T

Çözüldü Belirli Şarta Bağlı Sıra Numarası Yazdırma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan teyadih
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

teyadih

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar. Ekli dosyada açıkladığım üzere 2 farklı sıra numarasına ihtiyacım var. Yardım eder misiniz?

Ekli dosyalar

Merhaba @teyadih formüllü çözüm istediğiniz için H sütunu yardımcı sütun olarak kullanıldı. İsteğe göre başka sütunda kullanabilirsiniz. Dosyanız ektedir.

Yardımcı Sütun için;
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Genel S.No için;
Kod:
(1 satır)

1 S.No için yazıp sağa ve aşağı sürükleyiniz.
Kod:
(1 satır)

Ekli dosyalar

Selamlar,
Şahsi fikrim olarak, Bu gibi durumlarda yardımcı sütun kullanmak her zaman en ideal çözümdür.
Sn @Mehmet23 tarafından önerilen çözümü tercih etmenizi öneririm...

Ekli dosyada ise, yardımcı sütun kullanılmadan, hem uzun ve hem de Dizi formüllerle çözüm örneği mevcuttur...

Not : 1/a, 4/c.... gibi durumlarda, harfler değerlendirmeye alındı... Ancak, a, b, c, d, e, f... gibi ya da A, B, C, D, E, F.... gibi Amerikan Alfabesindeki harfler kullanılmalıdır. Türkçe karakterler kullanmayın, değerlendirilemez...

Not : Excel365 i seviyorum ben...Bu gibi durumlarda, Excel365 ile kolayca çözüme gidilebiliyor...

Ekleme : 09.02.2022 01:20
Dosya değiştirildi.... Excel365 sözünü ettiğimden dolayı, dosyaya Excel365 çözümleri ilave edildi...

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Teşekkür ederim sayın Mehmet23 örnek dosyanızı inceledim. F sütununda
1 olan için EĞER(SOLDAN($H4;1)=SOLDAN(J$3;1);ÇOKEĞERSAY($H$4:$H$4700;"<"&$H4;$H$4:$H$4700;"<"&SOLDAN(J$3;1)*10^7-1;$H$4:$H$4700;">"&SOLDAN(J$3;1)*10^6)+1;"")

2 olan için EĞER(SOLDAN($H4;1)=SOLDAN(K$3;1);ÇOKEĞERSAY($H$4:$H$4700;"<"&$H4;$H$4:$H$4700;"<"&SOLDAN(K$3;1)*10^7-1;$H$4:$H$4700;">"&SOLDAN(K$3;1)*10^6)+1;"")

4 olan için EĞER(SOLDAN($H4;1)=SOLDAN(L$3;1);ÇOKEĞERSAY($H$4:$H$4700;"<"&$H4;$H$4:$H$4700;"<"&SOLDAN(L$3;1)*10^7-1;$H$4:$H$4700;">"&SOLDAN(L$3;1)*10^6)+1;"") formüllerde bulunduğu sütün adı dışında bir fark yok. Neye göre 1'i 2'yi 4'ü alıyor. Mesela ben 3'ü nasıl alacağım çözemedim bir türlü.

Merhaba @teyadih J3 te 1 S no.... K3 te 2 S No... L3 te 4 S no yazıldığı için M3 yada K3 yada L3 3 S no gibi sütun başlığı atarsanız 3 ü de alır direk..
Çünkü Formüllerde SOLDAN(J$3;1) kısımları J3 hücresindeki ilk rakamı alıyor.

Sayın 52779 sizin formülde tamam. Ancak örnek dosyada da belirtiğim üzere bilgilerini başka çalışma kitabından formülle aldığım asıl dosyama uyguladığımda sonucu vermiyor maalesef.

Ekli dosyalar

Mehmet bey formülle alınan asıl dosyama uyguladığımda sadece genel s.no sütununda yanlış verdi boş satırlara da sıra numarası verdiği için. Uğraştım ama çözemedim. Bakabilir misiniz size zahmet

Ekli dosyalar

Sayın 52779 sizin formülde tamam. Ancak örnek dosyada da belirtiğim üzere bilgilerini başka çalışma kitabından formülle aldığım asıl dosyama uyguladığımda sonucu vermiyor maalesef.
Sn @teyadih
Selamlar,
Dosyada Formülle ("") geldiğinden dolayı, Metin işlevlerinde HATA vermekte... Formülde şekil değişikliği ile (başlangıçtaki BOŞ olmama koşulunu EĞERHATA(formül;"") şeklinde değiştirerek) elde edilen DİZİ formüllü çözüm ektedir.

Not : Dosyada, DİZİ Formülünde kullanılan yöntemin Yardımcı kolona yazılarak standart Normal formüllerle çözümünü de ekledim... Bu çözümü de incelersiniz...(Silebilirsiniz de..)

Ekli dosyalar