzeltin,
-- bu userform üzerindeki btnkaydet isimli CommandButton kodlarında ilgili bölüme yeşil renklendirdiğim satırı ekleyin.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(6 satır)

.

2) Kasa Giriş ve Kasa Çıkış işlemindeki SAYIsal sorun için ise her iki userformdaki KAYDET düğmesi kodlarının ilgili satırlarında
..... = Replace(txtcikismiktari.Value, ".", "") ve ..... = Replace(txtgirismiktari.Value, ".", "")
şeklinde düzenleme yapın.

3) Hesap Hareketli SİL düğmesi.
İlgili kodların baş tarafına Dim bul şeklinde bir satır ekleyin ve ilgili koddaki satır silme kod satırının yerine
aşağıdaki yeşil kısmı ekleyin.

VBA:
(6 satır)

.

Ömer BARAN hocam bu kısmı anlamadım diğer kodları uyguladım tşk ederim sıkıntı görünmüyor şuan ama alttaki kodu nereye gelecek nasıl olacak bilmiyorum.
yardımcı olabilirmisiniz.

2) Kasa Giriş ve Kasa Çıkış işlemindeki SAYIsal sorun için ise her iki userformdaki KAYDET düğmesi kodlarının ilgili satırlarında
..... = Replace(txtcikismiktari.Value, ".", "") ve ..... = Replace(txtgirismiktari.Value, ".", "")
şeklinde düzenleme yapın.

Giriş ve Çıkış Kayıt userformlarındaki
btnkaydet CommandButton kodlarında Kasa Hareketleri sayfası F2 ve G2 için var olan satırlarda
eşitliğin sağ yanını belirttiğim şekilde düzelteceksiniz.

.

Ömer BARAN hocam aynı sıkıntı Kasa Hareketleri ekranında İşlemi Düzenle Butonunda Yaşamaktayım. işlemi düzenle dediğimde tutarı 2500 ikibinbeşyüz ya mesela onu 3500 yaptığımda 35 olarak değiştiriyor o şekilde listeleniyor. bunun için hangi kodu yazmam gerek ??

Bence mevcut tüm userform kodlarını bu sorunla ilgili ollarak tarayın ve
kodlarda Sheets("Kasa_Hareketleri").Range("F"...= xxxxx ve Sheets("Kasa_Hareketleri").Range("G...= xxxxx
gibi kod satırlarının tümünde eşitliğin sağ tarafını .... = Replace(xxxxx, ".", "") şeklinde düzenleyin.

.

Tekrar merhaba Sayın @vvebtasarim .

Son eklediğiniz örnek belgeyi inceleledim.

İlk örnek belge üzerinde, kodları şöyle bir gözden geçirip düzenlemiştim.
Bazı kodları test etmemiş olabilirim.

Hangi değiklikleri yaptığımdan emin olmadığımdan, en iyiisi belgeyi ekleyeyim dedim.
Denemeler yaparsınız.

.

Ekli dosyalar

Tekrar merhaba Sayın @vvebtasarim .

Son eklediğiniz örnek belgeyi inceleledim.

İlk örnek belge üzerinde, kodları şöyle bir gözden geçirip düzenlemiştim.
Bazı kodları test etmemiş olabilirim.

Hangi değiklikleri yaptığımdan emin olmadığımdan, en iyiisi belgeyi ekleyeyim dedim.
Denemeler yaparsınız.

.

Son dosya ektedir .
video : eksikler.mp4

Ekli dosyalar

Ama böyle video yöntemiyle soru/sorun iletmenin;
forumdaşlara, benzer ihtiyacı/sorunu olanlara, forumda ARAMA yapacaklara bir faydası yok.
Sorunu yazılı olarak;
-- şu userform, şu nesne üzerinden şu işlem yapıldığında şu nesne şöyle olması gerekirken şöyle oluyor,
-- şu sayfanın şu sütununa veri yazılırken şu olması gerekirken şu yazılıyor,
-- şu formun şu düğmesine tıklayınca, kodun şu satırında hata oluşup VBA ekranına dönüyor
gibi iletmelisiniz.

.

Kasa yönetiminde isim değşikliği yapıldığında kasa hareketlerinde değişmiyor hesap adı
Kasa Hareketlerinde seçili kasayı gösterden isim seçip göster dediğimizde raporlama yapsın isim seçilince değil.
bugünü listele aktif değil
yazdır ve pdf kaydet aktif değil
bakiyeler kısmı çalışmıyor toplama çıkarma konusunda aktif değil
toplam giriş eksi toplam çıkış eşittir kalan bakiye şeklinde olması gerekiyor
Kasa bakiyeler kısmı bu alanda işlem kasası seçilecek raporla dediğimizde o kişinin ne kadar bakiyesi kaldığını gösterecek
isim seçili değilse tümü listelenecek. Son bakiyeleri alma kısmı bu alan. para birimine göre raporlama sıfır olan bakiyeleri listeleme gibi
seçenekler var hiç birinin kodu yok.
Videoda da anlatmaya çalıştım anlamadığınız yer varsa orayada bakabilirsiniz.
Tşk ederim.

Ekli dosyalar

Sayın @vvebtasarim .

Aceleye mahal yok, belgenizdeki tüm eksiklikleri/sorunları sıralayınca bazı forumdaşlar konuyla ilgilenmemeyi tercih edebilirler.
Bence eksiklikleri/sorunları adım adım tek tek yazarsanız daha hızlı yol alınabilir.

Aslında forum mantığı açısından bakılırsa doğru yöntem; bir belgedeki tüm sorunları çözmeye yönelik değil,
işlem bazında konu açılıp soru sorulmasıdır.
Böylece diğer forumdaşlar da benzer işlem sorunlarıyla karılaşıp forumda arama yaptıklarında
konu başlığı dahil sorunuyla ilgili benzer içerikleri bulabilirler.

Örneğin UserForm Combobox'taki seçime göre sütundaki kritere göre toplamları TextBoxlarda gösterme diyerek
tek bir konu açsaydınız o kısım tam olarak bitmiş olurdu ve bir sonraki soruna geçerek yeni bbir konu açardınız.

Herneyse konu açılmış ve sorular dizisi ortada.

Ben şimdi KasaHareketleri Comboboxuna ilişkin olarak (Listbox'taki seçimde bu işlem olmasın koşuluyla) cevap yazayım.

Madem Listbox'taki seçim değişikliğinde soldaki TextBox'lar işlem görmeyecek, mevcut kodlarda yer alan
Kasahareketleri userformunun kod bölümündeki Private Sub lsthesaplisteleme_Click() kod blokunu tamamen silin.
Zira Listbox kodarında, soldaki TextBoxlar dışında herhangi bir işlem kodu yok ve siz bunu istemiyorsunuz.

Combobox'a gelince; cbkasaadi_Change() kod blokunda, aşağıda yeşil renklendirdiğim satırı ilgili yere ekleyin.

VBA:
(7 satır)

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...