G

Çözüldü Excelde Yan Sayfadan Hızlı Veri Çekme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GuLCANINCI

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Fotoğrafta aynı excelde 2 sayfam var 1. sayfam yıllık izin oluşturduğum standart tablom hemen yanındaki sayfamda ise veriler mevcut.
çok sayıda personele yıllık izin oluşturup formu yazdırmam gerekiyor. Ben genellikle yan sayfadaki verileri tabloma göre sıralı olduğu için sıra sıra kopyalayıp tabloma yapıştırırken özel yapıştırı seçip değerlere tıklayıp devrik dönüşüme tıklayarak yapıştırıyorum ve sonra direk yazdırıyorum. Bunun daha kısa bir yolu var mıdır?

Ekli dosyalar

• 2.LİSTEEEE.xlsm
    2.LİSTEEEE.xlsm
    102.6 KB · Görüntüleme: 7
  • RESİM 2.webp
    RESİM 2.webp
    23.2 KB · Görüntüleme: 6
Merhaba,

Fotoğrafta aynı excelde 2 sayfam var 1. sayfam yıllık izin oluşturduğum standart tablom hemen yanındaki sayfamda ise veriler mevcut.
çok sayıda personele yıllık izin oluşturup formu yazdırmam gerekiyor. Ben genellikle yan sayfadaki verileri tabloma göre sıralı olduğu için sıra sıra kopyalayıp tabloma yapıştırırken özel yapıştırı seçip değerlere tıklayıp devrik dönüşüme tıklayarak yapıştırıyorum ve sonra direk yazdırıyorum. Bunun daha kısa bir yolu var mıdır?
Sayın @GÜLCAN İNCİ forumumuza hoşgeldiniz.
Soru-Cevap bölümümüzde dosya eklemek ve indirmek ücretsizdir.
Lütfen sorunuza örnek bir excel dosyası ekleyiniz.

Not: Tavsiyem bu tür işlerde excel dosyasında hazırladığınız veri sayfasını, word programında posta gönderileri özelliğiyle kullanmanız daha pratik olacaktır.

Sayın @GÜLCAN İNCİ forumumuza hoşgeldiniz.
Soru-Cevap bölümümüzde dosya eklemek ve indirmek ücretsizdir.
Lütfen sorunuza örnek bir excel dosyası ekleyiniz.

Not: Tavsiyem bu tür işlerde excel dosyasında hazırladığınız veri sayfasını, word programında posta gönderileri özelliğiyle kullanmanız daha pratik olacaktır.
Merhaba, hoş buldum. Öncelikle böyle bir forum oluşturduğunuz için çok teşekkürle. Dosyayı şimdi ekledim. Word programında posta gönderileri özelliğiyle nasıl yapacağım hiç denemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

Bu dosya ile başka şansınız olmaz.
Adı Soyadına göre getirilir ama orada aynı isimden iki kişi olduğu zaman sistem çöp olur.

Bir de bu dosyada aynı kişiye ait birden fazla satır olacaksa işin içine çok daha farklı işler girer. Bunların hepsi yapılabilir ama bildiğiniz sıfırdan iş demektir, benim için vakit anlamında ne yazık ki çok mümkün değil.

Müsait olan yönetici arkadaşlarımız destek olabilirler umarım.

ExcelDepo.Com isimli sitemizde bolca Yıllık İzin Örnekleri mevcut, incelemenizi öneririm.

Peki şimdi şöyle bir yöntem düşündüm, bu veri oluşturduğum personel listesine yeni bir sütun açıp sayı başlığı altında 1 2 3 diye yazsam kaç personel varsa, örneğin 400 personel var, tabloya kısmında yazdırırken görünmeyecek bir hücreye sırasıyla 1 yazıp veri çektiğinde yazdırsam sonra 2 , 3 sicili ezbere bilmiyorum ama belirlediğim sayıyı biliyor olacağım bu işimi kolaylaştırabilir sanki.

Gülcan hanım çok muhtemel meslektaşız.
Bu izin takip ya da form yazdırma için çalışanlarınızın benzersiz olarak kayıtlı olan bir verisinden arama yaptırmanız lazım. Bu da ya sicil numarasıdır ya da TC Kimlik....
Diğer türlü işler sıkıntıya düşürür.
Sicil ya da TC Kimlik ile çok haklı olarak arama ya da kayıt yaparken zorlanırsınız.
Bunun içinde kişilerin bilgisini bulabilmek için makro ile arama yaptıracak bir husus gerek.

Dediklerim üzerinde uğraş gerektirecek hususlar.

Yıllık İzin Takip Çizelgesi | Excel İndir linkindeki örnek sizin dosyanıza benzer nitelikte sanırım.

Merhaba, hoş buldum. Öncelikle böyle bir forum oluşturduğunuz için çok teşekkürle. Dosyayı şimdi ekledim. Word programında posta gönderileri özelliğiyle nasıl yapacağım hiç denemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Ekli klasörü indirin.
Word dosyasını veri dosyasının olduğu klasöre çıkartıp açın.
Gelen uyarıya evet diyin.
Dosya bulunamadığına dair uyarı gelecek.
Tamam diyin.
Açılan pencereye veri dosyanızın tam konumunu yazın (dosya adıyla birlikte)
Veya sürekli tamam diyerek geçin, ta ki veri kaynağı bul penceresi çıkana kadar.
Sonra da burada veri dosyanızı bulup açın.
Yukarıda posta gönderisi kısmına girin.
Sonuçların izlenmesine tıklayın.
Alıcı bul kısmından istediğiniz personeli bulabilirsiniz. Veya oklar yardımıyla.
Excel dosyanızdaki herkesin çıktısını almak isterseniz; bitir ve birleştirden belgeleri yazdır diyebilirsiniz. Veya sayfa aralığı (bu da veri sayfanızda personel sıra noya denk gelir) seçebilirsiniz.
Benim tavsiyem bu işlem için kullanacağınız veri dosyasına sadece yazdıracağınız kişileri ekleyin.
Gerektikçe tabloyu güncellersiniz. Böylece arama yapmadan tüm listeyi bir kerede çıkartabilirsiniz.

Umarım anlatabilmişimdir.

Ekli dosyalar

İlyas bey merhaba, sadece şu kısmı anlamadım tam olarak "Word dosyasını veri dosyasının olduğu klasöre çıkartıp açın " Eke koyduğunuz dosyayı indirdim. .Diğer uygulamalardan veri klasörümü bulup öyle mi açacağım acaba 😀 siz anlatabilmişsinizdir muhakkak da ben anlamadım sanırım.
1608458757289.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
İlyas bey merhaba, sadece şu kısmı anlamadım tam olarak "Word dosyasını veri dosyasının olduğu klasöre çıkartıp açın " Eke koyduğunuz dosyayı indirdim. .Diğer uygulamalardan veri klasörümü bulup öyle mi açacağım acaba 😀 siz anlatabilmişsinizdir muhakkak da ben anlamadım sanırım.
1608458757289.webp
Önce dosyaları winrar programıyla arşiv klasöründen çıkarın.
Aslında dosyayı istediğiniz yere çıkartabilirsiniz. Daha sonra word dosyasını açın. Herşeye tamam diyip geçin. Ta ki size veri dosyasını bul penceresi çıkana kadar. O pencere açılınca veri dosyanızı oradan bulun ve tamam diyin.
Gerisi diğer tarafta anlattığım gibi.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...