S

Çözüldü Gün 17 Olursa tarih yazma.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sedat2161

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Hayırlı sabahlar ve Bayramlar arkadaşlar.
- Ekli dosyamda J sütunu gün sayısı 17 olursa K sütununa İzlem Bitti ve 17. Günün tarihi yazılabilir mi acaba. Yardımlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 21.xlsm
    21.xlsm
    29.2 KB · Görüntüleme: 2
Sorunuzu telefondan okuduğum için dosyayı incelemeden yazıyorum.
Bir sütunun 17 Değerine ulaşması mümkün değildir. Ancak hücrelerdeki değerler kontrol edilebilir.
J sütunundaki herhangi bir hücrenin değeri 17 olursa, örneğin J5; K5 mi ilgili işleme dahil edilsin?
Eğer böyle bir şey ise istediğiniz, =EĞER(GÜN(J5)=17;”izlem bitti” & BUGÜN();””) formülü işinizi görür.
Formülü ezbere yazdım sorun olmaz umarım.

Sorunuzu telefondan okuduğum için dosyayı incelemeden yazıyorum.
Bir sütunun 17 Değerine ulaşması mümkün değildir. Ancak hücrelerdeki değerler kontrol edilebilir.
J sütunundaki herhangi bir hücrenin değeri 17 olursa, örneğin J5; K5 mi ilgili işleme dahil edilsin?
Eğer böyle bir şey ise istediğiniz, =EĞER(GÜN(J5)=17;”izlem bitti” & BUGÜN();””) formülü işinizi görür.
Formülü ezbere yazdım sorun olmaz umarım.
Hocam merhaba formülü denedim maalesef olmadı.
- J2::J1000 hücreleri 17. Gün oluğunda İzlem Bitti ve 17. Günün tarihi olarak yazılması gerekiyor
- Not hücre içindeki değe (17. Gün) olarak geçiyor. İyi günler diliyorum.

Dediğim gibi telefondan ezbere yazdım.
Ama şunu diyorum yine de, J2:J1000 hücreleri 17 olamaz. J2 17 olur, J5 17 olur. Bir aralık tek bir değer ile karşılaştırılamaz.
Dosyayı pc'den inceleyince sanırım daha iyi anlaşılır.

Dediğim gibi telefondan ezbere yazdım.
Ama şunu diyorum yine de, J2:J1000 hücreleri 17 olamaz. J2 17 olur, J5 17 olur. Bir aralık tek bir değer ile karşılaştırılamaz.
Dosyayı pc'den inceleyince sanırım daha iyi anlaşılır.
Hocam telefonda sizi fala rahatsız etmek istemiyorum . Resim ekledim örneğin J5 17. Gün olursa k5 (İzlem Biiti 02.08.2020) olacak şekilde .

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.webp
    Ekran Alıntısı.webp
    9.8 KB · Görüntüleme: 3
Estağfurullah.
Resimden anladığım kadarıyla, 17.gün metin değerinde.
O zaman formülü aşağıdaki gibi değiştirin bakalım.

=EĞER(GÜN(J5)="17.Gün";”izlem bitti” & BUGÜN();””)

Ben 17. gün kastınızı bir tarih olduğunu düşünerek yazmıştım.
Aşağıdaki gibi düzenleyin formülü.

=EĞER(J5="17.Gün";”izlem bitti” & BUGÜN();””)

Telefondan yazınca çift tırnak işaretlerinde sorun oluyormuş. Aşağıdaki giib olacaktır.

=EĞER(J5=17;"izlem bitti "& METNEÇEVİR(BUGÜN();"gg.aa.yyyy");"")

Eğer gün görünümünü tarih formatında göstermek istemezseniz, METNEÇEVİR kısmındaki maskeyi ayarlamanız yeterli olacaktır.

Telefondan yazınca çift tırnak işaretlerinde sorun oluyormuş. Aşağıdaki giib olacaktır.

=EĞER(J5=17;"izlem bitti "& METNEÇEVİR(BUGÜN();"gg.aa.yyyy");"")

Eğer gün görünümünü tarih formatında göstermek istemezseniz, METNEÇEVİR kısmındaki maskeyi ayarlamanız yeterli olacaktır.
Hocam oldu çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.
Hocam bu dosyada birden fazla kişi çalışacağından bu formülü hücrelerde bozma ihtimali olabilir bunu makroya çevirip yapabilmemeiz mümkün mü. acaba.

17 sabit değer ise sorun olmaz. Çok büyük bir formül olmadığı içinde bouyut sorunu da yaşamazsınız.
Makro ile bu tür işlemler yapmak çok önereceğim bir husus değil.
Özellikle değişen değerlere bağlı olarak "tetikleme" hususlarını iyi ayarlayamazsanız, sonuçlarınız hep hatalı kalır.

Ama illa makro derseniz, bir döngü ile J sütunundaki dolu hücre sayısı kadar dönecek bir döngü ile aşağıdaki gibi kontrol sağlayabilirsiniz.

C:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(12 satır)

17 sabit değer ise sorun olmaz. Çok büyük bir formül olmadığı içinde bouyut sorunu da yaşamazsınız.
Makro ile bu tür işlemler yapmak çok önereceğim bir husus değil.
Özellikle değişen değerlere bağlı olarak "tetikleme" hususlarını iyi ayarlayamazsanız, sonuçlarınız hep hatalı kalır.

Ama illa makro derseniz, bir döngü ile J sütunundaki dolu hücre sayısı kadar dönecek bir döngü ile aşağıdaki gibi kontrol sağlayabilirsiniz.

C:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(12 satır)
Hocam sizi çok rahatsız ettim. Hakkınızı helal edin.B unu kod bölümüne mi ekliyeyim.

Lütfen hangi cevap tam olarak işinizi gördüyse, "Çözüm olarak işaretle" kısmını tıklayarak soruyu "Çözüldü" konumuna getirir misiniz?
Kullanıcılarımızın bu alışkanlığı edinmesini istiyoruz.

Teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...