E

Çözüldü Seçili Aydaki Pazar Günlerini Formülle Sayma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Epakambalaj

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2010
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Hayırlı akşamlar hocalarım.

Örnek dosyada belirttiğimiz şekilde;

C sütunundaki ayların içinde kaç tane pazar günleri olduğunu D sütununa formül ile almak istiyoruz.

Nasıl bir formül kullanabiliriz?
Yardımcı olabilir misiniz?
Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

Çözüm
Gün sayısı için birinci, Pazar adeti için de ikinci formülü kullanabilirsiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Ben teşekkür ediyorum.

TAMİŞGÜNÜ.ULUSL işlevi kısaca,
TAMİŞGÜNÜ.ULUSL(BaşTarihi ; Bitiş Tarihi ; [Günler] )
şeklindeki söz dizimiyle, Başlangıç ve Bitiş Tarihi arasında belirlenen günleri sayar....
Burada [Günler] , "1111110" şeklinde belirtildi. 7 adet 1 ve 0 dan oluşan bir dizi. İlk Rakam Pazartesi ve Son Rakam Pazar olmak üzere, haftanın günlerinin sıralı dizisidir. TAMİŞGÜNÜ.ULUSL "0" olanları sayar. Burada ise "1111110" da en son rakam 0 olduğundan Pazar günü olmakta ve Pazar günleri sayılmakta... Eğer "1000111" şeklinde yazılsaydı, Salı - Çarşamba - Perşembe günleri sayıma dahil olacaktı.

Ben teşekkür ediyorum.

TAMİŞGÜNÜ.ULUSL işlevi kısaca,
TAMİŞGÜNÜ.ULUSL(BaşTarihi ; Bitiş Tarihi ; [Günler] )
şeklindeki söz dizimiyle, Başlangıç ve Bitiş Tarihi arasında belirlenen günleri sayar....
Burada [Günler] , "1111110" şeklinde belirtildi. 7 adet 1 ve 0 dan oluşan bir dizi. İlk Rakam Pazartesi ve Son Rakam Pazar olmak üzere, haftanın günlerinin sıralı dizisidir. TAMİŞGÜNÜ.ULUSL "0" olanları sayar. Burada ise "1111110" da en son rakam 0 olduğundan Pazar günü olmakta ve Pazar günleri sayılmakta... Eğer "1000111" şeklinde yazılsaydı, Salı - Çarşamba - Perşembe günleri sayıma dahil olacaktı.
izahınız için ayrıca teşekkür ediyorum
iyi çalışmalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...