Çözüldü En Yakın Tarihin Değerini Aktarma

gicimi

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamlar,

Ekteki dosyada çalışma sayfasının içerisindeki Sayfa1 de yer alan Stok No bilgilerini aynı sayfadaki Depoya Geliş Tarihi'ne göre Sayfa2 de bulmasını ve Depoya Geliş Tarihi'ne en yakın tarihin değerini C sütununa aktarmasını talep ediyorum.

Çalışma için formül ve Makro desteklerinizi rica ediyorum. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Depo Transfer Değerleri.xlsx
    19.6 KB · Görüntüleme: 9
Merhaba.
Sorunuzda biraz muallakta kalan bir durum fark ediyorum. O da "EN YAKIN TARİH" şeklindeki ifadeniz.

Sayfa1'deki tarih diğer sayfada yoksa ne olacağını, yakın derken BÜYÜK ya da KÜÇÜK EN YAKIN TARİHin mi
kastedildiğini netleştirmenizde yarar var bence.
.

Selamlar,

Ekteki dosyada çalışma sayfasının içerisindeki Sayfa1 de yer alan Stok No bilgilerini aynı sayfadaki Depoya Geliş Tarihi'ne göre Sayfa2 de bulmasını ve Depoya Geliş Tarihi'ne en yakın tarihin değerini C sütununa aktarmasını talep ediyorum.

Çalışma için formül ve Makro desteklerinizi rica ediyorum. Teşekkürler.
Dosyanız ektedir..

Ömer Bey'in yorumuna katılıyorum..
Çözümü incelediğinizde, verilen tarihe en yakın tarih arasındaki mutlak fark hesaplandı. Mutlak olmasındaki amaç en yakın ileri / en yakın gerideki tarih tanımlanmadığı içindir. Mutlak farktan hareketle de hem ileri ve hem de gerideki tarihlere göre hem tarih ve hem de No hesaplatıldı.

4. satır için
Mutlak fark (Dizi formülüdür)
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)

İleri tarih için Depo No
Kod:
(1 satır)

Ekli dosyalar

• Örnek1.xlsm
    24.4 KB · Görüntüleme: 4
Sn. Ömer Bey ve 52779
En yakın tarih derken şunu kastetmek istedim.
Sayfa1 deki tarih 01.05.2019 ise aranan sayfada sayfa2 de 02.05.2019 sütun değerinde varsa eğer onun değerini getirmesi istedim. Sayfada stok no var ama tarihlerde değer yoksa ilgili satırın boş bırakmasını,
Aynı tarihte değer var ise o sütunun değerini yazması yeterli olacaktır.
İlginiz ve desteğiniz için çok teşekkür ederim.

O zaman bir de aşağıdaki formülü dizi formülüne dönüştürerek deneyin (CTRL+SHIFT+ENTER).
Kod:
(1 satır)

Sn. @Ömer BARAN @52779
Bir şart daha ekleyebilir miyiz.
En yakın 5 (küçük) tarihlerin en büyük değerini getirebilir miyiz.

Örneğin.

Stok No 01.05.2019 tarihli verinin 02-03-04-05-06.05.2019 tarihler arasındaki en büyük değeri almak gerekti.

Şayet, hedef tarihten küçük veya eşit en büyük tarihe göre veri çağrılmak istenirse, verdiğim formüldeki;
-- KÜÇÜK işlevi yerine BÜYÜK işlevini,
-- KÜÇÜK işlevi parantezindeki ikinci EĞER işlevi parantezi içinde yer alan <= kısmını >= olarak değiştirmek yeterli olacaktır.

Ayrıca ek sorunuzun da net olmadığını belirteyim.
İlgili tarih örneğin 30.05 olursa ne olacak, Sayfa2 de hep TEK AYa ait tarihler mi vardır vs.
Şu an bilgisayar başında değilim, başka bir arkadaşımız cevaplandırmazsa, uygun olduğumda bakarım.

Ömer Beyin müsadesiyle sanırım şöyle olacak. Deneyiniz.
Dizi formülüne çevirmeyi unutmayınız.
Kod:
(1 satır)

Sayfa2 deki tarihler günlük eklenmektedir. 30.05.2019 - 31.05.2019 -01.06.2019.... bu şekilde devam ediyor liste. Sayfa1 nin tarihine en yakın 5 tarihin en büyük değerini aktarmak istiyorum.

Ekli dosyalar

• 47153EDF-5DF9-4F6C-A390-40990B59A7E1.webp
    47153EDF-5DF9-4F6C-A390-40990B59A7E1.webp
    37.1 KB · Görüntüleme: 40
Bir de aşağıdaki formülü deneyin isterseniz (dizi formülü değil, normal formül)
Kod:
(1 satır)

"şu stoku kodu ve şu tarih için, şu sonuç alınması gerekirken şu sonuç alınıyor" şeklinde;
(eklediğiniz örnek belge ve veriler üzerinden) net cevap yazarsanız daha iyi olur.
FARKLI kelimesi olayın çözümünde yol alınmasını sağlamaz.

İsterseniz, olması gereken sonuçları elle yazıp, hangi hücredeki verinin gelmesi gerekiyorsa da Sayfa2'de o hücreyi renklendirerek
yeni bir örnek belge yükleyin.
Gece hiç uyumadığım için ayakta zor duruyorum, çabuk dönüş yaparsanız hemen bakayım.

Merhaba,
Dener misiniz? Çalışmasını umuyorum. Ve daha kısa bir versiyonunu bir üstadımız yapar diye düşünüyorum :)

Kod:
(1 satır)

Formül dizi formül.
2. satıra yapıştırıp aşağı sürükleyin.

Ekli dosyalar

• Depo Transfer Değerleri.xlsx
    13.8 KB · Görüntüleme: 4
Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,
Soruda hala tam bir netlik olmadığını düşündüğümden cevap veremedim.
1 - Sanıyorum, En Yakın Tarih, aranılan tarihten sonra gelecek ve değer bulunduracak tarih olacak. (Ayrıca, Burada, aranılan tarihin , tarihlerin yazılı olduğu satırda olması/olmaması durumu nedir?Örneğin liste 01.05 den başlıyor. Arama için 19.02 tarihi kullanılabilir mi?)
2 - 12. nolu mesajda verilen örneğin net olmadığını düşünüyorum.
Şöyle ki, örnekte 5 adet tarih verilmiş ve hepsinde bir değer bulunmakta.. Aranılan dolu/boş olmak kaydıyla , en yakın tarihten itibaren 5 sütun mudur, yoksa en yakın tarihten itibaren değer içeren 5 sütun mudur. Örnek üzerinden örnek verelim; 11.05 ve 12.05 de değer var. Sonraki değer 17.05 de. Bir sonraki değer de 29.05 de olsun. 29.05 den sonra da değer yok. (Yani sadece 4 adet değer var). Büyük değeri seçmek için hangi 5 tarih alınacak?
3 - Liste devam edecekse, tarihlerin yazıldığı satırın da dinamik olarak tanımlanması gerekir. Bunu neden söylemeye çalışıyorum derseniz, Aranılan tarih 25.05 olsun.
25.05 de değer var ve sonrasında hiç değer yok. Belki de 11.06 da ilk değer gelecek. Yani son arama tarihleri için de netlik kazandırılması gerekli.....

Ben mi yanlış düşünüyorum acaba?
İyi çalışmalar herkese..

İşte tam da bu nedenle, ötedenberi benzer içerikte olan ve tüm cevap ve mesajlarımın altında yer alan İMZA bölümünde;
soruların, gerçek belgenin kopyası şeklinde hazırlanmış örnek belge üzerinden sorulması, olması gereken sonuçların elle yazılarak örneklendirilmesi gereğini belirtiyorum.
Sayın @52779 'un belirttiği hususlar aynıyla benim de düşüncelerimdir.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
28
Geri