I

Çözüldü Aynı Sayfadan Kullanıcının Belirlediği Kadar Kopyalama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ikayserili

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba

Ekte bulunan bir excel dosyamız var. Bu excel dosyasında hazırlanmış 1 sayfalık hesaplama bölümü bazen oluyorki aynı hesaplamadan birden fazla yapmak gerekiyor. Kullanıcıya sormak şartıyla, bu sayfamızı aynı excel içerisinde alt alta mı olur ? yan yana mı olur bilmiyorum otomatik olarak çovaltmak mümkün müdür ? Tüm hesaplamalar bitince daha önce yardımcı oluduğunuz otomatik PDF yapmayı uygulamasını yapacağım. böylece tüm hesaplarım tek bir PDF'de olacak.

Ekli dosyalar

Örnek belgelerde parola isteyen sayfa veya çalışma kitabı koruması
veya VBA kısmında parola koruması olmamasına özen gösteriniz.

Böyle bir örnek belgede nasıl destek olunabilir ki?
Ayrıca "aynı hesaplamadan birden fazla yapmak" derken neyi kastettiğinizi tahmin etmek güç.

Bence belirtilen parola korumalarını kadırıp, birden fazla hesaplama olması durumunu örneklendirerek
yeni bir örnek belge yüklerseniz iyi olur.

.

Merhaba Ömer Hocam

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Yapmayı planladığım şey'i inşallah aktarabilmişimdir. ve yine yapmayı planladığım şey'in inşallah yapılabilirliği vardır diye umuyorum. Malum Excel'i ben hazırlamadığım için, şifrelerini kırmak zorunda kaldım. iyi günler. iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

Yapmak istediğinizi anlayamadım.

Amaç, DfDs3 sayfasındaki açılır kutulardan seçim değiştirip,
her değişime göre oluşan değerleri mi almak istiyorsunuz, yan yana kopyalamak yerine
sayfanın bütün olarak kopyasını mı almak istiyorsunuz bilemedim.
3 hesaplama ne demek, bu üçünün farkı nedir?

Yoksa DfDs3 sayfasındaki açılır listedeki seçimlerin, ANASAYFA üzerinden yönetilmesi midir isteğiniz?
Ya da bu 3 açılır kutu dışındaki bazı hücre değerlerini ANASAYFA üzerindeki işlemler üzerinden değiştirebilmek mi istiyorsunuz.
Tamam diyelim isteğinizi anladım ve konuyu çözdük, bu üç hesaplama sonuçlarını (belli bir hücredeki/belli hücrelerdeki) başka yerde mi kullanmak istiyorsunuz? vs, vs

Açıklamaya ihtiyaç var.

Ana sayfada kullanıcının belirlediği değere göre (mesela hücre içerisine yazdığı değer kadar)
DfDs3 sayfasında olan 1 adet sayfanın çovaltılmasını planlıyorum.
DfDs3 sayfasında 1 adet hesaplama sayfası bulunmaktadır. Bazen yeri geliyor aynı sayfadan 5-6 adet daha yapmak gerekiyor.
Bu sayı (5-6 sabit bir sayı değil) projeden projeye değişmektedir.
Sorularnızı cevaplamaya çalışıyım:
Aynı sayfadan yan yana veya alt alta kopyalamak istiyorum. aynı hesaplamadan birden fazla yapmak istiyorum.
DfDs3 sayfasının aynı bölüm içerisinde bire bir kopyasını yanına eklemek istiyorum.
3 sayısı örnektir. değişken bir sayıdır.
DfDs3 sayfasındaki değerin ana sayfaya iletilmesini istemiyorum.
açılır kutular o sayfaya ait olacak. ana sayfadan irtibat alsa da olur. Çünkü 2 adedi ana sayfada aynı değerleri içeriyor. (buz yükü ve 3AWG swallow yazan)
başka yerde kullanmayacağım Ömer hocam. hesaplama bitince DfDs3 sayfasını komple tek bir PDF yapacağım. PDF konusunda daha önce yardımcı olmuştunuz. Onu çözerim.

Not: Ömer Hocam, 1ci mesajımda ekte eklediğim Excel'i farklı kaydet tıklayıp "Makro İçerebilen Excel Çalışma Kitabı" na çevirince formül'de bozulma oluyor. Bazı sayfalara ulaşamıyor mu anlayamadım. Bu paylaştığım Excel'i ben hazırlamadığım için sorunun kaynağını da bilemedim şimdi. İnşallah sorumu aktarabilmişimdir.

Yardımcı olmak istediğiniz için teşekkür ederim. iyi günler. iyi çalışmalar.

İlk eklediğiniz belgede;
-- GİZLİ sayfalar mevcut (DHD-Serbest, DegisikHallerDenklemi, DfDs2, DfDs4, DfDs5)
-- KTF (Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon) kodları (tmin, tmax, ADf, ADs, tn, Get_Tn, Get_K, fn, sina, Tn5, MaxSehimTn, MaxSehimPn)
-- AD TANIMLAMALARI var (herhangi bir sayfadayken F3 >> LİSTE YAPIŞTIR yolunu izleyerek bunları görebilirsiniz)

Hesaplamanın ne yaptığını, amacınını ne olduğunu. değişkenlerinin neler olduğunu vs. bilemiyorum.
Ayrıca, aynı sayfada yanyana kopyalamak yerine bütün olarak ve istediğiniz adette
DfDs3, DfDs3 (2), DfDs3 (3) .... gibi sayfanın bütün olarak kopyasını neden oluşturmuyorsunuz?
Tabi kopya adeti kullanıcıya sorularak belirlenebilir.
İsteğinizi anlayalım yeterki, mesele yok.

1614854549286.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ömer Hocam
Daha önce hazırladığım Excel tabloma bu sayfayı entegre etmeyi planlıyorum. Bunu ekledikten sonra Ana sayfada veri girişine bağlı olarak, Bu sayfa sayısını Excel otomatik olarak artırsın ve hesaplamayı kendisi yapsın diye düşünmüştüm. Eğer planladığım şey mümkün değilse, son mesajınızdaki önerinizi şimdi denedim kullanıcı manuel olarak kendisi yapacak. Ben kullanıcının insiyatifine bırakmadan (hata yapmaması için) otomatik olarak Excel'e yaptırabilirmiyim diye düşünerek sordum.

Sayın @ikayserili .
İstediğiniz işlemle ilgili mesafe alabildiniz mi bilemiyorum.
Kopyalama işini de şöyle yapabilirsiniz. Sizin belirleyeceğiniz şey koddaki adet bilgisi.
Kodda BRN isimli sayfanın 5 adet kopyası oluşturuluyor.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(4 satır)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...