Çözüldü Benzer Veri Girişi Yapılmış İlk Veriyi Getirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sepulastura

Normal Üye

Merhaba

Elimde bulunan aşağıdaki makro kod düzeneğinde ufak bir ekleme yapmak istiyorum. fakat bilgim gereği biraz kurcalasam da beceremedim siz üstadlarım yardımını rica ederim. Bu kod düzeneğinde H sütununda belirli bir hücreye veri girdiğim zaman eğer aynı sütunda aynı veriden varsa msgbox olarak çıkan uyarı mesajında benzer verilerin olduğu hücre adreslerini yazıyor.

Ben burada şunu istiyorum. veri girişi yaptığım hücrede değilde aslında önceden varolan hücredeki verinin bulunduğu satırdaki C sütunu içerisinde yazan veri bilgisini de msgbox içerisinde yazsın istiyorum

Bilgi ve yardımlarınızı rica ederim

Çözüm
üstadım merhaba.

kodu uyguladım %95 hatasız çalışıyor. fakat çok ufak bir hata var. 10.10.10.10 sheetinde veri girincei 20.20.20.20 sheetinde ilgili hücrede aynı veri varsa o uyarı veriyor.
fakat msgbox uyarsını tamam ile geçtiğimde o veriyi yinede yazıp ilgili verileri karşısına getiriyor. halbuki diğer sheettede aynı veri varsa uyarı verdikten sonra veriyi yazdığım hücredeki veri silinmesi gerekmektedir.

bilgi ve yardımlarınızı rica ederim
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(10 satır)
Mevcut kod düzeneğimde bu şekilde bu kod düzeneği üzerinde bahsettiğim değişikliği uygulamak istiyorum
Kod:
(38 satır)

Üstadım çok teşekkürler senin kodu benim kod ile değiştirdim ok dir. yalnız bu kodun içeriğinde aşağıda kırmızı renkli yazının altındada bir kod düzeneğim var. bu kod düzeneğinde ise ben veriyi yazınca ilgili sheetteen yazdığım veriye karşılık aynı satırdaki ilgili değerlerini getiriyor.
yani bir nevi vlookup yapıyor bana.

buraya kadar herşey normal ben H hücresine bir değer girdiğimde verileri getiriyor ama h hücresinde girdiğim bu veriyi delete ile sildiğimde o gelen veriler geri silinmiyor. önceki kod düzeneğimde delete yapınca o verilerde siliniyordu. konuyla alakalı bilgi ve yardımın olabilir mi çok sevinirim teşekkürler

Kod:
(43 satır)

'veri girilince TT SİM KARTLAR sheetinden imsi ve sim id bilgilerini getiriyor altındaki kod düzeneği altındaki kod düzeneğinden bahsetmiştim kırmızı renkli olan derken. ama kırmızı renkli olmamış.

Üstadım emeğine bilgine sağlık. çok güzel olmuş harika.

affına mahcuben çok ufak bir eklenti daha rica edebilir miyim. zira şu an bu durum aklıma geldi ve hani 2 ayrı sayfa olacağı durumu çıktı.

Şöyleki. şimdi ben bu veri girişi yaptığım sheet adı 10.10.10.10 gibi bir şey. bu sheet içerisinde benzer veriyi girmişsem uyarı verip yazmıyor. ama birde 20.20.20.20 diye bir sheetim var. bu simkart sayfasındaki numaraları ben 20.20.20.20 sheetindede h sütununa yazabilirim.

10.10.10.10 sheetinde olan benzer veri girişi sorgusu ve uyarısını ben yazdığımda eğer 20.20.20.20 sheetindede varsa aynı uyarıyı verebilir mi ve msgbox içerisinde yine o sheet adı ve hücre ismini yazabilir mi.

Çok teşekkür ederim

Üstadım emeğine bilgine sağlık. çok güzel olmuş harika.

affına mahcuben çok ufak bir eklenti daha rica edebilir miyim. zira şu an bu durum aklıma geldi ve hani 2 ayrı sayfa olacağı durumu çıktı.

Şöyleki. şimdi ben bu veri girişi yaptığım sheet adı 10.10.10.10 gibi bir şey. bu sheet içerisinde benzer veriyi girmişsem uyarı verip yazmıyor. ama birde 20.20.20.20 diye bir sheetim var. bu simkart sayfasındaki numaraları ben 20.20.20.20 sheetindede h sütununa yazabilirim.

10.10.10.10 sheetinde olan benzer veri girişi sorgusu ve uyarısını ben yazdığımda eğer 20.20.20.20 sheetindede varsa aynı uyarıyı verebilir mi ve msgbox içerisinde yine o sheet adı ve hücre ismini yazabilir mi.

Çok teşekkür ederim

VBA:
(43 satır)

üstadım emeğine bilgine sağlık. test ettim güzel çalışıyor. fakat bir yerde sorun çıkarıyor. h hücresinde veriyi girdim diyelim bastım veriler geldi sonra aslında bu veriyi girmicektim diyip h sütununda girdiğim veriyi sildiğimde msgbox uyarısı yine çıkıyor. 20.20.20.20 sheetinde h3 hücresinde benzer veri girişi vardır diye. yani o sheette de ilk boş hücre olduğundan msgbox uyarısını verdiriyor olabilir

üstadım emeğine bilgine sağlık. test ettim güzel çalışıyor. fakat bir yerde sorun çıkarıyor. h hücresinde veriyi girdim diyelim bastım veriler geldi sonra aslında bu veriyi girmicektim diyip h sütununda girdiğim veriyi sildiğimde msgbox uyarısı yine çıkıyor. 20.20.20.20 sheetinde h3 hücresinde benzer veri girişi vardır diye. yani o sheette de ilk boş hücre olduğundan msgbox uyarısını verdiriyor olabilir

VBA:
(47 satır)

üstadım merhaba.

kodu uyguladım %95 hatasız çalışıyor. fakat çok ufak bir hata var. 10.10.10.10 sheetinde veri girincei 20.20.20.20 sheetinde ilgili hücrede aynı veri varsa o uyarı veriyor.
fakat msgbox uyarsını tamam ile geçtiğimde o veriyi yinede yazıp ilgili verileri karşısına getiriyor. halbuki diğer sheettede aynı veri varsa uyarı verdikten sonra veriyi yazdığım hücredeki veri silinmesi gerekmektedir.

üstadım merhaba.

VBA:
(48 satır)

Çözüm
üstadım merhaba

kod üstünde bende biraz oynama yapmıştım kontrol = True kodunu yanlış yere koymuşum If Target.Value <> "" Then den sonra koyunca ne yazsam siliniyordu sonrasında. doğru yerde olunca sorun çözülmüş oldu :) emeğinize bilginize sağlık çok çok teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
16
Geri