K

Çözüldü Excel Formülleri ile İşgünü Tespiti Yapma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Örneği ekte bulunan tabloda E10 hücresinde tarih baz alınarak B16 hücresinden 1 ay sonrası başlayarak günün iş günü olacak şekilde birer ay artışla
E11 hücresindeki sayı kadar satırda olacak şekilde tarih belirlemesine ihtiyacım var. Yardımcı olacak form üyelerine şimdiden teşekkür ederim.

E10 hücresindeki tarihin;
a) Günü; örnekte ayın 9'u hafta içi gün olmak ve tatil günü olmamak kaydıyla 9 değilse 9'u takip eden ilk işgünü olması gerekecek.
b) Ay E10 tarihindeki ayın 1 ay sonrası B16 hücresinden başlayarak 1'er ay devamla olacak
c) Yıl E10 ay ve yıl başlangıca göre B16 hücresinin ay ve yıl kontrolü olarak yıl artışı olacak. B20 hücresinde olduğu gibi yıl değişmiş olacak.

Ekli dosyalar

Çözüm
İş Günü denilince, resmi tatil ve dini bayramlar da söz konusudur diye düşünüyorum.
Ekteki dosyada, tatillere yönelik bir sayfa eklendi ve tatillerin tarihleri listelendi. Ayrıca Cumartesi - Pazar günleri İş Günü olarak değerlendirilmeyeceğini varsayarak dosya hazırlandı. (Not: dosya .xls uzantılı olduğu için 2003 versiyona göre formüle edildi)

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Formül F4 hücresinde
C2 : Tarih yazmakta C3 : Ay yazmakta ve E4 de ise gelecek ayların sıra no su yazmakta
Örnek belgenizdeki tarihlerin bir kısmı olması gereken tarihler değil (örneğin 32'nci satırdaki 10.01.2020, 34'üncü satırdaki 10.03.2020 gibi)
Formül önce ilgili tarihi (tespit eder, ardından bu tarih haftasonu Cumartesi ise 2, Pazar ise 1 ekler)
Kod:
(1 satır)

İş Günü denilince, resmi tatil ve dini bayramlar da söz konusudur diye düşünüyorum.
Ekteki dosyada, tatillere yönelik bir sayfa eklendi ve tatillerin tarihleri listelendi. Ayrıca Cumartesi - Pazar günleri İş Günü olarak değerlendirilmeyeceğini varsayarak dosya hazırlandı. (Not: dosya .xls uzantılı olduğu için 2003 versiyona göre formüle edildi)

Kod:
(1 satır)

Formül F4 hücresinde
C2 : Tarih yazmakta C3 : Ay yazmakta ve E4 de ise gelecek ayların sıra no su yazmakta

Ekli dosyalar

Çözüm
Sayın Ömer Baran üstadım ve Sayın #52779 çok teşekkür ederim.
Ömer Baran üstadımın tatil günlerini formülü yenileyerek ekleyecektir.
Sayın #52779 formüldeki GÜN($C$2)-1) alandaki -1 in işlevi nasıl olmaktadır?

Tarz olarak, soru soran üyelerin örnek belgelerine en az müdahaleyi tercih ediyorum.
Örnek belgede haftasonu dışındaki tatil günlerine yönelik bir alan/liste olmadığından onu yoksaydım.
Milli Bayramlar formüle edilse bile. Dini Bayramlar için bir liste oluşturulması zaten gerekecektir,

Sayın Ömer Baran üstadım ve Sayın #52779 çok teşekkür ederim.
Ömer Baran üstadımın tatil günlerini formülü yenileyerek ekleyecektir.
Sayın #52779 formüldeki GÜN($C$2)-1) alandaki -1 in işlevi nasıl olmaktadır?
GÜN($C$2)-1) : seçilen tarihin gününden bir önceki gün. Böylelikle seçilecek tarihe göre gelecek aylar için aylık dönemin en son günü buluyoruz.
Örnek : seçilen tarih 10.09.2019 olsun. Bir aylık dönem için 10.09.2019 - 09.10.2019 diyebiliriz. 10 olan gün sayısına göre gelecek ayın 09 olan gün sayısını bulmak