A

Çözüldü Makro ile Personel Servis planlama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba bir personel servis ayarlama tablosu yapmak istiyorum
Taplo da 13 departman var
her departman yöneticisi kendi sayfasındaki personelin sabah iş başı saatini ve çıkış saatini (x) işaretlemek zorunda
yapkak istediğim Personel Servis Planı Sayfasında Sabah 08:00 hangi durağa kaç kişilik araç gönderilecek saymak
ve yine 16:00 18:00 ve 20: 00 de iş çıkışında hangi durağa kaş kişi gideceğini saydırıp Araç ayarlamak

Dosya ortak bir sürücüde paylaşıma açılıp bir çok kişi tarafından doldurulacağı için formül kullanmak istemiyorum
derpartman yönetiçleri personellerinin işe giriş ve çıkş saatlerini işaretledikce Personel Servis Planı Sayfasında verileri oluşturaçak bir Worksheet_Change koduna ihtiyacım var. kodu tetikleyecek hüçre aralığı tüm sayfalarda C3 F100 hüçre aralığı olacak.
yardımınızı rica ediyorum

Ekli dosyalar

@Akif59
Ortak klasördeki belgenin birden fazla kişi tarafından kullanılması kısmıyla ilgili bir şey söyleyemiyorum.

Basit düşünmek iyidir diye düşünen biri olarak fikrim şöyle:
bir sürü sayfanın kod bölümünü düzenlemek yerine,
sadece Personel Servis Planı sayfasının kod bölümüne aşağıdaki kodu uyguladıktan sonra bu sayfayı gizlersiniz ve
diğer kullanıcılar kendi sayfalarına gerekli işaretlemeleri yaparlar, siz ise gizli sayfayı görünür hale getirdiğinizde liste yenilenir.

Bu sayfa ister gizli, ister hep görünür olsun, sayfa aktif sayfa haline geldiğinde kod tetiklenir.
Kod, sayfanın her aktif oluşunda mevcut verileri (başlık kısmı hariç) siler ve listeyi yeniden oluşturur.

Örnek belgenizdeki sayfalarda ... şeklindeki durak isimleri gerçek belgede böyle olmayacağından;
kodda kırmızı renklendirdiğim satırları silersiniz.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(18 satır)

Merhaba Sayın BARAN
Elinize Sağlık bu sefer tek seferde isteğimiz sonuca ulaştık
dosyanın içeriğinden de anlayacağınız gibi dosyayı iş arkaşım kullanıyor. bu gün beraber 1000 kişilik servis organizasyonu bu tablo ile yaptık.
Sizden üç düzenleme rica ediyoruz.

1- firmamızın kreş hizmeti var sonucun yazıldığı sayfada bir sutundada kreşe gidecek çocuk sayısını saydırabilirmiyiz

2- Personel 16:00 18:00 ve 20:00 hangi saatte çıkacak ise (x) işareti koyuyoruz 18:00 çıkışlı x işaretli personelde 16:00 yada 20:00 çıkış işaretlendiğinde 18:00 x işaretinin silinmesini sağlaya bilirmiyiz.
@Akif59
Ortak klasördeki belgenin birden fazla kişi tarafından kullanılması kısmıyla ilgili bir şey söyleyemiyorum.

Basit düşünmek iyidir diye düşünen biri olarak fikrim şöyle:
bir sürü sayfanın kod bölümünü düzenlemek yerine,
sadece Personel Servis Planı sayfasının kod bölümüne aşağıdaki kodu uyguladıktan sonra bu sayfayı gizlersiniz ve
diğer kullanıcılar kendi sayfalarına gerekli işaretlemeleri yaparlar, siz ise gizli sayfayı görünür hale getirdiğinizde liste yenilenir.

Bu sayfa ister gizli, ister hep görünür olsun, sayfa aktif sayfa haline geldiğinde kod tetiklenir.
Kod, sayfanın her aktif oluşunda mevcut verileri (başlık kısmı hariç) siler ve listeyi yeniden oluşturur.

Örnek belgenizdeki sayfalarda ... şeklindeki durak isimleri gerçek belgede böyle olmayacağından;
kodda kırmızı renklendirdiğim satırları silersiniz.

VBA:
(18 satır)

3- dosyamız şu anda hangi güzargahta kaç kişi olduğunu sorunsuz buluyor. her güzargah tek durak çünkü

sadece güzargah olarak corlu gölgesi Çorlu1 Çorlu2 Çorlu3 Çorlu4 Çorlu5 olarak 5 bölünmüş durumda
örneğin Çorlu1 güzargahında 5 ayrı durak var hangi durakta kaç kişi olduğunu nasıl saydıra biliriz.
ŞİFA
KIZ MESLEK
SANTRAL
ESKİ KİLER
LALEZAR
HAYAT KIŞLA

Ekli dosyalar

@Akif59
-- 18:00 ve diğer X kontrolü:
Sayfalardaki X işaretinin silinmesi işlemi için her sayfaya kod uygulamak gerekir.
Bunun yerine önce 18:00 kontrol edilir X varsa diğer X göz ardı edilebilir.

-- Duraklar:
Belki de en doğrusu, Plan sayfasında GÜZERGAH listesini hazır etmek ve sadece SAYIlar için kodun işlem yapması.
1'den fazla durak konusu sadece 1 güzergah için ise o durak isimleri de J2'den sağa doğru yazılıp hazır edilebilir.

Ancak benim, eklediğiniz dosyadan gördüğüm güzergahlara ait durak sayılarının,
belirttiğiniz gibi olmadığı, başka güzergahlar için de 1'den fazla durak olduğu.

-- Ayrıca dosyanızda güzergah isimleri ve durak isimlerinde YAZIM HATALARI da var.
Örneğin; ÇORLU1, ÇORLU 1 gibi BOŞLUK karakteri olup olmama, SANTRAL/SANTARL gibi (ayrıca sonunda boşluk karakteri olanlar da mevcut.

-- İsterseniz örnek belgede şu kodu çalıştırın, tüm güzergahlar için durak isimlerini J ve devamı sütunlarda göreceksiniz.
Kodda KREŞ sayımı ve DURAK listeleme var, 18:00 ve diğer sütun X için kontrolü yok.

VBA:
(26 satır)

Merhaba Sayın BARAN
Elinize Sağlık dosyanın son hali ektedir. güzargah ve duraklar düzenlendi hatalı yazımlar giderildi
Personel Servis Planı Sayafasında
_ 08:00 Giriş sütununda Hangi güzargahtan kaç kişi toplanak tesbit edilebiyor.
_ 08:00 Hangi güzargahtan Kreş için kaç çocuk alınacak tesbit edilebiyor.
_ 16:00 18:00 20:00 saatlerinde çıkış yapacaklar çok rahat tesbit edilebiliyor.

Sizden şindi yardımınızı Rica ettiğin husus
Örneğin Ririş için 08:00 Çorlu 1 güzargahından 6 duraktan 124 kişi toplayaçağını buluyorum ama hangi duraktan kaç kişi toplayacağım kişi sayısınca her durağa araç göndermem lazım.

Yine Çorlu 1 güzargahından 08:00 toplanan 124 kişiden 16:00 çıkış yapan 2 kişi 18:00 çıkış yapan 105 kişi 20:00 çıkış yapan 17 kişi hangi duraklara bırakılacak
bu kanuda yardımınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

@Akif59
Plan sayfasının olması gereken durumunu, mevcut verilere göre elle doldurursanız daha iyi olur.
Örneğin; kod aşağıdaki gibi güncellendiğinde, ÇIKIŞ için (saat ayrımı olmaksızın) durak isimleri ve kişi sayıları tespit edilir.

VBA:
(31 satır)

@Akif59
Plan sayfasının olması gereken durumunu, mevcut verilere göre elle doldurursanız daha iyi olur.
Örneğin; kod aşağıdaki gibi güncellendiğinde, ÇIKIŞ için (saat ayrımı olmaksızın) durak isimleri ve kişi sayıları tespit edilir.

VBA:
(31 satır)
Sayın BARAN
Abartmıyorum ağzım açık kaldı şu an 08:00 girişte hangi duraktan kaç kişi toplanacak net bir şekilde tesbit edilebiyor.

Dediğiniz gibi 16 18 20 çıkışları için Tabloda BÜYÜKÇAVUŞLU Güzargahından girişte 08:00 da 2 duraktan alınan 18 personelin
çıkışlarda nasıl dağıtılacağını doldurdum benim önerim böyle ama sizin her zaman daha iyi bir öneriniz oluyor onada açığım.

08:0016:0018:0020:00GüzargahKIREŞD.ADETDURAK 1DURAK 2
181161BÜYÜKÇAVUŞLU2208 : 00 MEYDAN : 4PARK DURAĞI : 14
16 : 00 MEYDAN : 116 : 00 MEYDAN :
18 : 00 MEYDAN : 218 : 00 MEYDAN : 16
20 : 00 MEYDAN : 120 : 00 MEYDAN :

Ekli dosyalar

@Akif59

Bence en iyisi eklediğim belgedeki gibi bir yapı. Denersiniz.

.
Merhaba Sayın BARAN
Sağda güzargah bazında Giriş 08:00 Kreş Çıkış 16 Çıkış 18 Çıkış 20 için yaptığınız filtreleme muazzam olmuş Elinize sağlık
yaplan bu filtrelemelere ALTTOPLAM Aldırsak çok şeymi istemiş olurum yapabilirsek memnun olurum

birde iki nolu mesajda belirttiğim (X) konrolü var
Personel 16:00 18:00 ve 20:00 hangi saatte çıkacak ise (x) işareti koyuyoruz 18:00 çıkışlı x işaretli personelde 16:00 yada 20:00 çıkış işaretlendiğinde 18:00 x işaretinin silinmesini sağlaya bilirmiyiz.

örnek dosyada personel sayısı az olabilir ama gerçekte yaklaşık 3000 personel giriş ve çıkış yapacak aynı anda 2 yada 3 çıkış (x) işaretlendiğinde
büyük sapmalar olur.

@Akif59

Belgeniz ekte.
İlgili sayfada SİLME işlemi yerine Plan sayfasında 18:00 - 20:00 - 16:00 şeklindeki öncelik sırasına göre X dikkate alınır.
ALTTOPLAM aldırma işlemi ve bir adet de GİRİŞ ile ÇIKIŞ adet farkına ilişkin kontrol sütunu ekledim.
Denersiniz.

.

Ekli dosyalar

Merhaba Sayın BARAN Elinize Sağlık
Son Eklediğiniz dosyanızı proplemsiz kullanabildik
Seri ve kullanım kolaylağı için bir ricam olacak 18:00 çıkşlı (x) işareli personelde 16:00 yada 20:00 çıkısı işaretlendiğinde 18:00 de işaretli (x) sildirebilirmiyiz
personelin çıkış saati değiştiğinde eskisini silip yeni saatini işaretlemek ğerekiyor yeni çıkışı işaretlendiğinde eskisi silinebilirmi.

Birde benim dosyayı kurgularken bilmediğim için atladığım bir husus var
Çok azda olsa Firmada 16: giriş 00:00 çıkş 00:00 giriş sabah 08:00 çıkış yapan güvenlik mutfak temizlik gibi personel giriş ve çıkışları varmış
dosyaya 16 :00 giriş 00:00 çıkış 00:00 giriş 08:00 çıkış sütunları eklesek felaketmi olur.?

Konunun üstünden vakit geçti. Birkaç gün de biraz yoğunluğum var.

Anladığım kadarıyla GİRİŞ saati de tek değil.
Bu durumda belge yapısının da (hem Plan sayfası hem de mevcut diğer sayfaların) değişmesi gerekiyor.
Yani belge tamamen bambaşka bir belge haline gelmiş olacak gibi görünüyor.

En iyisi Plan sayfası dışındaki sayfaların tasarımını, 1'den fazla giriş sütunu olacak şekilde) yeniden yapın.
Hatta belki bir tane de tüm personel listesinin olduğu yeni bir sayfa olup, buraya ilgili kişinin varsayılan giriş ve çıkış saatleri yazılmalı.
Neticede işleyişi, belgeyi sizin tasarlamanız gerekir.

Unutmam muhtemelen ama yine de konuyu öne çıkartıcı hatırlatma mesajı yazın, uygun vakit bakmaya çalışırım.

Merhaba Sayın BARAN
Sizden Dönüş Olmayınca yoğun olduğunuzu tahmin ettim ve yinede dönüş yaptınız teşekkür ederim
Ben baya ilerledim iki ana proplemim kaldı

1 L hata sütunda 08:00 giriş yapan personelin cıkış yapıp yapmadığını 16:00 ve 00:00 girişlerinde yaptıramadım

2 tabloda şimdilik tek deparman bıraktım dikim departmanında 18:00 çıkışlı (x) işaretli personelende 20:00 çıkışı işaretliginde 18:00 çıkışındaki (x) silinmesi.

Ekli dosyalar

Merhaba Sayın BARAN
Sizden Dönüş Olmayınca yoğun olduğunuzu tahmin ettim ve yinede dönüş yaptınız teşekkür ederim
Ben baya ilerledim iki ana proplemim kaldı

1 L hata sütunda 08:00 giriş yapan personelin cıkış yapıp yapmadığını 16:00 ve 00:00 girişlerinde yaptıramadım

2 tabloda şimdilik tek deparman bıraktım dikim departmanında 18:00 çıkışlı (x) işaretli personelende 20:00 çıkışı işaretliginde 18:00 çıkışındaki (x) silinmesi.
@Ömer BARAN
Merhaba Sayın BARAN
Hatırlatın Demiştiniz ilgilenebilirseniz memnun olurum.

@Akif59

Ekli belgedeki durumu kontrol edin.
Merhaba Sayın BARAN
Elinize Sağlık çok güzel olmuş

Yeni bir konu açın derseniz bunu çözüldü olarak işaretleyip kapatabilirim

Dikim Kesim gibi onlarca departman Sayfasında A B L M bu dört sütunlarına yeni iş başı yapanı Kayıt işden Ayrılan Personeli de
silmek için bir UserForm Oluşturdum bu konuda yardımınızı Rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...