nasyarx

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamlar,
"Veri" sayfasından değer değiştirme düğmesi ile her seferinden 4 adet ismi listede belirli hücrelere getirmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Ekli dosyalar

Çözüm
Yapılanlar
1 - veri sayfası Adı soyadı kolonuna göre son dolu satır bulunarak k Ad tanımlaması ile tanımlandı
2 - Dinamik alanlar tanımlandı
Adı Soyadı için Ad Ad tanımlamasıyla
TC No için TC Ad tanımlamasıyla
TYP konusu için TYPK Ad Tanımlamasıyla
3 - Form sayfası W3 : W25 alanına, Alfabetik Sıralı ve Benzersiz olarak Veri Sayfasında yazılan TYP konularının bir listesi formülle yapıldı.
4 - Liste, dinamik olarak List Ad tanımlamasıyla tanımlanıp, L9 hücresinde açılır listeye referans verildi.

Not : Ad tanımlamaları için Bk. Formüller >>> Ad Yöneticisi

5 - Değer değiştirici için En Büyük değer, veri sayfasındaki TYP Konusu kolonunda, L9 hücresindeki açılır listeden seçilen konu...
Formülle çözüm derseniz,
Sanıyorum, istenilen resimdeki gibidir...

00022.webp

Ekli dosyalar

Elinize emeğinize sağlık. son dolu satır kadara kadar gösterim yapmak mümkün mü? 10 değeri yerine.
Makro ile mümkün. Benim makro bilgim çok kısıtlı.
Ben deneyeceğim. Ama çok daha güzel yanıtlar, makro üstatları tarafından gelebilir.

Son dolu satır dediğinize göre, veri sayfasındaki alanlar da dinamik olacaklar.

Soruyu netleştirmek açısından sorularım.
Selamlar,
"Veri" sayfasından değer değiştirme düğmesi ile her seferinden 4 adet ismi listede belirli hücrelere getirmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler
1 - Her seferinde ibaresinden yola çıkarak, kriter kullanmadan 4 adet ismi sırasıyla getirmeye çalışmıştım.
Kriter kullanılacak mı?
a - Başlangıç ve Bitiş Tarihleri arasında olup da
b - TYP Konusu AYNI olanlar
gibi mi isimler yazılacak....
Yoksa kriter olmaksızın ilk cevaptaki gibi mi olacak?

2 - Veri sayfasında, veriler arasında BOŞ hücreler oluyor mu?
Örneğin Bitiş Tarihi BOŞ oluyor mu? Ya da Başlangıç tarihi?
BOŞ satır da olabiliyor mu?

3 - Tarihler hep sayı mıdır? Sayı görünümlü metin vs olabiliyor mu?

Vee...
Dinamik alanlar kullanılacağından,
Ad Tanımlamaları yapmak ve bunları formüllerde/makroda kullanmak olabiliyor mu?

Makro ile mümkün. Benim makro bilgim çok kısıtlı.
Ben deneyeceğim. Ama çok daha güzel yanıtlar, makro üstatları tarafından gelebilir.

Son dolu satır dediğinize göre, veri sayfasındaki alanlar da dinamik olacaklar.

Soruyu netleştirmek açısından sorularım.

1 - Her seferinde ibaresinden yola çıkarak, kriter kullanmadan 4 adet ismi sırasıyla getirmeye çalışmıştım.
Kriter kullanılacak mı?
a - Başlangıç ve Bitiş Tarihleri arasında olup da
b - TYP Konusu AYNI olanlar
gibi mi isimler yazılacak....
Yoksa kriter olmaksızın ilk cevaptaki gibi mi olacak?

2 - Veri sayfasında, veriler arasında BOŞ hücreler oluyor mu?
Örneğin Bitiş Tarihi BOŞ oluyor mu? Ya da Başlangıç tarihi?
BOŞ satır da olabiliyor mu?

3 - Tarihler hep sayı mıdır? Sayı görünümlü metin vs olabiliyor mu?

Vee...
Dinamik alanlar kullanılacağından,
Ad Tanımlamaları yapmak ve bunları formüllerde/makroda kullanmak olabiliyor mu?
Selamlar,
1. Siz yazınca fark ettim. Typ konusuna göre almamız gerekli. Teşekkürler
2. veri sayfasında veriler arasında boş hücre olabiliyor.
3. tarihler hep sayı olarak gelecek.

Tarih aralığı da bir kriter mi?
Eğer bir kriter ise, Veri sayfasında Başlangıç ve Bitiş Tarihlerinde BOŞ hücre oluyorsa değerlendirme nasıl olacak?

TYP olayında, L9 hücresine siz yazıp, veri sayfasındaki eşitliklerine bakılacak diye yorumluyorum... Doğru mudur?

Tarih aralığı da bir kriter mi?
Eğer bir kriter ise, Veri sayfasında Başlangıç ve Bitiş Tarihlerinde BOŞ hücre oluyorsa değerlendirme nasıl olacak?

TYP olayında, L9 hücresine siz yazıp, veri sayfasındaki eşitliklerine bakılacak diye yorumluyorum... Doğru mudur?
Tarih aralığı kriter olmadığı için boşluk sorun olmaz. Kriterimiz typ konusu olacak. L9 ediğiniz gibi elle de yapılabilir Option Button ile de seçebilirim.

OK.
Ben TYP Konusu için Form sayfası W3 : W25 alanına, Alfabetik Sıralı ve Benzersiz olarak Veri Sayfasında yazılan TYP konularının bir listesini yapacağım ve
Form sayfası L9 hücresine de Açılır Liste yapıp seçim sağlanacak...

Tarih bir kriter olmadığından, BOŞ olması, sayı olup olmaması vs.. problem teşkil etmeyecektir.

Yapılanlar
1 - veri sayfası Adı soyadı kolonuna göre son dolu satır bulunarak k Ad tanımlaması ile tanımlandı
3 - Form sayfası W3 : W25 alanına, Alfabetik Sıralı ve Benzersiz olarak Veri Sayfasında yazılan TYP konularının bir listesi formülle yapıldı.
4 - Liste, dinamik olarak List Ad tanımlamasıyla tanımlanıp, L9 hücresinde açılır listeye referans verildi.

5 - Değer değiştirici için En Büyük değer, veri sayfasındaki TYP Konusu kolonunda, L9 hücresindeki açılır listeden seçilen konu ya göre, hesaplatılıp Son Ad Tanımlaması ile tanımlandı. (makroda kullanıldı)

6 - Form sayfasına gelindiğinde ve de L9 hücresinde bir değişiklik olduğunda, makro tetiklenerek Değer değiştiriciye En Büyük değer (Son ad tanımlamasıyla tanımlanan değer) yazdırılmakta.

Form sayfasındaki Kodlar (tabi ki de acemi işidir)
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(19 satır)

7 - Form sayfasındaki sarı hücrelerde formüller değiştirildi ve düzenlendi...
İlk SARI Ad soyad için
Kod:
(1 satır)
ilk Sarı TC No için
Kod:
(1 satır)

Not : Burada $A$14 değer değiştirici ile değiştirilen değerlerin yazdırıldığı Referans Hücresi olmaktadır. Bu hücre makro ile belirlenmiyor. Sizin tarafınızdan belirlenen bir hücre olup formülde kullanılır. Ben A14 hücresi olarak belirledim. Değiştirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

Çözüm
Yapılanlar

5 - Değer değiştirici için En Büyük değer, veri sayfasındaki TYP Konusu kolonunda, L9 hücresindeki açılır listeden seçilen konu ya göre, hesaplatılıp Son Ad Tanımlaması ile tanımlandı. (makroda kullanıldı)

6 - Form sayfasına gelindiğinde ve de L9 hücresinde bir değişiklik olduğunda, makro tetiklenerek Değer değiştiriciye En Büyük değer (Son ad tanımlamasıyla tanımlanan değer) yazdırılmakta.

Form sayfasındaki Kodlar (tabi ki de acemi işidir)
Kod:
(19 satır)

7 - Form sayfasındaki sarı hücrelerde formüller değiştirildi ve düzenlendi...
İlk SARI Ad soyad için
Kod:
(1 satır)
ilk Sarı TC No için
Kod:
(1 satır)

Not : Burada $A$14 değer değiştirici ile değiştirilen değerlerin yazdırıldığı Referans Hücresi olmaktadır. Bu hücre makro ile belirlenmiyor. Sizin tarafınızdan belirlenen bir hücre olup formülde kullanılır. Ben A14 hücresi olarak belirledim. Değiştirebilirsiniz.
Elinize sağlık. Çözümü ayrıca anlattığınız için de Teşekkür ediyorum.

Personel sayısı artınca tablodaki spin button düzensiz çalışıyor.
Nasıl düzensiz?
Yani neler oluyor?

Değer değiştiricideki En Büyük değer, Hem isimlere ve hem de TYP konusuna bağlıdır.
** Veri sayfasında TYP kolonundaki adet / 4 değerlendirilmesi yapılır.
** Form sayfasına gelindiğinde ve de Form sayfasındaki TYP Konusunu değiştirdiğinizde, makro otomatik olarak, EnBüyük Değeri hesaplar ve Değer değiştiriciye atama yapar.

Şimdi ben sorayım...
Veri sayfasında, Ne yaptınız da ne olmadı?
Dosyanızı ekleyin de sonucu bir göreyim derim.

Çünkü bende her şey normal çalışıyor...

Nasıl düzensiz?
Yani neler oluyor?

Değer değiştiricideki En Büyük değer, Hem isimlere ve hem de TYP konusuna bağlıdır.
** Veri sayfasında TYP kolonundaki adet / 4 değerlendirilmesi yapılır.
** Form sayfasına gelindiğinde ve de Form sayfasındaki TYP Konusunu değiştirdiğinizde, makro otomatik olarak, EnBüyük Değeri hesaplar ve Değer değiştiriciye atama yapar.

Şimdi ben sorayım...
Veri sayfasında, Ne yaptınız da ne olmadı?
Dosyanızı ekleyin de sonucu bir göreyim derim.

Çünkü bende her şey normal çalışıyor
Selamlar,
Başta değer girince sorun çıktı liste sıralaması bozuldu. Onu halletim. Fakat typ konusundaki kişi sayısı 4 ve katı olduğunda spin button en sonda boş bir grup gösteriyor. Bu da önemli bir sorun değil. Teşekkürler ilginiz için.

Selamlar,
Selamlar,
Başta değer girince sorun çıktı liste sıralaması bozuldu. Onu halletim. Fakat typ konusundaki kişi sayısı 4 ve katı olduğunda spin button en sonda boş bir grup gösteriyor. Bu da önemli bir sorun değil. Teşekkürler ilginiz için.
"Başta değer girince sorun çıktı liste sıralaması bozuldu"..... Bunu anlamadım.
Ancak,
typ konusundaki kişi sayısı 4 ve katı olduğunda, kısmı doğrudur...
Ben, Spin Buttonda fazla değer olup da Listede BOŞ değer üretmesini sorun olarak görmediğim için o şekilde formüle etmiştim.

O zaman çözüm için,
gerek TYP Konusu yazıp, İsim BOŞ olduğunda ve gerekse TAM değer olarak Spin butona Son değerinin atanması için

Formüller >>> Ad Yöneticisi nde
Son Ad Tanımlamasını seçin.

Formül kutucuğunda

=BÖLÜM(TOPLA.ÇARPIM(--(TYPK=ScmTYP));4)

formülünü göreceksiniz...

Menüdeyken üstteki Düzenle butonuna basın ve formül kısmına

=BÖLÜM(TOPLA.ÇARPIM((Ad<>"")*(TYPK=ScmTYP))-1;4)

formülünü yazın ve Tamam

Formülde,
(Ad<>"") : isimlerin BOŞ olmaması
-1 : Spin butonda, üretilen fazla değerin olmaması işlemlerini yapacaktır.

Selamlar,

"Başta değer girince sorun çıktı liste sıralaması bozuldu"..... Bunu anlamadım.
Ancak,
typ konusundaki kişi sayısı 4 ve katı olduğunda, kısmı doğrudur...
Ben, Spin Buttonda fazla değer olup da Listede BOŞ değer üretmesini sorun olarak görmediğim için o şekilde formüle etmiştim.

O zaman çözüm için,
gerek TYP Konusu yazıp, İsim BOŞ olduğunda ve gerekse TAM değer olarak Spin butona Son değerinin atanması için

Formüller >>> Ad Yöneticisi nde
Son Ad Tanımlamasını seçin.

Formül kutucuğunda

=BÖLÜM(TOPLA.ÇARPIM(--(TYPK=ScmTYP));4)

formülünü göreceksiniz...

Menüdeyken üstteki Düzenle butonuna basın ve formül kısmına

=BÖLÜM(TOPLA.ÇARPIM((Ad<>"")*(TYPK=ScmTYP))-1;4)

formülünü yazın ve Tamam

Formülde,
(Ad<>"") : isimlerin BOŞ olmaması
-1 : Spin butonda, üretilen fazla değerin olmaması işlemlerini yapacaktır.
Sağolun, varolun..Harika bir çalışma oldu