S

Çözüldü Gün Ay Yıldan Ücretsiz Izin Düşme

sedat2161

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Hayırlı günler arkadaşlar ekli dosyamda D12 hücresinde bulunan koddan D5 e girdiğim ücretsin izin günü düşerek hizmet hesaplanabilir mi acaba.

Ekli dosyalar

Çözüm
İnsan Kaynakları ile ilgili bilgim yeterli değil.
Benim mevcut kodlarınızda gördüğüm;
-- Kıdem Süresi hesabının sonucu 4 YIL, 7 AY, 30 GÜN iken
-- Kıdem Tazminatı hesabındaki SÜRE sonucu 4 YIL, 8 AY, 0 GÜN

Mevcut farkın nedeni de bu bence.
FARK diyorum, çünkü doğrusu hangisidir bilgim yok maalesef.
Konu İnsan Kaynaklarıyla ilgili ve hassas incelikleri olan mevzular.
Bir de OLMASI GEREKEN nedir sorusu da açıkta duruyor.

Basitçe, mevcut KTF formülünü şöyle (iki seçenekten biri) değiştirince istenilen sonuç alınıyor mu bir kontrol edin bakalım.
=KidemGunSayisi(D3;D4-D5) veya KidemGunSayisi(D3+D5;D4)
Not: +1 veya -1 gibi ince ayar da gerekebilir sanki.

Basitçe, mevcut KTF formülünü şöyle (iki seçenekten biri) değiştirince istenilen sonuç alınıyor mu bir kontrol edin bakalım.

Hocam hayırlı geceler. Hocam formülleri denedim ücretsiz izin günleri düşüyor gözüküyor. Sanki bir sorun yok. Yalnız hesaplamada bir sorun çıktı. =KidemTazminati(D3;D4;D8;D9) hesaplama böyle yapılıyordu. Yalnız ücretsiz izin toplam günden düştüğü için =KidemGunSayisi(D3+D5;D4) hesaplama D13 hücresine göre yapılması mümkün mü acaba.

Ekli dosyalar

peki o yılın artık yıl olmasının önemi yok mu?
yada diyelim ki 3 yıl 3 ay, bu 3 ay ocak şubat mart olursa çalıştığı gün sayısı farklı, temmuz ağustos eylül olursa çalıştığı gün sayısı farklı olmaz mı?
başka bir yerde sanki kıdem tazminatı hesabının ay=30 ve yıl=360 gün üzerinden yapılması istenmişti yanılmıyorsam
Not: bu konulara vakıf değilim o nedenle tam bilmiyorum
anlamak için soruyorum

peki o yılın artık yıl olmasının önemi yok mu?
yada diyelim ki 3 yıl 3 ay, bu 3 ay ocak şubat mart olursa çalıştığı gün sayısı farklı, temmuz ağustos eylül olursa çalıştığı gün sayısı farklı olmaz mı?
başka bir yerde sanki kıdem tazminatı hesabının ay=30 ve yıl=360 gün üzerinden yapılması istenmişti yanılmıyorsam
Not: bu konulara vakıf değilim o nedenle tam bilmiyorum
anlamak için soruyorum
Hocam yıl 365 veya 360 fark etmez en son aldığı ücret yıl ile çarpılır ayda aynı şekilde en son aldığı ücret 12 ye bölünür ay ile çarpılır. Ama günde personelin aldığı ücretler 365 üzerinden olduğu için ücret 365 ebölünür gün ile çarpılır.
ayrıca

Kıdem Tazminatı Hesabında 5 Gün Eklenmesi​

Tarih: 1 Ocak 2019 / 11:02Kategori: Kıdem Tazminatı
Yazdır E-posta

Kıdem Tazminatı Hesabında 5 Gün Eklenmesi​

Kıdem yılı 360 gün kabul edilemez. Bir tam yıl ifadesinden iş akdinin devamına ilişkin yıl, yani 365 günün anlaşılması icap etmektedir. Müteaddit (birden fazla) yargı kararlarında da ifade edildiği üzere, kıdem tazminatının hesabında bir güne isabet eden miktar bulunurken, bir yıl içinde ilgililere yapılmış olan ödemelerin 365 sayısına bölünmesi, ilamda da belirtildiği üzere yılın 365 gün olarak dikkate alınması gerekmektedir. (Sayıştay Temyiz Kurulu 7 Mart 1989 Dosya No: 21607, Tutanak 21721)
Farklı zamanlarda, farklı ücretlere göre yapılan ödemelerin bir güne isabet eden miktarının bulunmasında son bir yıl içinde yapılan ödemeler tutarı 365’e bölünmelidir. (Yargıtay 9 Hukuk Dairesi 13 Haziran 1983, Esas 3542, Karar 5245)

aşağıdaki kodu dener misiniz?
1 gün fark edebilir onu gerekli yere ekleyebilirsiniz
=[D4_________-(D3________+ D5 ________)]*(D10______/365)
=[çıkış Tarih-(Giriş tarihi + izin süresi)]*(Son maaş/365)
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

İnsan Kaynakları ile ilgili bilgim yeterli değil.
Benim mevcut kodlarınızda gördüğüm;
-- Kıdem Süresi hesabının sonucu 4 YIL, 7 AY, 30 GÜN iken
-- Kıdem Tazminatı hesabındaki SÜRE sonucu 4 YIL, 8 AY, 0 GÜN

Mevcut farkın nedeni de bu bence.
FARK diyorum, çünkü doğrusu hangisidir bilgim yok maalesef.

Çözüm