W

Çözüldü PDF Dosyasına Köprü Bağlantısı Oluşturma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan wesdesa
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

wesdesa

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Arkadaşlar,

Bir excel dosyam mevcut, bu dosya içinde satıra köprü bağlantısı oluşturup sözleşmelerde geçen bazı yerleri bağlantı yoluyla tıklandığında ilgili pdf dosyasının o kısmının açıldığı bir köprü bağlantısı oluşturmak istiyorum.. Hiçbir yerde bulamadım konu hakkında desteğinizi bekliyorum. Teşekkürler..

Çözüm
@ExcelDepo
Öncelikle çok ama çok teşekkür ederim ilgin için;

Anlaşılması ve kayıtlara geçmesi açısından yazıyorum.. Yabancı kaynaklarda bir kod buldum güncellemeler sonucunda kodu çalıştırabildim.. Aşağıda kodu paylşıyorum umarım yardımı dokunur başka arkadaşlarada.. Kod istenen sayfayı direkt açıyor.. Tekrar ilgilendiğin için teşekkürler..

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(11 satır)
Merhaba,

Excel hücrelerindeki yazılı olan değerlerin üzerine sağ tıklayıp, "Köprü Ekle" diyerek istediğiniz belgeyi seçmek suretiyle işin üstesinden gelebilirsiniz.

Bilginize.

İlk mesajımı, yazdığınızı detaylı okumadan yazmışım. Şimdi tekrar baktığımda, olay biraz daha zorluymuş.

Excel'de bir hücreye PDF belgesinin belirli bir kısmına bağlantı vermek, yani PDF'in belirli bir sayfasını açacak şekilde bir hyperlink (köprü bağlantısı) oluşturmak mümkün olabilir Ancak, bu işlemi yapabilmek için PDF okuyucunuzun URL şemasını desteklemesi ve bu tür bağlantıları doğru bir şekilde işleyebilmesi gerekmektedir. Adobe Reader gibi yaygın PDF okuyucular, belirli bir sayfayı açacak şekilde URL'lerle çalışabilir.

Kodlar:
VBA:
(15 satır)
Bu kodu kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:
  1. Dosya Yolu: dosyaYolu değişkenindeki yolu, açmak istediğiniz PDF dosyasının yoluna göre güncelleyin.
  2. Sayfa Numarası: sayfaNumarasi değişkenini, açmak istediğiniz sayfa numarası ile değiştirin.
  3. Hücre ve Sayfa Seçimi: Kodda Sheet1 ve A1 hücresi belirtilmiştir. Bu, bağlantının hangi sayfa ve hücreye ekleneceğini gösterir. İhtiyacınıza göre bu değerleri değiştirin.
PDF dosyasının belirli bir sayfasını açacak hyperlink oluşturduktan sonra, bu hyperlink'e tıklandığında doğrudan belirtilen sayfayı açması gerekmektedir.

NOT: Benim deneyimleme imkanım olmadı, umarım işinize yarar.

Tekrar merhaba,

Set hedefHucre = Ticarisozlesmeler.Range("L8")

bu kısmı düzeltmeme rağmen hata alıyorum.. Çalışma kitabının içinde ki sayfa adımı yazdım. "Ticarisozlesmeler" Parantez içine de tıklayacağım hücreyi yazdım.. yani kod tamamı şu şekilde;

Sub PdfSayfaBaglantisiEkle()

Dim hedefHucre As Range
Dim dosyaYolu As String
Dim sayfaNumarasi As Integer

Set hedefHucre = Ticarisozlesmeler.Range("L8")

dosyaYolu = "C:\Users\SerdarRecepoğlu\Desktop\SOZLESME YONETIMI\Hizmet Teklifi.pdf"
sayfaNumarasi = 3

ThisWorkbook.Ticarisozlesmeler.Hyperlinks.Add _
Anchor:=hedefHucre, _
Address:="C:\Users\SerdarRecepoğlu\Desktop\SOZLESME YONETIMI\DHL Dedike Kaynak Hizmeti Teklifi.pdf" & "#page=" & sayfaNumarasi, _
TextToDisplay:="PDF Dosyasını Aç"

End Sub

affınıza sığınarak yanlışmı yapıyorum.. Toplamda 6 sayfalık bir pdf dosyasında 3 cü sayfayı çağırmak istiyorum.. Butonamı bu kodları atamam gerek birde..

Ticarisozlesmeler kısmı olarak kullandığınız alan sayfanın ön kısmında görünen adı değilde, kod kısmındaki adı olmalı.

Yani aşağıdaki gibi:

1714078602153.webp

Ben sayfa adını sizinki gibi yaptım gördüğünüz üzere.
Ticarisozlesmeler kısmı yerine benim resimdeki örnek için kullanacağınız metin, Sheet1 olacak.

Kendiniz ona göre düzenlersiniz.

Öncelikle ilgili alakan için teşekkür ederim.. Söylediğin gibi düzelttim fakat bu sefer alt taraf hata verdi.. İnceleme fırsatın olabilirse sevinirim..
Butona atamak gerekiyor mu bu kodu

Ekran görüntüsü 2024-04-26 000346.webp

Verdiğim kodlar ile yazdıklarınız aynı değil.
Benim eklediğimdeki en son (sizde hata veren alan) tekrar bir bakın derim.
Yolu farklı bir şekilde yazmışsınız.
Yol zaten tanımlı, ikinciye yazmanıza gerek yoktu.
Bunun dışında da; dosyanızı göremeden verebileceğim destek ne yazık ki çok daha ileri gidemiyor.

Address:=dosyaYolu & "#page=" & sayfaNumarasi, şeklinde yapın resimde hata aldığınız satırı, öylede bir deneyin.
Başka bir şey demek için elimde bir veri yok inanın.

Tekrar merhaba
@ExcelDepo

Daha açıklayıcı olması adına örnek dosya ekliyorum üstad..

Deneme excelimdeki E2 satırına linkle Deneme.pdf dosyasının içindeki 3 sayfanın 14 cü satırındaki "Ercan: Kapıya vurabilir misiniz?" yazıyı açmasını istiyorum.. Bu linke tıkladığımda ister dosyayı açsın isterse bir pencerede bunu excel üzerinde göstersin mühim değil.. Umarım bu sefer daha açıklayıcı olmuştur. şimdiden desteğin için çok teşekkür ederim.. Yapamazsakta canın sağ olsun..Sağlıcakla..

Ekli dosyalar

VBA:
(16 satır)
Üstteki gibi kodları revize edin ama istediğiniz sayfayı açmıyor.
Burada ilk mesajımda yazdığım, PDF belgesindeki başlıkların uyumlu olup olmaması önem arz edebilir.

@ExcelDepo
Öncelikle çok ama çok teşekkür ederim ilgin için;

Anlaşılması ve kayıtlara geçmesi açısından yazıyorum.. Yabancı kaynaklarda bir kod buldum güncellemeler sonucunda kodu çalıştırabildim.. Aşağıda kodu paylşıyorum umarım yardımı dokunur başka arkadaşlarada.. Kod istenen sayfayı direkt açıyor.. Tekrar ilgilendiğin için teşekkürler..

VBA:
(19 satır)

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...