E

Çözüldü Sütun Atlatarak Kümülatif Toplam Alma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Ergcbk
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ergcbk

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Tablom F7 AC7 aralığında aşağı doğru inmektedir. F7 den başlayarak birer satır altatıp kümülatif toplam almak istiyorum. Forlülle yardımcı olurmusunuz, teşekkürler.

Çözüm
Tablonuzun F7'den AC7'ye kadar olan bir aralığında ve bu aralığın aşağısındaki satırlarda kümülatif toplam almak istiyorsanız, Excel'de bir formül kullanabilirsiniz. İşte adım adım bir yol:
  1. İlk Kümülatif Toplamı Hesaplamak:
    • İlk kümülatif toplamı F7'den AC7'ye kadar olan hücreler için hesaplamak üzere, bu formülü kullanabilirsiniz:
      Kod:
      Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
      (1 satır)
    • Bu formülü, kümülatif toplamın başlayacağı hücreye (örneğin, AD7) yerleştirin.
  2. Kümülatif Toplamı Aşağıya Doğru Genişletmek:
    • Sonra, bu formülü aşağıdaki hücrelere sürükleyin veya kopyalayın. Her satır için formül, o satırdaki değerleri ve üstündeki tüm satırların değerlerini toplayacak. Örneğin, AD8'deki formül şöyle olacak:
      Kod:
      (1 satır)
Olması gereken sonuçların elle yazarak örneklendirildiği ve
bu sonuçlara nasıl varıldığına dar net açıklamaların olduğu bir örnek belge yüklenirse iyi olur.

Tablonuzun F7'den AC7'ye kadar olan bir aralığında ve bu aralığın aşağısındaki satırlarda kümülatif toplam almak istiyorsanız, Excel'de bir formül kullanabilirsiniz. İşte adım adım bir yol:
  1. İlk Kümülatif Toplamı Hesaplamak:
    • İlk kümülatif toplamı F7'den AC7'ye kadar olan hücreler için hesaplamak üzere, bu formülü kullanabilirsiniz:
      Kod:
      (1 satır)
    • Bu formülü, kümülatif toplamın başlayacağı hücreye (örneğin, AD7) yerleştirin.
  2. Kümülatif Toplamı Aşağıya Doğru Genişletmek:
    • Sonra, bu formülü aşağıdaki hücrelere sürükleyin veya kopyalayın. Her satır için formül, o satırdaki değerleri ve üstündeki tüm satırların değerlerini toplayacak. Örneğin, AD8'deki formül şöyle olacak:
      Kod:
      (1 satır)
    • Ancak bu formülü manuel olarak her hücre için yazmak yerine, Excel'in otomatik olarak ayarlamasını sağlayacak bir formül kullanabilirsiniz. Örneğin, AD8 hücresine şu formülü yazabilirsiniz:
      Kod:
      (1 satır)
    • Bu formül, bir üst hücredeki toplamı (AD7) alır ve mevcut satırdaki (8. satır) değerlerin toplamını ekler. Bu formülü, istediğiniz kadar aşağıya doğru sürükleyebilir veya kopyalayabilirsiniz.
Bu yöntemlerle, F7'den AC7'ye ve sonrasındaki her satır için kümülatif toplamı hesaplayabilirsiniz. Her satır için, o satıra kadar olan tüm değerlerin toplamını alacaktır.

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...