S

Çözüldü Maksimum ve minimum sonuçlarını getirmek

SilinenUye8231

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba hayırlı akşamlar.

Ekte gönderdiğim listemde maksimum puan alan öğrenciler ile
minimum puan alan öğrencilerin isimlerini getirmek istiyorum.

Düşeyara ve indis formülü ile yapamadım.

Yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

@SilinenUye8231

-- J2 hücresine aşağıdaki formülü dizi formülü olarak uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.
-- K2 hücresine ise formüldeki $B$2 kısmını $G$2 olarak değiştirip aynı işlemi yapın.
-- M2 ve N2 hücreleri için; formüldeki BÜYÜK ibaresini KÜÇÜK olarak ve ...-$A$3:$A....kısımlarını .....+$A$3:$A.... diye değiştirerek aynını yapın.

[REPLY]
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
[/REPLY]

Sayın Ömer Bey, ellerinize sağlık çok teşekkür ediyorum, tam istediğim gibi çalışıyor.
Ekte gönderdiğim sarı renkle işaretlediğim satırlar boş olmasını da istiyorum.
Formülü bu şekilde nasıl yaparız?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.webp
    Ekran Alıntısı.webp
    24 KB · Görüntüleme: 3
İsteğinizi anlayamadım.
Sarı boyanmamış olanlarla, boyanmış olanları birbirinden ayıran kriter nedir?
Ortalamanın üstünde olan ya da ne bileyim en yüksek 3, en düşük 5 kişi gibi bir kriter belirtmeniz lazım.
Ya da siz yazdınız ama ben fark etmedim, bilemiyorum. Kriter nedir?

Şu formül daha pratik olacak demekki.

En büyük için MAK, en küçük için MİN,
KAYDIR($B$2 kısmı isim içindi, puan için de bu kısmı $G$2 diye değiştirmeniz yeterli olur.

[REPLY]
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
[/REPLY]

@Ömer BARAN hocam sa ben de böyle bir şey yapmaya çalıştım ama olmadı sizin tercih robotunda yapmaya çalıştım ama olmadı ben bunu kpss için kullanmak istiyorum. hangi kontenjana yerleştiyse o kontenjanda en yüksek puanlı en düşük puanlı bölümüne getiremedim. aslında getirdim ama formül sonrası her defasında ctrl+shift yapmak gerekiyor aşağı kaydıramıyorum. 700 e yakın yer açılacak. bunu nasıl makrolu hale getirebiliriz ?

kısacası o kontejyanın en düşük ve en yüksek kapatan puanını kontejyan kısmında göstermek istiyorum. kontejyana hiç yerleşen yoksa en yüksek ve en düşüğe "0" eğer kontejyana yerleşen var ama kontejyan dolmadıysa en düşüğüne "0" gibi eğer kontejyan dolduysa en yüksek ve en düşük kaç puanlı yerleşmiş bunu yapmaya çalışıyorum. =eğer(max( formülü ile yapabildim lakin her defasında ctrl+sift basmam gerekiyor. yardımcı olursanız bana çok sevinirim hocam

Ekli dosyalar