Metin Bölme ve Aralarına Boş Sütun Ekleme

Metin Bölme ve Aralarına Boş Sütun Ekleme isimli içerikte, bir hücredeki birden fazla kelimenin ayrı hücrelere, aralarında bir boş hücre bırakılarak yazdırılması öğretilmektedir.

Giriş​

Excel, verileri yönetmek ve analiz etmek için son derece güçlü bir araçtır. Ancak bazen verileri daha okunabilir hale getirmek için metinleri belirli karakterlerle bölmek ve aralarına boş sütunlar eklemek gerekebilir. Bu makalede, Excel'in dinamik dizilim fonksiyonlarını kullanarak bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi göstereceğiz.

Metin Bölme ve Boş Sütun Ekleme İçin Formül​

Excel'de bir hücrede bulunan metni belirli bir karaktere göre bölmek ve her bir kelimenin arasına boş sütunlar eklemek için aşağıdaki adımları izleyin.

Örnek Veri​

Örneğin, B2 hücresinde şu metin bulunduğunu varsayalım:
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Adım 1: Metni Bölme​

Öncelikle, METİNBÖL (İngilizce: TEXTSPLIT) fonksiyonunu kullanarak metni "+" işaretine göre böleceğiz.
Kod:
(1 satır)
Bu formül, `B2` hücresindeki metni "+" işaretine göre böler ve dinamik bir dizi oluşturur.

Adım 2: Boş Sütunlar Ekleme​

Metni böldükten sonra, REDUCE ve YATAYYIĞ (İngilizce: HSTACK) fonksiyonlarını kullanarak her bir kelimenin arasına boş sütunlar ekleyeceğiz. İşte tam formül:
Kod:
(1 satır)

Formülün Açıklaması​

METİNBÖL (TEXTSPLIT):​

METİNBÖL(B2; " + ") formülü, B2 hücresindeki metni "+" işaretine göre böler ve dinamik bir dizi oluşturur.

REDUCE:​

REDUCE(""; METİNBÖL(B2; " + "); LAMBDA(a; b; YATAYYIĞ(a; GENİŞLET(b; ; 2; "")))) formülü, bölünmüş kelimeleri alır ve her birinin arasına boş sütun ekleyerek yatay olarak yığar.

LAMBDA:​

LAMBDA fonksiyonu, kullanıcı tanımlı bir fonksiyon oluşturarak formüller içinde yeniden kullanılabilir hale getirir. Bu formülde, a önceki değerleri, b ise mevcut kelimeyi temsil eder. LAMBDA, her bir adımdaki değeri alır ve yeni bir yığılmış dizi oluşturur.

GENİŞLET (EXPAND):​

GENİŞLET fonksiyonu, belirtilen değeri belirli bir boyuta genişletir. Bu örnekte, her bir kelimenin sağ tarafına boş sütun eklemek için kullanılır.

YATAYYIĞ (HSTACK):​

YATAYYIĞ` fonksiyonu, verilen dizileri yatay olarak yığar. Bu örnekte, genişletilmiş değerleri yatay olarak yığmak için kullanılır.

BIRAK:​

BIRAK fonksiyonu, boş hücreleri bırakmak için kullanılır.

Uygulama Adımları​

Adım 1: Formülü Kopyalama​

Yukarıdaki formülü kopyalayın.

Adım 2: Hücreye Yapıştırma​

Örneğin, E2 hücresine gidin ve formülü yapıştırın.

Adım 3: Sonuçları İnceleme​

Formülü yapıştırdığınızda, E2, G2, I2 hücrelerinde sırasıyla "Ctrl", "Shift", "1" kelimelerini ve F2, H2 hücrelerinde boş hücreleri görmelisiniz.

Sonuç​

Bu makalede, Excel'in dinamik dizilim fonksiyonlarını kullanarak metinleri belirli bir karaktere göre nasıl bölebileceğinizi ve aralarına boş sütunlar ekleyebileceğinizi öğrendiniz. Bu teknik, verilerinizi daha okunabilir hale getirmenin yanı sıra, karmaşık veri yönetimi görevlerinde de size yardımcı olabilir.

Özet Formül​

Kod:
(1 satır)
Bu formülü kullanarak, Excel'de metinlerinizi istediğiniz şekilde düzenleyebilir ve aralarına boş sütunlar ekleyebilirsiniz. Bu teknik, özellikle büyük veri setleriyle çalışırken son derece yararlıdır.