Soru Koşula Dayalı Çoklu Satır Ekleme

hasanayaz

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2013
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba görseldeki gibi bir excel tablosunda yeni bir kişi eklemek istediğimde departman koşuluna bağlı ilgili departmanda bulunan son kişinin bir üstüne 5 satır eklemek istiyorum yardımlarınız için teşekkürler

1.webp

Dosyanız olmadan resme göre işlem yapmak zor.
Aşağıdaki kodlar işinize yarar mı, denersiniz..
Ayrıca, Excel'e veri girerken Hücre birleştirmeden kaçınmanızı şiddetle tavsiye ederim.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(18 satır)

@ExcelDepo Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, hücre birleştirmesini yapmak durumundayım alternatif başka bir yol bulamadım, daha iyi anlatabilmem açısından bir dosya yüklemesi yaptım. Teşekkürler

Ekli dosyalar

Mevcut tablo yapısını yeniden tasarlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
Bu yapıyla ilerlemeniz çok zor görünüyor.

Anlamadığım bir şey de GÜN / HAFTA İÇİ / HAFTA SONU / BAYRAM satırları.
İlk kişi için 01.05.2024 ve 02.05.2024 günleri için yazılan sayıların anlamı nedir, örneğin saat midir?
Aynı gün için yazılan 5, 2 ve 1 ne anlama geliyor?

Belirttiğim gibi, tablo yapısı sürdürülebilir bir yapı değil diye düşünüyorum.
Bence 1 çalışan için 1 satırlık veri olmalıdır.
Her gün için 1'den fazla sütun ayrılabilir.

01.05.2024 sütununda GÜN satırındaki 5 nedir, aynı tarih için hem hafta sonu, hem hafta içi satırında hem de bayram satırında veri var.
Bu yazılan değerler anlamlı/tutarlı mıdır?
İşlemi anlarsak yapı değişikliği önerisinde bulunulabilir, onun için soruyorum.

Muhtemelen, foruma eklediğiniz belge, kullanmakta olduğunuz gerçek belgenin bire bir kopyası değil.
Gerçek belgenin, özel bilgi içermeyen bir kopyasını eklerseniz daha hızlı sonuca ulaşmanız kolaylaşır.

Bence şöyle bir yapı kullanmalısınız.
Böylece filtre kullanarak departman bazlı liste elde edebilirsiniz, yeni personel eklemek için de makro vs kullanmanıza gerek kalmaz.
TATİL/GECE vs bazlı yatay/dikey toplamlar alabilirsiniz vs.

1716813999222.webp