Ergcbk

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar.
Ekli dosyada "İşyeri Bz.Prg. Göre Dol-Boşl" sayfasındaki C 3 satırındaki ay seçildiğinde "Dolan" sayfasındaki aynı işyerine ait seçilen ay verilerini formülle toplayarak getirecek,

Aynı şekilde İşyeri Bz.Prg. Göre Dol-Boşl" sayfasındaki O3 satırındaki 2 aylıksa iki aylık veriyi toplayıp getirecek.

Yardımlarınızı bekliyorum

"BABAYİĞİT" gibi bir deyimin bir EXCEL FORUM sitesinde ne işi var anlamadım, niyetiniz GAZ ise buna lüzum yok.
Zira böyle şeyler yazılmadan da sayısız konu/soruya çözüm önerileri alınan bir sitede olduğunuzu hatırlatayım.

Belgenizin genel yapısı açıkçası çok iyi görünmüyor.
DOLAN sayfasında aylık veriler 3 sütundan oluşurken, BOŞALAN sayfasında 2 sütunluk bir yapı var.
Ayrıca bir de O2 hücresindeki AY ADETİne bağlı sonuç alma isteğiniz var ki.
Mevcut kaynak sayfa veri yapıları, istediğiniz işlemlerin yapılmasını güçleştirecek başka bir sorun gibi görünüyor.

Sadece DOLAN sayfasına baktım ve toplamların tutarlılığını etkileyecek bir sorun,
DOLAN sayfası C sütununda olup, formülle sonuç almak istediğiniz sayfa A sütununda yer almayan yer isimlerinin varlığı.
DOLAN sayfasında isimleri olan Erzurum, Kayseri ve Tokat, formülle sonuç almak istediğiniz sayfa A sütununda YOK.

Elbette istediğiniz sonuçları aldıracak formül oluşturulabilir ama benim böyle belgelerde ilk kontrol ettiğim şey İÇ TUTARLILIK.
Maalesef belgenizde bu iç tutarlılık yok gibi görünüyor. Daha BOŞALAN sayfasına bakmadım bile.

İşlem kolaylığı bakımından kaynak ve hedef sayfalardaki sütun başlıklarının birebir aynı olmasını da sağlarsanız
ister formül, ister makro çözüm olsun, işlemlerin kolaylaşmasını sağlar.

Genel fikrimi sorarsanız, belgeniz formüllerle çalışmaya pek uygun değil diye bir kanaat oluştu bende.
Genel önerim işlemlerinizi makro kullanarak yapmanız yönüne olacak.

Merhabalar, dosyadaki Dolan-Boşalan sayfaları TCDD'NİN Almanya'dan almış olduğu TCDD ve TCDD Taşımacılık A.Ş.'de ortak kullanılan aktif "Kurumsal Kaynak Yönetimi" adı ile uygulamada bulunan programdır, veriler olduğu gibi alınmaktadır. Bu programda değişikliklerde Havelsan arafından yapılmaktadır. Bu nedenle veritabanında herhangi bir değişiklik mümkün değil.

Sevgili hocam, babayiğit konusuna gelince sizin gibi site yöneticilerinin konuya el atması için yazılan bir çağrıdır. Çünkü bunu formülle çok az kişi yapabilir diye düşünüyorum. Benim formül istemem de yeni bir tablo ihtiyacı olduğunda koda müdahale edemiyorum, formülü diğer tablolarda da kullanabilirim düşüncesiyle istiyorum. Talebim formülle yerine getirilirse minnettar olurum. Ayrıca ilginize teşekkür ederim.

@Ergcbk
Kaynak sayfaların yapısının değiştirilemeyeceğini belirtmişsiniz bunu anladım ancak formül uygulanacak sayfada da tasarımın elden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

1) Formül uygulanacak sayfada;
-- B-M sütunları sadece SEÇİLEN AY'a ait,
-- N-Z sütunları da seçilen ay dahil .... ADET AY'a ait
toplamları istiyorsunuz diye anlıyorum doğru mudur?

2) bir önceki cevabımda, kaynak sayfada olup, hedef sayfada olmayan YER İSİMlerinden söz etmiş ve bu eksikiğin, genel toplamların tutarlılığının/doğruluğunun kontrolünde işe yarayacağını belirtmiştim. Bu eksik yer adları konusunda bir cevap yazmamışsınız.

3) bir hususu daha var ki bence en önemlisi sıkıntı bu: tablonuzun alt tarafında yer alan TOPLAM/BTK HATTI/LOŞ.MÜD. .... gibi satırların tablonun altında yer alması sıkıntılı, belgenin esnek kullanılmasına uygun olmayan bir yapı. Yer adları için A sütununda 47 satırlık alan ayrılmış ve belirttiğim ek satırlar da bunun hemen ardında konumlanmış. Yeni yer adları eklendiğinde soruna neden olabilecek bir durum bu.
Bu tür satırların (TOPLAM dahil) tablonun altında değil üstünde olması ve böylece yeni yer adları eklenmesine uygun olacak şekilde tablonun alt kısmının serbest olması gerekir.

Detaylarını, bu ve bir önceki cevabımda belirttiğim eksiklik/tutarsızlık/tablo tasarımının elden geçirilmesi gibi esasa yönelik durumların düzeltilmesi de dahil olmak üzere istekleriniz, epey özel emek/zaman ayrılması gereken işler.
Bu tür özel durumlar için forumumuzun ÖZEL DESTEK alanının mevcut olduğunu hatırlatmak isterim.

Merhabalar, Özel destek alanını bende biliyorum. Takdir edersiniz ki ben memurum, tahsilatı nereden karşılayabilirim.
Tablodaki Tokat vb. isimleri takılmayın, toplam satırından sonraki satırları da yok sayın.
Ben şunu arıyorum, Örneğin Tablonun 1. bölümüne Aralık 2022 ayında Demirdağ'dan Dolan vagon adedini ve Tonunu, tablonun 2. bölümüne de yine Aralık 2022 ayında Demirdağ'dan toplam Dolan vagon adedi ve Tonunu getirmesini.

Bu iki formül yapılabilirse büyük ölçüde benim talebim karşılanmış olur. Tabloyu ben ona ğöre tanzim ederim.

Burada herkes yardımcı olur ama şirketlere ait özel bilgileri, şirketlerin bilgisi dışında web ortamında paylaşmazsınız. Bunun için firmalardan yasal olarak izin almanız lazım. Size aynı şablonu X şirketi, Y şirketi olarak ekleyin ona göre yardımcı olunsun dedim.

Eklemiş olduğunuz şirketin biride benim amcaoğluna ait.

Üyemizin, aynı örnek belgedeki başka istekler için daha evvel açtığı konu sayfalarını da taramak lazım.

Aynı örnek belgenin, başka excel forum sitelerinde de kullanılma ihtimalini hatırlatmak istedim.
Eğer böyle bir durum varsa, oradaki örnek belgenin de kaldırılmasında yarar olduğunu belirtmekte yarar var.

Çoğumuz, sadece sorulan soruyla ilgili sayfalara/sütunlara/alanlara/verilere odaklandığımız için
böyle gözden kaçmalar olabiliyor bazen.