cakarem

Forum Yöneticisi
Yönetici
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
@52779 hocam grafiklere üfleyen biri olduğunuzu gördük ve çalışmalarınıza hayran kaldık.
Benim bir grafik ihtiyacım oldu. Acaba bunu grafik olarak yapabilir miyiz?
-> Aralıkların renklendirilmesi
-> Baremlerin belirli renkte olması
-> Kategori başlıkların eklenmesi

Bir kaç deneme yaptım ama başarılı olamadım. En son da excel hücrelerini kullanarak istediğimi anlatayım dedim :))

1686043460985.webp

Çözüm
Sabah başladım grafiğe... Fırsat buldukça bir şeyler yaptım.
Öğleden sonra ise evdeyim... Renklendirme işini makro ile yaptım. Tek tek biçimlendirme yapmadım.
Grafikle ilgili resim şöyle.
1686136992608.webp

Burada, yukarıdaki eksendeki değerler sabit. Yani toplamda daima 17 adet sütun (dilim) var. Tüm olaylar buna göre yapıldı.
Sizinki ile TEK Fark, Kategori değerleri ,sütun ortalarında yazmakta. Çizgi üzerinde yazmıyor yani. Çizgi üzerinde yazdırınca, birleşik etiket yazmakta zorluklar var. Daha farklı dummy seriler yaratıp, etiketleri ayrıca yazmakla uğraşmak gerekir.
** D3 hücresinden Kırmızı - Mavi - Yeşil - Turuncu ve siyah renklerinden birini açılır listeden seçiyorsunuz.
** Seçim sonucuna göre de, sayfanın sağ tarafındaki hesaplamalara...
Sn. @cakarem
Çok teşekkür ediyorum...
İşlerimin yoğunluğundan dolayı hemen yarın yaparım diyemiyorum.

Ama şundan emin olabilirsiniz. Fırsat buldukça bunun üzerinde çalışacağım.
2 - 3 gün içerisinde size bir dosya eklerim diyorum.
Ve.. Umarım bu konunun bir aciliyeti yoktur sizin için...

Anlayışınız için şimdiden teşekkür ediyorum...
Selamlarımla...

Sabırsızlıkla bekliyorum hocam
Acelesi yok.
Grafikle yapamadığımı makrolarla eklenen şeklin genişliği ile hallederim dedim. Ama grafik olursa tadından yenmez.

Şu grafik olayını tamamen öğrenmek gerek

Teşekkür ediyorum...
Grafik olarak,
İlk bakışta burada gördüğüm ve problem diyebileceğim olay, Açık Maviden Koyu Maviye doğru olan dilimlerin adedi. (Ya da 4 er adetli Kategori Sayısı)
** Bu sayısı çok fazla ve değişken ise, belki makro ile RGB deneyerek yapacağım.
** Standart sabit bir adet ise, problem teşkil etmeyecek, serileri tek tek renklendiririm diye düşünüyorum.
Sonuçta bu iki tipi de hazırlamak niyetindeyim. Bakalım....
(Belki bir de, yapabilirsem eğer Hücrelerin üzerine bir grafik yerleştirip, Açık maviden Koyu maviye Koşullu Biçimlendirme deneyeceğim. Ama bundaki problem de Grafik nesnesinin Hücrelerle taşıma ve Boyutlandırma şeklindeki bir özellikte olması...)

Teşekkür ediyorum...
Grafik olarak,
İlk bakışta burada gördüğüm ve problem diyebileceğim olay, Açık Maviden Koyu Maviye doğru olan dilimlerin adedi. (Ya da 4 er adetli Kategori Sayısı)
** Bu sayısı çok fazla ve değişken ise, belki makro ile RGB deneyerek yapacağım.
** Standart sabit bir adet ise, problem teşkil etmeyecek, serileri tek tek renklendiririm diye düşünüyorum.
Sonuçta bu iki tipi de hazırlamak niyetindeyim. Bakalım....
(Belki bir de, yapabilirsem eğer Hücrelerin üzerine bir grafik yerleştirip, Açık maviden Koyu maviye Koşullu Biçimlendirme deneyeceğim. Ama bundaki problem de Grafik nesnesinin Hücrelerle taşıma ve Boyutlandırma şeklindeki bir özellikte olması...)
Adet sayısı aralığa bağlı.
1 2
2 3
3 4
4 4.5
4.5 5
Şeklinde kategoriler.
Sonrasında istenilen barlar ekleniyor
Bir de o barların açıklaması var solda

Olabilir mi bilmiyorum ama zor bir şey olduğunu düşünüyorum.

Değişken değil sabit o aralıklar
Ama değişkeni de ben sizin grafiğe bakarak yapmaya çalışırım alıştırma olur bana da :)

Değişken değil sabit o aralıklar
Tamam o zaman
Daha net açıklarsam
Yukarıdaki X ekseni 1 den 5 e kadar diyorsunuz. Ve 5 adet kategori var diyorsunuz.

Bu benim belirttiğim 2. durum. Tek tek renklendirme ile yapılabilir ve değişmez.

Diğer söylediğim 1. durum ise örnek verirsem şöyle.
999.webp

X ekseni, barların alacağı değere göre değişken.
Örneğe göre, 1 den 8 e kadar gider. Bu örnek için 8 olan maxi değer başka bir durum için 6, 5, 9, 10.... gibi de olabilir. bu durumda renklendirmeyi RGB kullanarak makro ile deneyeceğim demek istedim.

Sizde bu değer 1 den 5 e kadar sabit ise
** tek tek renklendirme ve RGB ile renklendirme şeklinde 2 seçenek de olabilir.

Siz bu değerler sabit diyorsunuz. o zaman 2 seçenekli olarak yapmaya çalışırım...

Tamam o zaman
Daha net açıklarsam
Yukarıdaki X ekseni 1 den 5 e kadar diyorsunuz. Ve 5 adet kategori var diyorsunuz.

Bu benim belirttiğim 2. durum. Tek tek renklendirme ile yapılabilir ve değişmez.

Diğer söylediğim 1. durum ise örnek verirsem şöyle.
999.png

X ekseni, barların alacağı değere göre değişken.
Örneğe göre, 1 den 8 e kadar gider. Bu örnek için 8 olan maxi değer başka bir durum için 6, 5, 9, 10.... gibi de olabilir. bu durumda renklendirmeyi RGB kullanarak makro ile deneyeceğim demek istedim.

Sizde bu değer 1 den 5 e kadar sabit ise
** tek tek renklendirme ve RGB ile renklendirme şeklinde 2 seçenek de olabilir.

Siz bu değerler sabit diyorsunuz. o zaman 2 seçenekli olarak yapmaya çalışırım...
ooo hocam bu geçişi nasıl yaptınız mükemmel olmuş. Varmı örneği ? Yada nasıl yapılabilir liği

Sabah başladım grafiğe... Fırsat buldukça bir şeyler yaptım.
Öğleden sonra ise evdeyim... Renklendirme işini makro ile yaptım. Tek tek biçimlendirme yapmadım.
Grafikle ilgili resim şöyle.
1686136992608.webp

Burada, yukarıdaki eksendeki değerler sabit. Yani toplamda daima 17 adet sütun (dilim) var. Tüm olaylar buna göre yapıldı.
Sizinki ile TEK Fark, Kategori değerleri ,sütun ortalarında yazmakta. Çizgi üzerinde yazmıyor yani. Çizgi üzerinde yazdırınca, birleşik etiket yazmakta zorluklar var. Daha farklı dummy seriler yaratıp, etiketleri ayrıca yazmakla uğraşmak gerekir.
** D3 hücresinden Kırmızı - Mavi - Yeşil - Turuncu ve siyah renklerinden birini açılır listeden seçiyorsunuz.
** Seçim sonucuna göre de, sayfanın sağ tarafındaki hesaplamalara göre RGB değerleri belirleniyor ve makro ile grafikte sütunlar renklendiriliyor.

İsterseniz, grafikte sütunları seçip, sağ tık >>> Veri serisini Biçimlendir >>> dolgu deyip gradyan dolgu da yapabilirsiniz. Ben düz dolgu kullandım.

Dosyayı incelersiniz.

ooo hocam bu geçişi nasıl yaptınız mükemmel olmuş. Varmı örneği ? Yada nasıl yapılabilir liği

Bu yapılan grafik değil. koşullu biçimlendirme.
Önceki mesajımda da belirtmiştim.
Hücrelerin içerisinde, kategori değerleri var. Sayılar hücrede görünmesin diye, sayı biçimi ;;; şeklinde.
Koşullu biçimlendirme ise resimdeki gibi... Dosya yok bende hemen hazırlayıp resim olarak eklemiştim.
998.webp

Ekli dosyalar

Çözüm
Hocam elinize sağlık çok güzel olmuş. Ben üzerinde oynarım artık.
Tek sorum şu olacak. İL isimlerin yazdığı yer sola dayalı metin yapılabilir mi?

Dosyayı inceledikçe hayran kalıyorum :))

İkinci bir soru daha sormuş olayım. Aralıkları 1 , 1.25 gibi isimlendirmiş gibi oluyoruz . Ama aslında istediğim sayı doğrusu gibi olması.
Kenarlık çizgilerin üzerinde göstermek gerek. 1 ile 1.25 arası birinci dikey alan kutu olmalı. ( Grafik okumada yanlış anlamlar çıkmaması adına)

1686141631571.webp

Dosyayı inceledikçe hayran kalıyorum :))

İkinci bir soru daha sormuş olayım. Aralıkları 1 , 1.25 gibi isimlendirmiş gibi oluyoruz . Ama aslında istediğim sayı doğrusu gibi olması.
Kenarlık çizgilerin üzerinde göstermek gerek. 1 ile 1.25 arası birinci dikey alan kutu olmalı. ( Grafik okumada yanlış anlamlar çıkmaması adına)

1686141631571.png
Biraz kurcaladım
1686144148744.webp

İkincil eksen olarak yukarıya ekledim lakin bunun yerlerini nasıl değiştireceğim ve kategori altındaki değerleri nasıl yok edeceğim bulamadım.

Grafiği eklerken
Eksenle ilgili zorluğu özellikle yazmıştım.
Bar Grafikte SAYI eksenine METİN eklemesi yapılamıyor. Sütun grafiğinde ise onlar SAYI değil METİN. Bu şekilde olunca da yukarıda yazdığım problemler var.
XY dağılım grafiğinde her iki eksen de SAYI. Ama eksenleri ayarlamak problem orada da. Yani ayrı ayrı etiket açabilirsiniz. Ya da XY dağılım grafiği ile epeyce uğraşarak parça parça yapabilirsiniz.
Sonuçta, epey uğraşmak ve çok zaman ayırmak gerekecek.

Yanlış Yorumlama sizde de olmuş.
1 değeri hemen başlangıçta değil. 2. çizginin değeri 1.

Hocam elinize sağlık çok güzel olmuş. Ben üzerinde oynarım artık.
Tek sorum şu olacak. İL isimlerin yazdığı yer sola dayalı metin yapılabilir mi?
Bu olaya gelince, burada da durum AYNI. Eksen Etiketlerindeki seçeneklerde, hücre ya da metin kutusundaki gibi sola ya da sağa yaslama olayı yok. Dediğim gibi her bir kutucuğu eksene ayrı yazdırmak ya da XY dağılım grafiğiyle farklı seriler yaratıp etiket vermek gerekecek. Yine tekrar ediyorum ama epeyce uğraşmak gerekecek.

Son düzenleme:
Grafiği eklerken

Eksenle ilgili zorluğu özellikle yazmıştım.
Bar Grafikte SAYI eksenine METİN eklemesi yapılamıyor. Sütun grafiğinde ise onlar SAYI değil METİN. Bu şekilde olunca da yukarıda yazdığım problemler var.
XY dağılım grafiğinde her iki eksen de SAYI. Ama eksenleri ayarlamak problem orada da. Yani ayrı ayrı etiket açabilirsiniz. Ya da XY dağılım grafiği ile epeyce uğraşarak parça parça yapabilirsiniz.
Sonuçta, epey uğraşmak ve çok zaman ayırmak gerekecek.

Yanlış Yorumlama sizde de olmuş.
1 değeri hemen başlangıçta değil. 2. çizginin değeri 1.

Bu olaya gelince, burada da durum AYNI. Eksen Etiketlerindeki seçeneklerde, hücre ya da metin kutusundaki gibi sola ya da sağa yaslama olayı yok. Dediğim gibi her bir kutucuğu eksene ayrı yazdırmak ya da XY dağılım grafiğiyle farklı seriler yaratıp etiket vermek gerekecek. Yine tekrar ediyorum ama epeyce uğraşmak gerekecek.
Anladım hocam. Teşekkür ederim. Bu şekil bile işimi görecektir. Bendeki ince detaylar.
Tekrardan teşekkür ederim.

Ben teşekkür ediyorum...
Yeterli bir zamanım olduğunda bir şeyler yapmaya çalışırım. Ama bunu yakın bir zamanda beklemeyin derim.
Her bir tip grafiğin (Bar, Sütun, XY dağılım...vs) artıları olduğu kadar eksileri de var. O nedenle de çoğu yerde grafiklendirme için Excel yerine farklı ve gelişmiş programlar kullanılıyor..