Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Epakambalaj

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2010
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Hayırlı akşamlar hocalarım

Aşağıdaki kodları aynı sayfaya nasıl ekleyebiliriz?
Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

Örnek belgenizde veri/başlık vs olmadığından yapılan/yapılmak istenilenin ne olduğu konusunda bir fikir oluşmuyor.
Örneğin kodlardan birine bakıyorum; I, Q, Y .... sütununa bir veri yazıldığında,
bu değer BR sütununda varsa, veri yazılan hücrenin sağına doğru her zaman BU3, BS3 ve BV3 değerini yazıyor.
Yapılan/yapılmak istenilenin ne olduğunun anlaşılması lazımdır?

Kod'lardan birinin bir kısmının benim elimden çıktığını anlıyorum ama belgeyi/olayı hatırlamamı beklemiyorsunuz umarım.

Bence sütun sütun yapılması hedeflenen şeylerin tümünü açıklamalısınız.

Örnek belgenizde veri/başlık vs olmadığından yapılan/yapılmak istenilenin ne olduğu konusunda bir fikir oluşmuyor.
Örneğin kodlardan birine bakıyorum; I, Q, Y .... sütununa bir veri yazıldığında,
bu değer BR sütununda varsa, veri yazılan hücrenin sağına doğru her zaman BU3, BS3 ve BV3 değerini yazıyor.
Yapılan/yapılmak istenilenin ne olduğunun anlaşılması lazımdır?

Kod'lardan birinin bir kısmının benim elimden çıktığını anlıyorum ama belgeyi/olayı hatırlamamı beklemiyorsunuz umarım.

Bence sütun sütun yapılması hedeflenen şeylerin tümünü açıklamalısınız.
eyvallah hocam
evet kod 1'i siz hazırlamıştınız

kod 2 ise
h1, h7... (şeklinde 36'şarlı olarak aşağı doğru) hücrelerine veri girildiğinde, sağdaki renkli dolgu içerisindeki dağınık verileri, K1 den K36ya şeklinde aşağıya doğru, devamında da 36'şarlı olarak sağa doğru sıralama yapıyor.

mümkün ise bir sayfada kodları toparlamak istiyoruz,
mümkün değilse de ayrı ayrı çalışacağız

Ekli dosyalar

Dosyanızı biraz inceleyip, anlamaya çalışayım.
Henüz dosyanızı açmadım ama, umarım isteklerinizi anlamayı kolaylaştıracak, gerçek belgeyle benzer bir şeyler vardır.
hocam ihtiyaç haricinde de kodları anlamaya ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum.
Bu konuda youtubeden çeşitli dersler izliyorum.
kodlarla ilgili sistematik ders alabileceğim tavsiye edebileceğiniz bir yol var mıdır?

ilginiz için çok teşekkür ediyorum

kodlarla ilgili sistematik ders alabileceğim tavsiye edebileceğiniz bir yol var mıdır?
Benim tavsiyem forumlarda sorulan basit soruları inceleyip kendiniz çözüm bularak öğrenmeye çalışın. İncelediğiniz konuların içeriği (cevap olarak verilen kod üzerinden anlayabilirsiniz) döngü ve koşulların dışına fazla çıkmasın.
Döngü ve koşullar hakkında çok fazla kod denemesi yapın. Bir süre sonra gündelik yaptığınız işler gibi basit gelmeye başlayacaktır.
Döngü ve koşulları konularını tamamen kavradıktan sonra split, mid, replace, len, left, right vb. işlemlerini deneme yanılma ile öğrenin.
Öğrenme aşamasında tüm kodu F8 tuşu ile adımlayarak gözlemleyin. Gözlemleme esnasında "Local window" isimli pencere her zaman açık kalsın. Bu pencerede değişken isimlerini kontrol edersiniz.(view>locals window)

Benim tavsiyem forumlarda sorulan basit soruları inceleyip kendiniz çözüm bularak öğrenmeye çalışın. İncelediğiniz konuların içeriği (cevap olarak verilen kod üzerinden anlayabilirsiniz) döngü ve koşulların dışına fazla çıkmasın.
Döngü ve koşullar hakkında çok fazla kod denemesi yapın. Bir süre sonra gündelik yaptığınız işler gibi basit gelmeye başlayacaktır.
Döngü ve koşulları konularını tamamen kavradıktan sonra split, mid, replace, len, left, right vb. işlemlerini deneme yanılma ile öğrenin.
Öğrenme aşamasında tüm kodu F8 tuşu ile adımlayarak gözlemleyin. Gözlemleme esnasında "Local window" isimli pencere her zaman açık kalsın. Bu pencerede değişken isimlerini kontrol edersiniz.(view>locals window)
teşekkür ediyorum hocam

Hayırlı akşamlar @Ömer BARAN hocam

kurguyu daha kolay hale getirmeye çalıştım.
takıldığım nokta;

H1 hücresine veri girdiğimizde;
Bilgi' D2:D37 aralığını,Cari' K1:K36 aralığına,
Bilgi' E2:E37 aralığını,Cari' O1:O36 aralığına,
Bilgi' F2:F37 aralığını,Cari' S1:S36 aralığına, .... şekinde çekmek istiyoruz.

H37 hücresine veri girdiğimizde;
Bilgi' D2:D37 aralığını,Cari' K37:K72 aralığına,
Bilgi' E2:E37 aralığını,Cari' O37:O72 aralığına,
Bilgi' F2:F37 aralığını,Cari' S37:S72 aralığına, .... şekinde çekmek istiyoruz.

H73 hücresine veri girdiğimizde;
Bilgi' D2:D37 aralığını,Cari' K73:K108 aralığına,
Bilgi' E2:E37 aralığını,Cari' O73:O108 aralığına,
Bilgi' F2:F37 aralığını,Cari' S73:S108 aralığına, .... şekinde çekmek istiyoruz.

(bilgideki adres sabit, carideki adres değişken)
bu mantıkla alt alta 500 defa tekrarlamasını istiyoruz.

Yardımcı olabilir misiniz hocam.

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...