B

Çözüldü Excel VBA ile Outlooktan Email Gönderme

Believing

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayın Forumdaş Arkadaşlar,

Ekteki çalışma ile farklı veritabanından aldığım veriler "DATABASE" isimli sayfada bulunmaktadır.
"DATABASE" isimli sayfanın "G" sütununa göre filtreleyerek "DOGUM_GUNU_LISTESI" isimli sayfada doğum günü olanların listesini oluşturuyorum.
"EMAIL_KARTI" isimli sayfanın "A1" hücresinde mesaj olarak gönderilecek "KUTLAMA_KARTI" isimli ".gif" formatında düzenlenmiş görsel bulunmaktadır.
"MAIN_PAGE" isimli sayfada ise e-mail iletisi için gerekli diğer bilgiler bulunmaktadır.
Bu bilgiler ile ekteki örnekteki gibi e-mail iletisini, metin gövdesini kutlama mesajı metni ile birlikte oluşturuyorum.
Yapmak istediğim ama sonuç alamadığım kısım aşağıdaki gibidir.
  • "DOGUM_GUNU_LISTESI" sayfanın "B" sütunundaki isimleri dikkate alarak, bu alandaki kişi sayısı kadar kişiye özel e-mail iletisi oluşturulacaktır.
  • Yeni iletini "Body" kısmındaki kutlama mesajının altına, "EMAIL_KARTI" sayfanın "A1" hücresindeki "KUTLAMA_KARTI" isimli ".gif" görsel "Body" kısmına eklenecektir.
  • Eğer mümkünse hazırlanan e-mail iletileri sırası ile otomatik olarak gönderilmelidir.
  • Gönderilen maillere ait "DOGUM_GUNU_LISTESI" sayfanın "A" sutunundaki sicil numaraları, "DATABASE" isimli sayfanın "A" sütunu ile eşleştirilmelidir.
  • Eşleşen verilere ait satırların "O" sütunundaki hücresine "Gönderildi" ifadesi yazdırılmalıdır.
Sonuç alamadığım bu konu hakkında değerli yardımlarınızı rica ederim.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

Sayın ExcelDepo,

Sizin gönderdiğini e-postalar bana istediğim şekli ile ulaştı.
Ancak dosyayı masaüstüne indirdim ve çalıştırdığımda aşağıdaki görseldeki hata göstermektedir.

VBA_HATA.webp

Günaydın,

Ben sorunsuz bir şekilde -sizin de teyit ettiğiniz üzere- gönderim yaptım.
Hata satırı nedir, onu yazar mısınız?
Akşam fırsat bulur incelemeye çalışırım.

İyi çalışmalar,

Sayın ExcelDepo,

On Error Resume Next

şeklinde yaptığım bir ekleme ile sorunsuz olarak çalışmıştır.
Ellerinize ve emeğinize sağlık.
ALLAH sizlerden, sevdiklerinizden ve sebep olanlardan razı olsun.
Hakkınız helal ediniz lütfen.

Saygılarıma.

@Believing,

On Error Resume Next doğru kullanılmazsa, olası hataları engelleyen bir tercihtir. Bazen, hatalar verilerin doğru gelmediğini görmek, doğru sonuca ulaşmak için önemlidir.

Ancak, siz "işim çözüldü" diyorsanız; benim için sorun yok.

Sizlerden de Allah razı olsun, iyi çalışmalar.