FIlose

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2021
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese merhaba,

İki sayfalık bir excel dosyam var. Her iki sayfada sayfa kodları var. V.TAKVİMİ sayfasındaki kodlarını LİSTE sayfasındaki kodlara ilave etmek istedim. Ama hep hata aldım.

Kısaca, LİSTE sayfasında bulunan BS5 hücresine 1-12 arasında sayı giriliyor ve buradaki makro sorunsuz çalışıyor. (Makro çok uzundu anlaşılabilir olsun diye kısaltım). İstediğim V.TAKVİMİ sayfasındaki ilgili ayın bilgileri, LİSTE sayfasının BS5 hücresinde yazılan ay rakamına göre BI165 hücresinden aşağıya doğru yazılsın.

Not: V.TAKVİMİ D53 hücresine değer girilerek D55 hücresinden aşağıya doğru sıralama yapılabiliyor.

Saygılar sunuyorum.

Ekli dosyalar

@FIlose
Mevcut makro kodlarında değer yazdırılan satırlarla ilgili olarak belli bir kriter (şu sütunda şu yazanlar gibi) var mıdır?
Belli kriter(ler) varsa daha kısa kodlama yapılabilir gibi görünüyor.
Birde keşke sütun başlıklarınız dolu olsaymış. Böylece hangi sütunun neyi ifade ettiğinin anlaşılması kolaylaşırdı.

@FIlose
Mevcut makro kodlarında değer yazdırılan satırlarla ilgili olarak belli bir kriter (şu sütunda şu yazanlar gibi) var mıdır?
Belli kriter(ler) varsa daha kısa kodlama yapılabilir gibi görünüyor.
Birde keşke sütun başlıklarınız dolu olsaymış. Böylece hangi sütunun neyi ifade ettiğinin anlaşılması kolaylaşı

Ömer Bey merhaba,

Öncelikle ilginize çok teşekkür ediyorum. Sayenizde sizden ve diğer arkadaşlardan birçok bilinmeyenlere cevap aldım.

Dosyayı yeniden başlıkları yazarak ekliyorum. Kısaca bu makro BS5 hücresine yazdığım 1-12 arasındaki ay sayısına göre hangi dönemde hangi beyannameler veriliyor. Sorunsuz bu işlemi yapıyor. Şimdi istediğim yani BS5 hücresine girilen değere göre V.TAKVİMİ sayfasındaki ilgili ayın altındaki bilgileri de LİSTE sayfasında bulunan BI165 den başlayarak alt alta yazsın.

Saygılar sunuyorum.

Ekli dosyalar

Dosyanıza göz attım (son eklediğiniz belgeye bakmadım).
Mevcut kodların Liste sayfasında sorunsuz işlem yaptığını belirttiğiniz için kod birleştirme olayına şimdilik bakmadım.

Ancak anladığım kadarıyla;
belgenizde eksiklik diye belirttiğiniz durum, seçilen aya ait hücre grubundaki bilgilerin Liste sayfası BI165 ve devamına aktarılmasını istiyorsunuz.

Şimdilik 2 formül önereceğim (biri mevcut bir formülün kısaltılması, diğeri ise asıl istediğiniz olay ile ilgili)

-- Liste sayfasında AY ADInın tespit edildiği formülü, birinci formülle değiştirin (daha kısa formül)
-- Liste sayfası BI165 hücresine ikinci formülü uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Kod:
(1 satır)

taşma hatası veriyordu
Hatanın neden olduğuna ve tekrarlanmaması için ne yapmanız gerektiğine dair öğrenme merakınız olursa, üstteki linki incelemenizi tavsiye ederim.

Yok Ömer bey, benim daha önce denediğim ve hata aldığım formülü kast ettim. Sizin formülü şimdi denedim sorun yok çalışıyor. Böyle kullanabilirim. Makro istememin nedeni ise LİSTE sayfasında sehven formül silinmesin diye.

Yok Ömer bey, benim daha önce denediğim ve hata aldığım formülü kast ettim. Sizin formülü şimdi denedim sorun yok çalışıyor. Böyle kullanabilirim. Makro istememin nedeni ise LİSTE sayfasında sehven formül silinmesin diye.
Ömer Bey, ellerinize sağlık çok teşekkür ediyorum.

Saygı ve hürmetle,

Madem makro ile çözüm isteniyordu ona ilişkin çözüm önerisinde de bulunayım.

Liste sayfasının kod bölümünde bulunan;
-- Worksheet_Change kod blokunun ilgili bölümünü şöyle değiştirin.
VBA:
(6 satır)

-- Aynı VBA ekranında, islem isimli prosedürün End sub satırından sonraya aşağıdaki kodu ekleyin.

VBA:
(11 satır)

Ben bir sorun görmüyorum, V.Takvimi sayfasında AĞUSTOS bölümüne 1 adet bilgi ekledim,
Liste sayfasında da AY NO kısmına 8 yazdım ve sonuç böyle.

1668465469643.webp
1668465481353.webp

@FIlose
Sanırım ben yanlış anladım, siz makro kodundan değil formülden söz ediyorsunuz.
Önceki cevabımdaki formülde küçük bir düzenleme yaptım, sayfayı yenileyerek önceki formül cevabımı kontrol edin.

Çözüm
Madem makro ile çözüm isteniyordu ona ilişkin çözüm önerisinde de bulunayım.

Liste sayfasının kod bölümünde bulunan;
-- Worksheet_Change kod blokunun ilgili bölümünü şöyle değiştirin.
VBA:
(6 satır)

-- Aynı VBA ekranında, islem isimli prosedürün End sub satırından sonraya aşağıdaki kodu ekleyin.

VBA:
(11 satır)
Ömer bey sizi yordum lütfen kusura bakmayın. Kodu yazdım hata vermiyor ancak V.TAKVİMİ'den bilgi de gelmiyor.

Dosyanıza göz attım (son eklediğiniz belgeye bakmadım).
Mevcut kodların Liste sayfasında sorunsuz işlem yaptığını belirttiğiniz için kod birleştirme olayına şimdilik bakmadım.

Ancak anladığım kadarıyla;
belgenizde eksiklik diye belirttiğiniz durum, seçilen aya ait hücre grubundaki bilgilerin Liste sayfası BI165 ve devamına aktarılmasını istiyorsunuz.

Şimdilik 2 formül önereceğim (biri mevcut bir formülün kısaltılması, diğeri ise asıl istediğiniz olay ile ilgili)

-- Liste sayfasında AY ADInın tespit edildiği formülü, birinci formülle değiştirin (daha kısa formül)
-- Liste sayfası BI165 hücresine ikinci formülü uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.

Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)
Ömer bey formülün yeni hali doğru elinize sağlık. Çok teşekkür ediyorum. Hakkınızı helal edin.
İyi geceler.