A

Çözüldü B12 Boşsa koşulu karşılamıyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
1 NOLU Kod B12 Doluysa olduğu gibi kalaçak B12 boşsa 2 nolu kod gibi işlem yapacak şekilde düzenlenebilir mi

1- nolu kod
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(10 satır)

2- nolu kod

Kod:
(6 satır)

For...Next döngüsünü aşağıdaki gibi kurarak dener misiniz?

VBA:
(9 satır)

.
Merhaba sayın BARAN
Dün düzenlediğiniz bu kod B12 doluysa soldan ve sağdan 2. karakterin arasına B 12 değerini koyuyor
Biz bunu kaçıncı karakterden sonra koyması gerektiğini sabit değilde değişken yapabilir miyiz belki kızacaksınız bana ama her şey bir anda aklıma gelmiyor affedersiniz

AFlık bir mevzu yok.
Elbette, makro kodlarla yapılabilecekleri gördükçe yeni fikirler, ilave düzenleme istekleri gelecektir.
Cevap yazarken, kodun ne işlem yaptığıyla hiç ilgilenmedim.
Yaptığım şey döngü ve koşulu düzenlemekten ibaret idi.

Kulandığınız kodların içinde olduğu, mümkünse çok büyük veri yığını içermeyecek şekilde,
gerçek belgenizin özel bilgi içermeyen bir kopyasını ekleyip, olması gereken durumu örneklendirirseniz çözüme ulaşmak kolaylaşır.

.

Merhaba sayın BARAN
Dün düzenlediğiniz kod sayfa 1 de sipariş hazırla butonu ile çalışıyor B12 doluysa 12 Satırdaki değerlerin soldan ve sağdan 2. karakterin arasına B 12 değerini koyuyor sayfa 2 de A Sütununda sıralıyor

Biz bunu kaçıncı karakterden sonra koyması gerektiğini sabit değilde değişken yapabilir miyiz

Melasa B13 de kaçıncı karakterden sonra B12 değerini eklemesini söyleye bilir miyiz

B12 boşsa olduğu gibi kalacak sayfa 2 A sütunda sıralayacak doğrusu o

Ekli dosyalar

Anladığm kadarıyla aşağıdaki iki kod satırında;
kırmızı renklendirdiğim sayıların, sayfadaki bir hücreden alınıp alınmayacağını soruyorsunuz.

Eğer istediğiniz bu ise; 2 sayılarının yerine; S1.Range("A1") veya S1.[K10] gibi sayfa ve hücre adresini vererek
başka SAYISAL veriyi kullanmanız mümkündür.

VBA:
(2 satır)

.

Anladığm kadarıyla aşağıdaki iki kod satırında;
kırmızı renklendirdiğim sayıların, sayfadaki bir hücreden alınıp alınmayacağını soruyorsunuz.

Eğer istediğiniz bu ise; 2 sayılarının yerine; S1.Range("A1") veya S1.[K10] gibi sayfa ve hücre adresini vererek
başka SAYISAL veriyi kullanmanız mümkündür.

VBA:
(2 satır)

.
Sayın BARAN merhaba
her iki değerinde hücreden aldırma doğru istediğim tam bu lakin

12 nolu satırdaki değerlerin bir standardı yok 3 karakter 4 karakter 5 karakter olan var
SEÇENEK BİR XXS 30 XS 30, S 30, M 30, L 30, XL 30 böyle bir seçenekte son iki karekter sıtandar olduğu için Right son iki karekterden önce B12 değerini koy diyorum koyuyor fakat solda kalanları getirmiyor Left den komut vermiyorum sıdandardı yok klanların hepsini getirmesi lazım
1589994475507.webp

1589994475507.webp
SECEMEK İKİ 23 XSS, 24 XS , 25 S, 26 M 27 L, 28 XL, 29 XXL böyle bir seçenekte İLK iki karekter sıtandar olduğu için Left İLK iki karekterden sonra B12 değerini koy diyorum koyuyor fakat sağda kalanları getirmiyor Right dan komut vermiyorum sıdandartı yok klanların hepsini getirmesi lazım
1589995587092.webp

yani _ B12 Komutunu sağdan iki karakterden önce koy dersem solda kalanların hepsini getirmesi B12 değerinin önüne getirmesi lazım
_B12 Komutunu soldan iki karekterden sonra koy dersem sağda kalanların hepsini B12 değerinin arkasına getirmesi lazım

Moderatörün son düzenlenenleri:
İnanın, yapılmak istenileni anlamadım.

Eklenecek verilerin bir listesi mi vardır?
B12'nin sağına ve soluna birşeyler eklemek istiyorsanız birşeyler elbette yapılabilir.
AccuMark Explorer sayfası A sütunundaki verilerin bir anlamı/işlevi var sanırım ama malum belge sizin,
işlemi siz biliyorsunuz.

Kaç karakter mevzuunu bırakıp, nihai olarak varmak istediğinizi tarif edin bence.

.

Sayın BARAN merhaba
her iki değerinde hücreden aldırma doğru istediğim tam bu lakin

12 nolu satırdaki değerlerin bir standardı yok 3 karakter 4 karakter 5 karakter olan var
SEÇENEK BİR XXS 30 XS 30, S 30, M 30, L 30, XL 30 böyle bir seçenekte son iki karekter sıtandar olduğu için Right son iki karekterden önce B12 değerini koy diyorum koyuyor fakat solda kalanları getirmiyor Left den komut vermiyorum sıdandardı yok klanların hepsini getirmesi lazım

1589994475507.webp
SECEMEK İKİ 23 XSS, 24 XS , 25 S, 26 M 27 L, 28 XL, 29 XXL böyle bir seçenekte İLK iki karekter sıtandar olduğu için Left İLK iki karekterden sonra B12 değerini koy diyorum koyuyor fakat sağda kalanları getirmiyor Right dan komut vermiyorum sıdandartı yok klanların hepsini getirmesi lazım
1589995587092.webp

yani _ B12 Komutunu sağdan iki karakterden önce koy dersem solda kalanların hepsini getirmesi B12 değerinin önüne getirmesi lazım
_B12 Komutunu soldan iki karekterden sonra koy dersem sağda kalanların hepsini B12 değerinin arkasına getirmesi lazım
Merhaba Sayın BARAN
Kod 12 nolu satırdaki verilerin arasına B12 hücresindeki değeri (x) koyuyor

12 nolu satıra günde yaklaşık 100 üstünde siparişe ait farlı beden giriyorum günlük yaklaşık 100 seçenek demek bu
aynı anda girilen değerlerin bazıları 3 haneli bazıları 4 haneli bazıları 5 haneli olabiliyor ama mutlaka ya son iki hanesi yada ilk iki hanesi aynı olabiliyor

İşte burada araya B12 yi sağdan mı soldan mı ekleteceğiz karar veriyorum

XXS 30 XS 30, S 30, M 30, L 30, XL 30
aynı olan karakterler sonda ise sağdan iki karakterlerden önce B12 ekle diyorum 30 lardan önce B12 ekliyor
soldal kalan xxs xs s m l xl getirmiyor

hatalı olan
1589994475507.png

olması gereken
xxs x 30
xs x 30
s x 30
m x 30
l x 30
xl x 30

Günaydın Sayın BARAN
çözülemeyeceğinden değil ifade edemediğimden dolayı anlaşılmadığını düşünerek son önerinizi uyguladığım dosya ektedir
sizden ricam b12 yi soldan ekle b12 yi sağdan ekle seçenekleri değiştirip butonu çalıştırdığınızda sayfa 2 A da oluşan verileri gözlemlemeniz

sağdan ekleyince eklenen x İfadesinin sol tarafı boş kalıyor
Soldan ekleyince eklenen x ifadesinin sağ tarafı boş kalıyor sorun bu

Ekli dosyalar

Kusura bakmayın Akif Bey.
İsteğinizin ne olduğunu hakikaten tam olarak anlamış değilim.
Şu olmuyor, bu gelmiyor değil de, mevcut kod ve kodun yaptığı işlemi bir kenara bırakıp, olması gerekeni tarif etseniz keşke.

Hangi durumda neyin olması gerekiyor onu anlamış değilim.
Hücreye yazdığınız sağdan/soldan alınacak karakter sayılarının yerine örneğin;
bir kısmı alınacak olan verinin KARAKTER SAYISI, ya da bu verinin tümünün SAYI ya da HARF olması, verinin hem SAYI hem HARF içermesi
gibi bir ÖLÇÜT varsa onu mu belirtseniz acaba?

.

Kusura bakmayın Akif Bey.
İsteğinizin ne olduğunu hakikaten tam olarak anlamış değilim.
Şu olmuyor, bu gelmiyor değil de, mevcut kod ve kodun yaptığı işlemi bir kenara bırakıp, olması gerekeni tarif etseniz keşke.

Hangi durumda neyin olması gerekiyor onu anlamış değilim.
Hücreye yazdığınız sağdan/soldan alınacak karakter sayılarının yerine örneğin;
bir kısmı alınacak olan verinin KARAKTER SAYISI, ya da bu verinin tümünün SAYI ya da HARF olması, verinin hem SAYI hem HARF içermesi
gibi bir ÖLÇÜT varsa onu mu belirtseniz acaba?

.
Merhaba Sayın BARAN
yapılmak istenen B12 hücresindeki değeri 12 nolu satırdaki değerlerin arasına soldan hane sayarak mı yoksa sağdan hane sayarak mı araya ekleyecek mevzusu idi
boş verin aynı konu üzerinde çok fazla vaktinizi aldım başka bir şekilde bakı caz bir çaresine yinede çok ama çok teşekkür ederim
1590065727177.webp

Kuralı/kuralları yazmıyorsunuz.
Soldan/sağdan karakter sayısını değiştirebilir miyiz/hücreden alabilir miyiz dediniz ve onun cevabını verdim ve uyguladınız.
Bu SAYI değişken olmalı diyorsunuz ama neye göre değişeceğini, bu sayının/sayıların nasıl tespit edileceğine dair bir şey yazmıyorsunuz.

El attığım bir mevzunun yarım kalmasını pek hazzetmiyorum doğrusu.
Kuralı/kuralları belirtirseniz çözüm için destek olacağımı bilmenizi isterim.

.

Kuralı/kuralları yazmıyorsunuz.
Soldan/sağdan karakter sayısını değiştirebilir miyiz/hücreden alabilir miyiz dediniz ve onun cevabını verdim ve uyguladınız.
Bu SAYI değişken olmalı diyorsunuz ama neye göre değişeceğini, bu sayının/sayıların nasıl tespit edileceğine dair bir şey yazmıyorsunuz.

El attığım bir mevzunun yarım kalmasını pek hazzetmiyorum doğrusu.
Kuralı/kuralları belirtirseniz çözüm için destek olacağımı bilmenizi isterim.

.
Sizide anlıyorum Sayın BARAN
Derdimi anlatamayınca bende size karşı mahcup oluyorum son düzenlediniz kodla ilerliyorum kısmen işimi görüyor

yapılmak istenen B12 doluysa B12 hücresindeki değeri 12 nolu satırdaki değerlerin arasına soldan hane sayarak mı yoksa sağdan hane sayarak mı araya ekleyecek

sağdan 2 hane saydırarak ekletir sem solda kalan haneleri getirmiyor soldan 2 hane saydırarak ekletir semde sağda kalan haneleri getirmiyor
aynı anda hem sağsan hane say hem soldan hane say B12 Ekle diyemiyorum

Son eklediğim dosyadaki sonuç
Olmsı gereken sağdan 2 hane sayarak ekle dediğimde oluşan soldan 2 hane sayarak ekle dediğim dede tam tersini yapıyor
1590068392924.webp
1590068504621.webp

Kod:
(11 satır)

Aynı veriler üzerinden, AccuMark Explorer sayfasında oluşan her verinin yanındaki hücreye
olması gerekeni elle yazarak ekran görüntüsünü iletir misiniz?
son eklediğim dosyada 3 koşul da oluşacak görseller
Sayın BARAN

Ekli dosyalar

• ScreenHunter_31 May. 21 17.27.webp
    ScreenHunter_31 May. 21 17.27.webp
    7.8 KB · Görüntüleme: 5
  • ScreenHunter_32 May. 21 17.40.webp
    ScreenHunter_32 May. 21 17.40.webp
    8 KB · Görüntüleme: 5
  • ScreenHunter_33 May. 21 17.45.webp
    ScreenHunter_33 May. 21 17.45.webp
    8 KB · Görüntüleme: 5
son eklediğim dosyada 3 koşul da oluşacak görseller
Sayın BARAN
Merhaba Sayın BARAN
En son ekran görüntüsü istemiştiniz bir çözüm üretebiliyor muyuz bir çözümü yoksa formül seçeneğine dönmek zorundayım
düzenlediğiniz var olan kod 12 nolu satırdaki tüm hücrelerin hane sayısı her zaman eşit olsaydı muhteşem bir seçenek ti ama maalesef her hücredeki hane sayısı farlı oluyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...