S

Çözüldü Satır Sütun Karsılastırıp E H Yazma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan selis
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

selis

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaslar acıl yardıma ıhtıyacım var, E VE F Sütunlarını kontrol edip J sütunundaki matrise E H yazmasını ıstıyorum, örneğin j sütununda yazan ifadeye karsılık gelen E sütunu ve F sütunu değeri ikili olarak K,L,M.. devam eden satırın eslenıgınden büyük ise E değil ise H yazsın istiyorum, örnegı ekledım , çok acil ihtiyacım var sımdıden tesekkurler.. @Ömer BARAN

Ekli dosyalar

Açıklamanız çok karışık geldi bana. @selis

İki tane örnek üzerinden açıklar mısınız?

Örneklerden biri, pl hariç isimli sayfa J sütunundaki CSA300W, diğeri de SS400 olsun.
Bu ikisi için ayrı ayrı olacak şekilde;
-- hangi sayfaya/hangi sütuna, hangi satıra bakılıyor, hangi hücredeki hangi değerler karşılaştırılıyor, bulunduğunda sonra neye bakılıyor,
bu ikisi için kendi satırındaki 1 adet H ve 1 adet E sonucuna nasıl ulaşılıyor,
-- bulunmadıysa ne yapılıyor
gibi adım adım, sonuca nasıl ulaşıldığını açıklar mısınız?

.

Tabiki hocam şöyle matrıste önce J : AM SÜTUNUNDA VE J2: J32 ARASINDA SIRAYLA GİDİYOR VE EGER E VE F SÜTUNUNDA YER ALAN DEGERLERIN ÖRNEGIN 3>2>1 sırasıyla devam ederken F sütunu içinde 3>2>1 olarak devam etmektedir. ornegın j4 ve k4 için karsılıklarına baktıgımızda j4 ün e ve f sütunu karsılıgı 1 2 degerlerı ; k1 ün karsılıgı 1 1 birinci kısımları 1 1 oldugu için Evet, ikinci kısımları 2 1 oldugundan evet deyip karsılıgında matrsı kesısımıne evet yazacak,

Ekli dosyalar

E ve F sütunu ıcın de 3 2 ile 3 1 karsılastırıyorsam 3 3 (ilk kısımlar) evet ama 2 yerıne 1 (ikinci kısımlar) veremem o yuzden matrıse hayır yazması gerekıyor hocam

@selis
Maalesef pek anladığımı söyleyemem.
Eklediğim belgede, AO ve devamı sütunlarda bir tablo hazırladım.
AO sütununda, kendi satırındaki E/F/G değerleri birleştiriliyor.
AQ ve devamı sütunlarda ise; AQ2:BS2 aralığındaki hücrelerde ise kontrol edilecek sütun başlıkları var.
OQ1'deki veri doğrulamadan;
-- E/F seçerseniz, AQ2:BS2 aralığındaki adreslere ait verilere göre E ve F sütunundaki değerler,
-- F/G seçerseniz, AQ2:BS2 aralığındaki adreslere ait verilere göre F ve G sütunundaki değerler,
birleştirilerek bir tablo oluşuyor. (İlk kısım/ikinci kısım deyimini anlamadığım için veri doğrulamayla hangi sütunlara bakılacağını seçimlik yaptım)

Anladığım kadarıyla; oluşan bu tabloya göre,
-- AO sütunundaki değerlerle (E/F/G birleşimi) (1'inci kısım E/F mi?)
-- AQ1'deki seçime göre oluşan tablodaki değerler (2'nci kısım dediğiniz E/F birleşimi mi F/G birleşimi mi?)
karşılaştırılacak.

Eklediğim belgedeki bu tabloya göre E/H durumunu açıklar mısınız?

.

Ekli dosyalar

Hocam oncelıkle elınıze saglık sadece E VE F SÜtunu birleşimi benım için yeterlidir. G sütununu almamıza gerek yoktur,

1. kısım E SÜTUNU
2. KISIM F SÜTUNUDUR.

Matrisi ben doldurdum yanlıslar olabilir manuel yaptım cunku , yapmak ıstedıgım sey aslında matrısın ıcı bos ve ben ornegın j3 ile l2 yi karsılastırıyorum bunun ıcın j3 ün karsılıgı 1 1 (e sütunu, f sütunu) , l2 nin karsılıgı da 1 1 oldugu için l3 e evet yazıyoruz . karsılastırma mantıgı ise 1.kısım için 1 2 3 4 olsun ornegın j sütunu 1.kısmı 4 ise k l m.. sıralı sütunlara bakıp 1.kısmı 4 veya 4 ten buyukler için 2.kısımlarını alır eger ıkıncı kısımları da 1 2 3 4 nregın 4 ise 1 2 3 yazanlara hayır , 4 ve uzerıne evet yazar.

@selis
Son örnek belgede pl hariç sayfası I2 hücresine şu formülü uygulayıp sağa ve aşağı kopyalayın.
Umarım istediğiniz budur. (E ve F'deki BOŞ hücrelerin durumunu bilmiyorum)

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Hocam daha once yapmıstık kosullu bıcımlendırme ama sımdı aynı formulu kaliteler sayfası ıcın yapmak ıstıyorum, yanı olusturdugumuz matrıs kaliteler sayfasında ; kosullu bıcımlendırme formulu de asagıdakı gıbıdır bu formulu kaliteler sayfasından verılerı alacak sekılde nasıl duzenleyebilirim?

=VLOOKUP(REPLACE($A8;1;FIND("-";$A8);"");FILTER($U$1:$AD$10;(($U$1:$AD$1=$U$1)+($U$1:$AD$1=REPLACE($I8;1;FIND("-";$I8);""))));2;0)="H"

Ekli dosyalar

-- İçerisinde veri olan bir belge paylaşın.
-- KALİTELER sayfasında da formülleri ve konu açılış mesajındaki gibi, E/H'lerin kaynağı olan alanları göremiyorum.

Son belgenizde ilk dikkatimi çeken sıkıntı;
daha evvel KALİTELER isimli belge için (doğal olarak, o belgedeki veri yapısına göre) verdiğim cevabı olduğu gibi
yeni belgeye uygulamışsınız ancak, yeni belgenizde KALİTELER belgesindeki "Mekanik Değer" ve "Darbe Değer" başlıklı
C ve D sütunu veya benzeri bir alan yok. Dolayısıyla son belgenin KALİTELER isimli sayfasındaki formül sonuçlarının doğruluğu sorunludur ve E/H kararları hatalı demektir.

Koşullu biçimlendirme sonraki mevzu.

.

@selis

-- Önce koşullu biçimlendirmenin alanını değiştirin derim. Çünkü tüm sütuna uygulanmış.
Bu durum belgenin yavaş çalışmasına neden olur. Koşullu biçimlendirmenin UYGULAMA HEDEFİ kısmını,
tablonuzun en fazla kaçıncı satıra kadar uzayabileceğini düşünüyorsanız o satıra göre,
yani =$H$8:$H$1048576 değil de örneğin =$H$8:$H$100 gibi daha dar bir alanda işlem yapacak şekilde düzenleyin.

1635943332795.webp

-- FİLTER işlevini bilgisayarımdaki Excel versiyonunda kullanamadığım için koşullu biçimlendirme formülündeki değişikliği deneme şansım yok, yanıltmak da istemem ama formülü şöyle değiştirmeniz gerekiyor gibi görünüyor (değişik durumlara göre test edin).

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Moderatörün son düzenlenenleri: