Çözüldü Kod Düzenleme Hk. ( Kapalı Excel Belgesinden Veri Al - Düzenle )

valentino06

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Arkadaşlar aşağıdaki kodu düzenleme olasılığımız varmı Kod çalışıyor fakat sizde göreceğiniz üzere çok karışık.Yardımlarınızdan Dolayı çok teşekkür ederim.

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(182 satır)

Çözüm
Ben B5 hücresinde hatalı sonuç alıyorum.
Hem bu nedenle, hem de kodda gereksiz yere 10.000, 20.000 satıra işlem yapılmasını engellemek için
koda SON adını verdiğim DİNAMİK bir değişken ekleyerek buna göre ilaveler yaptım.
Kırmızı kısımın eklenmesi (işlem sonrasında G sütununda kalan değerlerin SAYIya dönüştürülmesiyle ilgili)
sizde sorun yaratıyorsa o iki satırı silersiniz.
Ayrıca kapalidan_getir kod blokunun End Sub satırından önceki MsgBox.... satırını silerseniz iyi olur.

VBA:
(9 satır)
Merhaba Sayın @valentino06 .

Örnek belge eklemediğiniz için, yanlış düşündüğüm kod satırları/işlemler olabilir.
Bu nedenle; aşağıdaki işlemleri yaparken; kodlardaki(hem sizin kullandığınız, hem de benim verdiğim kod)
Call sirala satırının sol başına TEK TIRNAK ekleyerek, geçici olarak bu kısmı devredışı bırakın.

-- Belgenizdeki Format isimli sayfanın, kodun çalıştırılmamış halinin bir kopyasını oluşturup, kopya safyanın adını BARAN olarak değiştirin.
-- Ardından, Format isimli sayfada, açılış mesajında verdiğiniz kodu çalıştırın.
-- Sonra da benim aşağıda verdiğim kodu BARAN ismini verdiğiniz sayfa üzerinde çalıştırın.

Her iki sayfada makrolar işlemleri bitirdikten sonra; Format isimli sayfa ile BARAN isimli sayfa birbirinin aynı mıdır kontrol edin.

Eğer sonuç aynı ise;
verdiğim koddaki sayfa adını Format olarak değiştirin ve Call sirala satırını tekrar aktif hale getirerek
makronun yeni halini kullanabilirsiniz,

Yanlış düşünmüyorsam iki kod da aynı işlemi yapıyor olmalıdır.
.
VBA:
(32 satır)

@Sayın Ömer Baran Hocam Çok Teşekkür Ederim.Hocam Kod çok güzel olmuş elinize sağlık A sütünunda Rakamlar bu şekilde geliyor. 2E+11 bunun haricinde hiç sıkıntı yok. ne kadar teşekkür etsem azdır.

Sayın @valentino06 .

Önceki kod cevabımda küçük değişiklik ve ekleme yaptım.
Sayfayı yenileyerek önceki cevabıma tekrar bakınız.
Kırmızı stırlar hakkında önceki cevabımda belirttiğim uyarılara dikkat.

Mavi kod satırı, A sütunun sayı formatını ve sütun genişliğini ayarlıyor.

Kodun yeni halini, önceki cevabımda belirttiğim şekilde tekrar deneyip,
özellikle A sütununa ilişkin olarak kontrol yapıp sonucunu yazarsınız.

.

@Sayın Ömer Baran Hocam son eklemiş olduğunuz kodda A sütünundaki sayıları silmiş ben silmesini istemiyorum. sadece görünümü 2E+11 bu şekilde geliyor. Normalda manuel düzeltiğim zaman gerçek saysal değer 200000107983 bu şekilde gözükmesini istiyorum. Eğer düzenleyebilirsek çok güzel olacak Çok teşekkür ederim.

Sayın @valentino06 .

Örnek belge olmayıp konu hakkında detaylı açıklama olmayınca, böyle şeyler oluyor.
Kodun son haline göre alt tarafta mavi renklendirdiğim Columns("A:A").NumberFormat = "#,##0.00"
satırını Columns("A:A").NumberFormat = "General": Columns("A:A").AutoFit şeklinde değiştirerek deneyin.

.

Ben B5 hücresinde hatalı sonuç alıyorum.
Hem bu nedenle, hem de kodda gereksiz yere 10.000, 20.000 satıra işlem yapılmasını engellemek için
koda SON adını verdiğim DİNAMİK bir değişken ekleyerek buna göre ilaveler yaptım.
Kırmızı kısımın eklenmesi (işlem sonrasında G sütununda kalan değerlerin SAYIya dönüştürülmesiyle ilgili)
sizde sorun yaratıyorsa o iki satırı silersiniz.
Ayrıca kapalidan_getir kod blokunun End Sub satırından önceki MsgBox.... satırını silerseniz iyi olur.

VBA:
(38 satır)

Çözüm
@Sayın Ömer Baran Hocam "A"Sütünundaki sayısal değerler sadece Kaynak Grubu satırlar yani koyu olanlar gelecek alttakilere getirmiyecek.Ömer Hocam olmasını istediğim orjinalini ekliyorum. lütfen Özellikle A sütununu incelermisiniz. Ömer Hocam hem sizin yaptığınızı hemde eski karşık kod olanı ekliyorum. lütfen her ikisinide çalıştırırmısınız.

Eklenen dosya, konu sahibinin isteği üzerine tarafımdan silinmiştir. >> Ömer BARAN

.

Ömer Hocam çok teşekkür ederim. F*G Çarpımlarında özelilke koyu olanlar hatalı yapmış ben yeni excelde denedim. hatalı çarpıyor. lütfen bakabilirmisiniz. B5 de yanlış geliyor.

Ekli dosyalar

Sayın @valentino06 .

Yanlış hesaplıyor demek yerine, kaynak veri satır adetini azaltarak (yeni örnek kaynak belgede özellikle yanlış diye gördüğünüz satırlar olmalı)
ve D, E, F, G sütunlarında, hem KAYNAK GRUBU satırlarında hem de diğer satırlarda ondalıklı veriler içerecek şekilde
yeni bir kaynak belge ile olması gereken durumu (özellikle H sütunu için) elle yazarak, basit kopyala yapıştır yaparak örneklendirin ki;
ney yanlış ney doğru anlaşılabilsin, düzeltilebilsin değil mi?

Bu cevap ekine, sizin önceden kullandığınız makrolarla alınan sonucun aynını veren tek makrolu yeni belgeyi yüklüyorum.
Sizin önceden kullandığınız makroların doğru sonuç verdiğini varsayıyorum tabi.

Göz atın bakalım.

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi