O

Çözüldü Tari̇hi̇ Yaklaşan Ürünleri Messageboxta Göster

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan orcnsdk
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

orcnsdk

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba benim "Cerkezkoy" adlı sayfamda A Sütununda Ürün İsimleri yazmaktadır. AL sütununda ise bu ürünün son kullanma tarihi yazmaktadır. Ben Userformu başlattığımda bana bir message box çıkmasını istiyorum ve bu message box ta örnek veriyorum süt ürününün 6 günü kaldı gibi. Ama bu message box 10 gün veya daha az son kullanma tarihi kalan ürünler için çıkması gerekiyor. Buraya yazacağınız kodu dosyaya uygulayabilirim. Şimdiden Çok teşekkürler...

Sn. @orcnsdk

UserForm'dan söz ediyorsunuz ama ortada örnek belge filan yok.

Bir uyarı satırı; ilgili ürünün satır numarası, adı, AL sütunundaki tarih, kalan gün sayısı gibi şeyleri gösterecek.
Liste uzadığında ise MsgBox için geçerli olan karakter sayısı sınırıyla ilgili sorun yaşanması kaçınılmaz demektir.

Bu durumda bence en iyisi, üzerinde sadece bu uyarı listesinin yer alacağı bir Listbox olan yeni küçük bir userform oluşturmak
ya da mevcut userforma bir adet Listbox ekleyip, listeyi bu nesne üzerinde göstermek olabilir.

Fazla sayıda ürün olursa Ömer abinin dediği gibi sorun yaşayabilirsiniz. Eğer az sayıda ürün var derseniz aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(18 satır)

Sn. @orcnsdk

UserForm'dan söz ediyorsunuz ama ortada örnek belge filan yok.

Bir uyarı satırı; ilgili ürünün satır numarası, adı, AL sütunundaki tarih, kalan gün sayısı gibi şeyleri gösterecek.
Liste uzadığında ise MsgBox için geçerli olan karakter sayısı sınırıyla ilgili sorun yaşanması kaçınılmaz demektir.

Bu durumda bence en iyisi, üzerinde sadece bu uyarı listesinin yer alacağı bir Listbox olan yeni küçük bir userform oluşturmak
ya da mevcut userforma bir adet Listbox ekleyip, listeyi bu nesne üzerinde göstermek olabilir.
Fazla sayıda ürün olursa Ömer abinin dediği gibi sorun yaşayabilirsiniz. Eğer az sayıda ürün var derseniz aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(18 satır)
Peki atıyorum 3 ürünün son kullanma tarihi 10 un altına düştü. Hepsini tek message box ta yazmaktansa ayrı ayrı message boxlarda döngüyle yazdıramaz mıyız arka arkaya ?

O zaman zibilyon (çok manasında) kere MsgBox'ta TAMAM düğmesine tıklamayı göze alacaksınız demektir.
Bence siz önerimi dinleyin ve rahat edin. Ya mevcut userforma bir listbox ekleyin veya üzerinde bir listbox olan yeni form oluşturun,
listeleme vs sorun değil.

O zaman zibilyon (çok manasında) kere MsgBox'ta TAMAM düğmesine tıklamayı göze alacaksınız demektir.
Bence siz önerimi dinleyin ve rahat edin. Ya mevcut userforma bir listbox ekleyin veya üzerinde bir listbox olan yeni form oluşturun,
listeleme vs sorun değil.
Evet kardeşim bu şekilde olmasını istiyor ve 10 tane de olsa arka arkaya tamam düğmesine tıklamak sorun değil diyor, listboxa zaten listelemiştik biz fakat messagebox ta da uyarı şeklinde gözükmesini istiyoruz bunun için yardımcı olursanız mutlu olurum.

Maksimum kaç ürünün son kullanım tarihi gelmiş olabilir? Paylaştığım kodu bir deneyin. Ayrı ayrı mesaj uyarısı almaktansa toplu mesaj almak daha mantıklı.

Konuya çözüm olan mesajın yanında bulunan Çözüm butonunu tıklayıp konuyu sonlandırabilirsiniz. Daha sonra farklı sorularınız olursa forumda ayrı başlıkta konu açabilirsiniz.